Ziedojums nākotnei • IR.lv

Ziedojums nākotnei

2
Džons Tallijs un Valts Ābols. Foto – Reinis Hofmanis
Nellija Ločmele

Sekmīgais IT uzņēmējs Džons Tallijs apņēmies tuvākajos gados ziedot 20 miljonus eiro, lai Bērnu slimnīcas tehnoloģiskā attīstība ļautu mazajiem pacientiem sniegt pasaules līmeņa palīdzību

Milzīgs ekskavators pukšķ būvlaukumā netālu no galvenajiem slimnīcas vārtiem, un, ejot tālāk teritorijā, pamanu arvien jaunas liecības vērienīgiem attīstības plāniem. Lielformāta plakāts pie kādām ārdurvīm vēsta, ka šeit taps skaista ēka ar stiklotām sienām un mazos pacientus pie ieejas sveicinās sārta brieža un debeszila strausa figūras divu stāvu augstumā — tās jau pa lielu gabalu palīdzēs atšķirt ieeju poliklīnikā un Neatliekamās palīdzības uzņemšanā.
«Bērnu slimnīca aug,» trīs vārdos summējas tuvāko trīs gadu daudzie darbi, kas pirms vairāk nekā 120 gadiem dibināto klīniku ierindos starp modernākajām ne tikai Latvijā, bet reģionā.
Ideju ir daudz, taču vēl svarīgāk — to īstenošanai ir līdzekļi. Slimnīca ir spējusi tos piesaistīt no dažādām ES fondu un valsts atbalsta kabatām, kā arī ziedotājiem, lai šogad pabeigtu psihiskās veselības centra jaunbūvi, bet nākamgad neatliekamās palīdzības un ambulatorās aprūpes jauno ēku, paralēli īstenojot vēl vairākus svarīgus projektus. Mūsu vienīgā Bērnu slimnīca jālolo kā nacionālais dārgums, kura nozīme tikai pieaugs, pārliecināts valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.
Taču unikāls šajā attīstības kopbildē ir privāts ziedojums 20 miljonu eiro apmērā, ko Latvijas bērnu nākotnei gatavs veltīt uzņēmējs, Latvijas vērtīgākās privātās kompānijas Mikrotīkls līdzīpašnieks Džons Tallijs. Par šiem līdzekļiem slimnīca izveidos Veselības aprūpes attīstības centru, lai spētu pacientiem tepat Rīgā sniegt vismūsdienīgāko palīdzību.
«Šis ir ļoti skaidrs projekts, kas izvirzīs Bērnu slimnīcu starp nozares līderiem. Protams, mēs neesam Londonā vai Parīzē, bet gan Latvijā, taču mērķis ir tehnoloģiju un attīstības ziņā ierindoties slimnīcu topā,» saka Džons Tallijs.
«Ziedojums nenāk tukšā vietā. Tas ir kā katalizators, kas ļauj mūsu nākotnes plānus sākt realizēt jau tagad,» vērtē Valts Ābols.
Viņiem abiem — ziedotājam un pārmaiņu motoram — sakrīt vīzija par slimnīcu kā augstākā līmeņa bērnu ārstniecības centru. Taču ceļš pie šīs vīzijas katram bijis atšķirīgs. Valts ir tuvplānā iepazinis izcilāko slimnīcu pieredzi, jau vairākus gadus darbojoties Eiropas bērnu veselības organizācijas valdē. Džonam tas ir ļoti personīgs stāsts — viņš pēc traģiska zaudējuma savā ģimenē ir atradis apbrīnojamu spēku dāvināt citām ģimenēm cerību.

