Aktualności

A A A

Print Friendly
10.05.2022

Noc muzeów w Tramwajach Warszawskich

monitory razem_Obszar roboczy 1 kopia 2

Noc Muzeów w Tramwajach Warszawskich odbędzie się 14 maja. W tym roku, wyjątkowo, aż w trzech niezwykłych odsłonach! Wszystko po to, aby jak najwięcej osób, w różnych częściach stolicy, mogło skorzystać z przygotowanych przez Tramwaje Warszawskie atrakcji! W programie: zwiedzanie Zajezdni Praga, oraz największa – jak do tej pory – parada zabytkowych tramwajów zakończona wystawą na placu Narutowicza. Każde z tych wydarzeń będzie nie lada gratką dla wszystkich fanów stołecznej komunikacji szynowej i nie tylko! Dodatkowo w godzinach wieczornych na linii M Warszawski Tramwaj Promocyjny kursował będzie przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

nocmuzeow_Obszar roboczy 1

Noc muzeów – zwiedzanie zabytkowej zajezdni

Po dwóch latach pandemii i związanych z nią licznych ograniczeniach, tramwajowe atrakcje z okazji Nocy Muzeów wracają w pełnej okazałości! Już w najbliższą sobotę, 14 maja, przed zwiedzającymi swoje podwoje otworzy Zajezdnia Praga – zabytkowa warszawska zajezdnia tramwajowa projektu Juliusza Dzierżanowskiego. To właśnie stąd na ulice Warszawy wyruszył w 1945 roku pierwszy powojenny tramwaj. Zajezdnia przy ulicy Kawęczyńskiej 16 powstała w latach 1923-25. W 1944 roku, w wyniku wysadzenia, runęła część fasady, nietknięta za to pozostała płaskorzeźba warszawskiej syrenki, która z ukrycia będzie czuwać nad udanym przebiegiem sobotniego wydarzenia.

Na terenie zajezdni odbędzie się wystawa zarówno zabytkowego, jak i najnowszego taboru tramwajowego, a także pojazdów technicznych. Wśród wyeksponowanych składów znajdzie się wagon wieżowy, który szerszej publiczności zaprezentowany zostanie dopiero po raz drugi. Po raz pierwszy natomiast podziwiać będzie można nową malaturę Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego. Nie lada atrakcją dla zwiedzających będzie też z całą pewnością, zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich, najnowocześniejszy w Europie tramwaj laboratorium. Z kolei wszystkich sympatyków przedwojennej Warszawy powinien szczególnie zainteresować najstarszy stołeczny omnibus konny – relikt z czasów, gdy stołeczna komunikacja nie była jeszcze zasilana energią elektryczną.

nocmuzeow-02

Odwiedzający zajezdnię goście będą też mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy stołecznych tramwajarzy. Zwiedzającym udostępniona zostanie część hali zajezdni. Będzie w niej można obejrzeć m.in. podwozie wagonu typu 102N. Obecni na miejscu pracownicy Tramwajów Warszawskich będą odpowiadać na wszelkie pytania, związane zarówno z pracą zajezdni, jak i z udostępnionymi w niej eksponatami. Opowiedzą także m.in. o tajnikach budowy zielonych torowisk tramwajowych – warto przypomnieć, że na terenie naszego kraju to właśnie Warszawa jest prekursorem tego typu rozwiązań.

To jednak jeszcze nie wszystkie zaplanowane na sobotę atrakcje! Zwiedzanie Zajezdni Praga umilać będzie też Trupa Teatralna Warszawiaki, która wprowadzi wszystkich gości w historyczny klimat praskiej części stolicy. Zarówno dorośli, jak i dzieci, będą się mogli przekonać, po co tajemniczemu jegomościowi miedziana tuba i co do tego wszystkiego mają warszawskie tramwaje. Odwiedzający spotkają też pucybuta, a także… warszawskiego cwaniaka. , którzy zaskoczą atrakcjami z nagrodami. Możliwe będzie też wykonanie pamiątkowej fotografii.

