Premjers uzstāj uz ekonomikas ministra nomaiņu arī pēc NA atkārtota aicinājuma prasību atsaukt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) uzstāj uz ekonomikas ministra nomaiņu arī pēc Nacionālās apvienības (NA) atkārtota aicinājuma atsaukt šo prasību. Kariņš medijiem sacīja, ka vēlētos jaunu iekšlietu ministra un ekonomikas ministra apstiprināšanu Saeimā jau šonedēļ.

ĪSUMĀ:

  • NA aicina premjeru pārdomāt un neprasīt ministra Vitenberga demisiju.
  • Premjers plāno rīkoties, kā nolēmis iepriekš – parakstīs demisijas pieprasījumu.
  • Premjers sagaida, ka NA nekavēsies nominēt jaunu ekonomikas ministru.

NA mudina Kariņu atteikties no Vitenberga demisijas pieprasījuma; viņš to parakstīs
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Atkārtoti prasa pārdomāt

Trešdienas rītā Nacionālā apvienība atkārtoti publiski aicināja Kariņu atteikties no ieceres prasīt NA pārstāvošā ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga demisiju.

NA vadītājs Raivis Dzintars pauda, ka nepamatoti pārmetumi partijai par savstarpēju komunikāciju nevar būt iemesls prasīt kāda ministra atkāpšanos. Viņaprāt, NA pozīcija prasīt iekšlietu ministres demisiju par notikumiem Uzvaras parkā vai, to nesagaidot, aiziet no valdības, nevar interpretēt kā šantāžu vai ultimātu. Un uz to balstīt prasību atbrīvot NA pārstāvošo ministru esot "ne tikai savāds un komisks, bet arī netaisnīgs un kaitīgs" lēmums.

“Nevar kādu atlaist, jo viņš ir gados jauns vai gados vecs, nevar atlaist tāpēc, ka viņš ir vīrietis vai sieviete, latvietis vai krieviete. Var atlaist par darbu, neizdarību vai neapmierinošu darbu. Nacionālā apvienība aicina Ministru prezidentu atzīt kļūdu un atteikties no demisijas pieprasījuma,” sacīja Dzintars.

Nacionālā apvienība pilnībā atbalsta Vitenberga darba turpināšanu ekonomikas ministra amatā, kurā darbojies krīzes apstākļos kovida laikā, energoresursu izmaksu krīzei pērnā gada rudenī. Vienlaikus atstāt viņu amatā prasījušas arī vairākas uzņēmēju, darba devēju un nozaru organizācijas.

“Kas man kā ministram šādos apstākļos varētu būt vēl patīkamāk kā saņemt atzinību no mana tiešā darba devēja – uzņēmējiem. Tie ir visi uzņēmēju organizāciju pārstāvji, ar kuriem kopā esmu audzis kā ministrs. Tie ir darba devēji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, viesmīlības un tūrisma nozare, mazie zemnieki. Tas tiešām mani iedvesmo, un esamu gatavs turpināt savu darbu,” sacīja Vitenbergs.

Tiesa, politiskais spēks plāno turpināt strādāt valdībā arī pie negatīva Kariņa lēmuma.

"Tas rīkojums tiks parakstīts"

Atbilstoši koalīcijas līgumam ministrs amatu zaudē 48 stundas pēc premjera attiecīga pieprasījuma, kas iestājas trešdienas dienas vidū.

Kariņš pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu medijiem sacīja, ka turpina uzturēt ieceri par ekonomikas ministra nomaiņu.

“Tas rīkojums tiks parakstīts. Tur nav jautājumu,” sacīja Kariņš,

piebilstot, ka “būtu daudz vieglāk, ja mēs beigtu komunicēt caur presi un runātu viens ar otru tieši”.

“Ja nebūtu bijis publiska ultimāta, mēs nebūtu šajā situācijā. Bija publisks ultimāts, un šīs ir loģiskas sekas no tā,” skaidroja Kariņš, paužot pārliecību, ka NA spēs izvirzīt kompetentu kandidātu un Saeima to apstiprinās, un valdība turpinās darbu pilnā sastāvā.

Premjers arī aicina nekavēt jaunu ekonomikas ministra un iekšlietu ministra nominēšanas procesu. Viņaprāt, vislabāk, ja Saeima jau ceturtdien varētu apstiprināt jaunos ministrus.

Tikmēr Valsts prezidents Egils Levits pauda pārliecību par valdības stabilitāti: “Valdība ir stabila, un valdība nostrādās līdz vēlēšanām, un tas ir galvenais.”

 

Viena no kandidatūrām uz ekonomikas ministra amatu varētu būt pašreizējā Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāre deputāte Ilze Indriksone. Gan Raivis Dzintars, gan Jānis Vitenbergs viņu raksturoja kā pieredzes bagātu cilvēku un profesionāli ar pieredzi ministrijā. Pati Indriksone par iespējamību kļūt par ministri līdz šim izteikusies atturīgi.

KONTEKSTS:

Pagājušajā nedēļā, reaģējot uz cilvēku pulcēšanos pie padomju pieminekļa Pārdaugavā 9. un 10. maijā, Nacionālā apvienība pieprasīja iekšlietu ministres Marijas Golubevas (“Attīstībai/Par!”) demisiju, pretējā gadījumā draudot neturpināt darbu valdībā. Premjers atsaucās Nacionālās apvienības pieprasījumam, mudinot ministri atstāt amatu, un vienlaikus uzstāja uz viena Nacionālās apvienības ministra nomaiņu, norādot, ka pieprasījums bija ultimāta formā ar šantāžas piegaršu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti