Як отримати стипендію Chevening: “Навчання – це не ціль, це інструмент досягнення цілі”

Мене звати Катерина Цибенко, і я хочу розповісти свою історію отримання стипендії британського уряду Chevening – однієї з найбільш знаних у світі.

Спочатку пару абзаців про себе. (Далі буде зрозуміліше, чому аж так, здавалося б, багато). Я працювала в українському представництві антикорупційної організації Transparency International Україна, де започаткувала та розвинула програму з підвищення прозорості місцевої влади – Transparent Cities. Ця програма допомогла підвищити прозорість та покращити врядування в 38 українських містах. Маріуполь завдяки зростанню прозорості зумів залучити 100 млн.євро інвестицій від ЄБРР.

Це круті результати роботи як для громадської організації. Але я хотіла більшого, більших професійних досягнень, більшого вкладу в розвиток України. Провела аудит себе: що я маю для цього, і в чому мені треба себе прокачати. Хоч і працювала в сфері, дуже дотичній для публічної політики, але теоретичної освіти в ній не мала. А без неї важко рухатися далі для здійснення своїх цілей. Плюс знання міжнародних практик дуже допомагає – можна релевантний досвід інших країн реплікувати в себе (до речі, програма Transparent Cities була побудована на міжнародній практиці). Все йшло до того, що мені треба повчитися за кордоном, щоб зробити себе спроможною для реалізації своєї цілі.

* * *

Тепер про те, чому аж так багато про себе розповідаю. Як на мене, ключовий рецепт для отримання будь-якої стипендії, і Chevening в тому числі – розуміти, що навчання – це не ціль, це інструмент досягнення цілі. І до речі, навчання – це один із інструментів. Я могла б своєї цілі досягти й іншими інструментами, і вже почала вводити їх в дію. Тому що шанси отримання стипендії дуже-дуже малі, а якщо дійсно хочеш досягти цілі – треба будувати багато запасних планів.

* * *

Тепер детальніше про мою ціль. Прозорість влади, сфера, з якою я працювала, забезпечується в тому числі за допомогою цифрової транформації. Близько 1,5 роки тому я захопилась темою інновацій, технологічного розвитку, і побачила для себе нішу, в якій я зможу зробити ще більший вклад в розвиток України. Засновник Всесвітнього Економічного Форуму Клаус Шваб каже, що країни, що розвиваються, мають унікальний шанс скористатися із здобутків Четвертої індустріальної революції для того, щоб покращити своє врядування, і як наслідок – прискорити свій демократичний розвиток. Отже, я вирішила отримати теоретичні знання в цій сфері й обрала для себе мультидисциплінарну програму Science, Engineering and Public Policy.

Chevening – це не єдина програма, на яку я подалась. Подалась загалом на вісім навчальних можливостей, із яких виграла шість. Одну із двох відмов я переживала дуже сильно, бо до тієї програми готувалась разів у 10 сильніше, ніж до Чівнінгу. Вважала, що саме вона допоможе мені найбільше у руху до моєї цілі.

Я зняла відео про свою стратегію, яка допомогла мені виграти стипендії. Не можу сказати, що виграти Chevening мені було аж надто складно. Так, це непросто, стипендія неймовірно конкурентна (її отримують 2-3% аплікантів), але можливо, якщо мати чітку ціль, а також показати, що ви – саме та людина, кого шукає відбіркова комісія. І також постійно пам’ятати, що якщо ви не викладетеся на максимум під час підготовки заявки, хтось інший це зробить, і цей хтось отримає стипендію.

* * *

Я почала писати заявку на Chevening десь в 10-х числах жовтня минулого року. Із досвіду – якщо ви подаєтеся на багато можливостей, краще починати писати заявки якомога раніше. Поки підготувала заявку на Chevening, зібрала документи, підготувалась до TOEFL – уже минули дедлайни подачі на університетські стипендії деяких швейцарських вишів. Найкраще вже прямо зараз почати складати список університетів та стипендій, куди ви хочете податися, будувати графік підготовки заявок, і працювати згідно нього.

Заявка на Chevening на перший погляд проста. Це чотири есе по 500 слів, їх теми – лідерство, нетворкінг, університети й програми, які ви обраєте та чому Британія, і кар’єрний план. Як ви бачите з теми третього есе, на момент подачі заявки ви вже маєте обрати університети та програми, на які подастеся. Відправити туди заявки можна після того, як подастеся на Chevening. Наступний етап Chevening – подача рекомендаційних листів, їх має бути два. І третій етап – співбесіда.

* * *

Для мене особисто плюс Chevening в тому, що це розтягнутий дуже в часі процес. Заявка до перших чисел листопада, рекомендаційні листи – до кінця лютого, співбесіди – в березні-квітні, результат – в червні. Плюс в тому, що ви спокійно можете в ці проміжки готувала заявки на інші можливості. Для деяких нетерплячих людей це мінус – довго чекати результатів.

Перед тим, як подаватися на будь-яку стипендію, потрібно дуже уважно дослідити, кому її дають. Наприклад, якщо ми відкриємо сайт Чівнінгу, то читаємо – Chevening enables outstanding emerging leaders from all over the world to pursue one-year master’s degrees in the UK. There is no such thing as a ‘typical’ Chevening Scholar, but those who are successful tend to have ambition, leadership potential, and a strong academic background.

Отже, вам треба мати в запасі історії про те, який ви видатний, амбіційний, лідер, і добре вчилися в університеті. Дуже бажано, щоб ці історії були написані в форматі STAR –  situation, task, action, result. Ці історії ви вкажете у відповідних розділах заявки. Ці характеристики мають іти червоною ниткою в усіх елементах заявки. Якщо Chevening шукає людину, яка є outstanding emerging leader, то кожен елемент вашої заявки, в тому числі рекомендаційні листи, мають говорити про те, що ви є outstanding emerging leader.

Основа заявки на Chevening – це есе. На співбесіді мене питали переважно по есе (було враження, ніби перевіряють, чи дійсно я їх писала). Щоб успішно їх написати, треба дуже уважно прочитати вимоги до них, а також знайти в інтернеті як мінімум 10 прикладів есе чи статей, як їх писати. Є відео, де детально пояснюється, як писати кожне есе. Таких статей-відео-порад дуже багато. Я поки готувалась, мабуть, із 30 штук їх переглянула-перечитала.

Якщо говорити про загальні поради, то в есе про лідерству ви маєте розказати декілька історій про те, який ви лідер. Чудово, якщо вони будуть захоплювати міжнародний рівень, виходити за межі вашої професійної сфери. Розкажіть про свій досвід лідерства в команді. Пишіть фактами, вказуйте цифри, відсотки приросту (якщо це релевантно). Розкажіть, як ви зростали як лідер. Якщо ваше лідерство, вплив визнане на державному рівні – вказуйте це. Особливо дуже цінно вказати щось, що пов’язане із пріоритетами Британії в Україні. В есе по нетворкінгу покажіть, як ви змогли досягти крутих пофесійних результатів завдяки нетворкінгу. Як ви допомогли іншим зростати завдяки нетворкінгу. Як завдяки нетворкінгу ви створили щось таке, що існує далі без вас.

Про обрані курси та навчання в Британії – опишіть, чому самі ці курси, як вони пов’язані з вашим попереднім досвідом, з вашими цілями, з цілями Британії, з цілями сталого розвитку, із ситуацією в країні загалом. Напишіть небанальне обгрунтування, чому вам треба вчитися саме в Британії (відбіркова комісія отримує 60 тис заявок щороку – банальні пояснення вони вже читали багато разів).

В есе про кар’єрний план вказуйте якомога більше деталей. Загалом це стосується усіх есе. Розкажіть про коротко-, середньо- та довгострокові цілі. Будьте амбіційними (не забудьте – вони шукають амбіційних), але в межах здорового глузду (не пишіть, що через 5 років ви плануєте стати президентом). Скрізь, де можна, пов’язуйте ваші цілі з Британією чи користю, яку вона вам принесе. Можете написати, що хочете пройти стажування в конкретній організації (дослідіть уважно й підберіть найвідповіднішу вам. Це якщо ваш університет дозволяє стажуватися під час навчання).

Як я писала ці есе – спочатку написала абсолютно все, що вважаю релевантним. Потім поступово скорочувала, щоб в результаті вийшло 500 найконцентрованіших слів. Не радила б писати менше – всі, з ким я спілкувалась, мали проблему з тим, якими фактами із есе пожертвувати, щоб залишилося тільки 500 слів. Концентровані слова – це, наприклад, якщо цю статтю стиснути до 300 слів. Форма її буде відчутно іншою, вона буде важчою для сприйняття, але сенс буде той же (якщо відповідно попрацювати над текстом). Критично дивіться на ваші есе. Безжально видаляйте всю банальщину, нецікаве, нудне, розмите, занадто загальне, те, що не показує вас у найкращому світлі. Есе зазвичай переписують по 10-20 разів, це процес на декілька тижнів, а то й місяць.

* * *

Подача на Chevening – це історія про мотивацію, величезну кількість зусиль для написання есе, для підготовки, для того, щоб згадали історії та розказати їх в такому ключі, який потрібен, для дослідження історій інших стипендіатів. Тут важлива і суть (ваша ціль та попередній досвід), і форма – чи ви зможете розказати про вашу суть так, що відбіркова комісія в це повірить. Немало людей подаються на цю стипендію більше, ніж один раз. В разі відмови варто дуже добре проаналізувати, чому так сталося, пропрацювати ті місця, створити той досвід, який ви запишете в есе. Отримувати відмови непросто емоційно, але тут дуже добре думати: а що зробить справжній лідер, яким я захоплююся, коли він отримає відмову? Він може дати волю емоціям на певний час, але потім мобілізується й діятиме раціонально в напрямку руху до своєї цілі. Відмова – це не кінець світу, її можна використати як дороговказ, що треба робити далі.

Серед українських стипендіатів цього року – представники різних спеціальностей: від медицини до культури. Як пишуть на сайті, немає типового профілю стипендіата. Головне – бажання, енергія та вже реальна робота в напрямку зміни своєї країни на краще в своїй сфері. Починайте прямо зараз! Зробіть маленькі кроки – пошукайте у Facebook групи “Chevening scholars 2021-2022”, почитайте сайт Chevening.org, подивіться пару відео в Youtube про стипендію.

* * *

Більше історій для натхнення читайте тут:

Листи з університетів: Як і чому я отримала стипендію Visby

Листи з університетів: Таллінн, Естонія

Листи з університетів: Христина Хома

Листи з університетів: досвід Erasmus Mundus та інші можливості

Листи з університетів: чотири роки в Німеччині, або звідки береться досвід

Як вчити німецьку чи іншу мову, не закидаючи? 3 складові успіху!

Історія EVS проекту в Польщі: ” Я за покликом серця – волонтер”

Вам також має сподобатись...

3 коментарі

  1. 27 Серпня, 2021

    […] Минулого року Катерина Цибенко поділилася з Unistudy своїм досвідом отримання стипендії Chevening Scholarships – читайте тут! […]

  2. 24 Вересня, 2021

    […] Як отримати стипендію Chevening: “Навчання – це не ціль, це… […]

  3. 25 Грудня, 2021

    […] Як отримати стипендію Chevening: “Навчання – це не ціль, це… […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.