Dodatkowo, dla wszystkich fanów tramwajowych akcesoriów przygotowana zostanie specjalna strefa sklepowa, gdzie w tramwajowym kiosku internetowym, z unikalnym kuponem rabatowym, będzie można zamówić wyjątkowe koszulki, kubki czy plakaty z kultowymi warszawskimi tramwajami. W dniach 14-15 maja w tramwajowym sklepie na hasło: NocMuzeów można uzyskać 10% rabat.

Zwiedzanie Zajezdni Praga będzie możliwe w godzinach 14:00-18:00. Służbę konduktorską w zabytkowych wagonach pełnić będą członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

nocmuzeow-03

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

Tuż po zakończeniu zwiedzania, o godzinie 18:00, z Zajezdni Praga wyruszy Wielka Parada Zabytkowych Wagonów. Będzie to największy przejazd zorganizowany do tej pory przez Tramwaje Warszawskie.

Historyczne składy pojadą trasą: ZAJEZDNIA PRAGA – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Szczególną atrakcją będzie wyjątkowy wagon wieżowy W z 1928 roku – po raz pierwszy obecny w tramwajowej paradzie. Wagon ten w latach 1928–1985 funkcjonował jako wagon gospodarczy. Teraz, po gruntownym remoncie  ponownie wyruszy na warszawskie torowiska! Obok niego, w przejeździe wezmą udział też inne, flagowe zabytki tramwajowe, w tym m.in.: najstarszy zabytek z kolekcji Tramwajów Warszawskich – wagon A, wyjątkowy wagon kabriolet, a także warszawskie „parówki”. Po raz pierwszy, w nowej odsłonie, będzie też można podziwiać Warszawski Tramwaj Promocyjny. A całe wydarzenie odbędzie się przy akompaniamencie tramwajowej orkiestry .

Wystawa historycznych tramwajów

Wielka Parada Zabytkowych Wagonów będzie miała swój finał około godziny 19:00, gdy wszystkie historyczne składy dojadą na plac Narutowicza. Na tym jednak nie koniec zaplanowanych atrakcji! Aż do godziny 22:00 zabytkowe pojazdy udostępnione będą, w formie wystawy: najstarszy wagon A, wagon wieżowy W, wagon Lw, wagon K 445 – tzw. „berlinka”, wagon kabriolet K446, wagon N 734, a także już nieco nowsze, choć wciąż kultowe wagony: 13N 503 oraz 105Na 1000. Zwiedzanie wystawy umilać będą dźwięki muzyki. W miejscu ekspedycji tramwajowej przygotowany też zostanie specjalny punkt fotograficzny, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Specjalna linia dowozowa i przejazd Warszawskim Tramwajem Promocyjnym z pianistą

Z myślą o uczestnikach Nocy Muzeów uruchomiona zostanie specjalna linia dowozowa M, w ramach której w godzinach 14:00-18:00 zabytkowe wagony będą przewozić wszystkich zainteresowanych na teren Zajezdni Tramwajowej Praga. Specjalna linia tramwajowa M będzie też działać w godzinach 20:00-23:00 na skróconej na trasie od pl. Narutowicza do Alei Zielenieckiej. W ramach tej linii kursować będzie m.in. wyremontowany Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym podróż po mieście odbywać się będzie w takt utworów granych na żywo przez pianistę.

 

Tramwajowa Noc Muzeów – harmonogram imprezy:

14:00-18:00 – zwiedzanie Zajezdni Praga

14:00-17:45 – linia dowozowa M do Zajezdni Praga

18:00-19:00 – Wielka Parada Zabytkowych Wagonów

19:00-22:00 – wystawa historycznych tramwajów na pl. Narutowicza

19:00-23:00 – linia dowozowa M (skrócona) z udziałem zabytkowych tramwajów (m.in. Warszawskiego Tramwaju  Promocyjnego z muzyką graną na żywo)

NM2022_mapkaR2-01