Helēnas piemiņa

Bildē viņa šķelmīgi smej un raugās tieši acīs. Aveņsārta jaciņa, zili džinsi ar puķu izšuvumiem. Omulīga meitenīte jūtas droši jauna vīrieša rokās. Taču mans skats apstājas pie detaļām — bērnam ir kaila galva bez matiem, vīrietim balts halāts un fonendoskops uz krūtīm. Attēlā tas nav redzams, bet aizkadrā ir daudz sāpju. Bailes un izmisums. Helēnai šajā bildē ir pusotrs gadiņš un viņa ir onkoloģijas paciente jau gadu. «Cerība. Kāda ģimene ir mērojusi 5000 jūdzes, lai izjustu šī vārda spēku,» vēsta foto paraksts. Es lasu St.Jude bērnu slimnīcas žurnālu, ko man atsūtījis Džons. Tā ir viņa ģimene. Viņi ir mērojuši tālo ceļu no Rīgas uz Džona dzimto Memfisu ASV, lai glābtu meitas dzīvību.
Žurnāla rakstā mediķi skaidro grūti izrunājamo diagnozi — rabdomiosarkoma. Tas ir rets vēža paveids, kas attīstās muskuļu šūnās.
Helēnai Tallijai ļaundabīgo audzēju atklāja sešu mēnešu vecumā. Viņai parādījās ādas nobrāzums, savainotā vieta uztūka. Iepriekš tik smaidīgais bērniņš bija nemierīgs, raudāja. Pēc mammas uzstājības veikta ultrasonogrāfija atklāja meitenītes vēderā milzīgu audzēju. «Tas bija greipfrūta lielumā. Vēzis var būt ļoti ātrs, pāris nedēļu vai mēneša laikā audzējs dubultojas,» saka Džons. Atmiņās atgriezties nav viegli, tāpēc viņš atsūta ASV slimnīcas žurnālu, kura lappusēs 2009. gada decembrī ir izstāstīta Talliju ģimenes un ārstu cīņa par mazās Helēnas glābšanu.
Rīgā viņai nebija iespējams palīdzēt. Kad ārsti atklāja audzēju, tas bija jau tik ļoti izpleties un cieši saistīts ar mazulītes asinsriti, ka izredžu izdzīvot ķirurģiskā operācijā gandrīz nebija. Tomēr izmisušie vecāki piekrita riskēt. Un tad pēkšņi nāca ziņa, kas deva jaunas cerības. Džona sieva Andra agrāk kā brīvprātīgā bija darbojusies starptautiskā izglītības projektā, kas palīdzēja apmācīt Latvijas ārstus, un caur šiem kontaktiem viņa uzzināja, ka Helēnu varētu ārstēt Amerikā. St.Jude bērnu slimnīca darbojas kā pētniecisks centrs, kur tiek izstrādāti arī vēža ārstniecības protokoli. Katra diena bija no svara, ģimene steigšus devās pāri okeānam. Amerikā analīzes uzrādīja precīzu diagnozi un atklāja arī to, ka vēzis no vēdera dobuma jau izpleties plaušās un kaulu smadzenēs. Helēna bija tik maza un audzējs tik liels, ka operēt nedrīkstēja — vispirms ar īpaši izstrādātu ķīmijterapiju gada garumā audzējs bija jāaptur un jāsamazina, lai pēc tam to varētu droši izgriezt.
Plāns izdevās. Helēna, kurai pusgada vecumā atklātā retā slimība nedeva gandrīz nekādas cerības, izdzīvoja. Auga. Smējās. Mācījās. Sapņoja. Mīlēja un tika mīlēta.
Tomēr vēzis atgriezās. Ar rabdomiosarkomu tā var notikt.
Šovasar Helēnai būtu piecpadsmit. Varbūt viņu interesētu ķīmija, varbūt ķīniešu valoda, māksla, astronomija vai nebeidzamie TikTok video. To nekad neuzzināsim, jo Helēnas dzīve aprāvās dienu pirms sestās dzimšanas dienas.
Dažus gadus vēlāk vēzis nonāvēja arī Helēnas mammu Andru.
Es ticu dvēseles mūžīgumam, tāpēc jautāju Džonam — vai viņš kādreiz runā ar meitu un stāsta par jaunajiem Bērnu slimnīcas attīstības plāniem? Par to, kā aizvadītajos gados ir palīdzējis vēža ģenētiskās diagnostikas izvēršanai Latvijā? Nē, Džons šādai saziņas iespējai netic.
Vai viņš atbalsta Bērnu slimnīcas attīstību tāpēc, ka savulaik tās ārsti nespēja palīdzēt mazajai Helēnai? Nē, arī te Džonam ir precīzāks formulējums ar daudz plašāku skatu. «Runa nav par to, ka viņu nevarēja ārstēt Rīgā. Patiesībā tolaik arī St.Jude nebija tādas ģenētiskās izpētes. Kad meitai noteica diagnozi 2008. gadā, vēzis būtībā bija kā melnā kaste. Tagad ar ģenētiskajām analīzēm par to ir daudz labāka izpratne. Šie instrumenti ir pieejami tikai pēdējos desmit gados. Tas ir vienīgais ceļš uz priekšu, un tas ir apbrīnojami,» saka Džons. Tāpat kā cilvēka DNS ir unikāla, arī vēzis savā ziņā ir unikāls. Tāpēc nākotne ir precīzai, personalizētai medicīnai. «Mans mērķis ir palīdzēt Latvijas valstij un Bērnu slimnīcai attīstīt kompetences, aprīkojumu un informācijas apmaiņu, lai tā varētu būt nozares priekšgalā un uzlabot pacientu izredzes izdzīvot. Mums jāparūpējas, lai šeit ir pieejamas pasaulē labākās ārstniecības metodes.» Un vēlāk viņš tomēr papildina atbildi uz manu jautājumu par sarunu ar meitu. «Kad domāju par Helēnu, es zinu — ja viņa būtu dzīva, tad lūgtu man darīt visu iespējamo, lai palīdzētu citiem bērniem izvairīties no ciešanām, kādas piedzīvoja pati.»
Džons Tallijs un sekmīgais IT uzņēmums Mikrotīkls jau iepriekš ir ziedojuši Bērnu slimnīcai. Pirms dažiem gadiem pēc Džona iniciatīvas tika sākts projekts, lai ar vēzi slimajiem bērniem Latvijā nodrošinātu DNS analīzes, kas palīdzētu izvēlēties efektīvāko ārstēšanu. Pasaulē attīstās «precīzā medicīna», kas balstās uz ģenētisko informāciju un individuāli pielāgotu ārstēšanu, un Džona labdarības mērķis ir šo virzienu attīstīt arī Latvijā. Taču tagad ar jauno apņemšanos ziedot 20 miljonus eiro runa vairs nav tikai par vēža ārstēšanu, bet unikālu iespēju Bērnu slimnīcai izveidot zinātnes centru, kas ļautu ikvienam pacientam saņemt vismodernāko palīdzību un tātad vairotu cerības izveseļoties.
«Mēs neviens nevaram izvēlēties savu likteni, nākotne vienkārši pienāk. Bet mēs varam izmantot savu pieredzi — gan piedzīvotās bēdas, gan visas savas zināšanas un prasmes, lai paveiktu ko labu. Kad to saproti, ir viegli pieņemt lēmumus, kam tērēt savu laiku un pūles,» saka Džons.

Zinātnes māja

Bērnu slimnīca trīs gados piedzīvos lielas pārmaiņas, kuru noslēdzošais posms būs Zinātnes ēkas jeb Veselības aprūpes attīstības centra izbūve (apakšējā kreisajā stūrī). Attēlā ēkas skice. Autors: Mark Arhitekti

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu