Скок на цената на зърното след забраната за износ на Индия

Г-7 търси алтернативни маршрути за експорта на блокирана заради руската война украинска пшеница

Преди да въведе забраната, Индия планираше да изнесе 10 млн. тона зърно тази година.
Преди да въведе забраната, Индия планираше да изнесе 10 млн. тона зърно тази година.
Преди да въведе забраната, Индия планираше да изнесе 10 млн. тона зърно тази година.    ©  Reuters
Преди да въведе забраната, Индия планираше да изнесе 10 млн. тона зърно тази година.    ©  Reuters

Индийският премиер Нарендра Моди наскоро заяви, че "Индия е готова да нахрани света". Но сега цената на зърното отбеляза скок на световните пазари, след като страната забрани износа, пише британската ВВС. Водещият борсов индекс на пшеницата на Чикагската стокова борса се повиши с 5.9%, което е най-високата стойност от два месеца. Забраната за износ идва, след като гореща вълна порази индийската реколта, водейки до рекордно увеличение на цените на вътрешния пазар.

Въпреки че Индия е вторият по големина производител на зърно в света, доскоро тя не беше смятана за водещ износител, тъй като по-голямата част от реколтата се продава в страната. Но експортът на Украйна рязко намаля в резултат на руската инвазия, а суша и наводнения заплашват производството на други държави и очакванията бяха доставките от Индия частично да компенсират недостига. Преди да въведе забраната, страната планираше да изнесе 10 млн. тона зърно тази година.

Рекорд за глобалните цени на храните

През последните месеци се вдигнаха цените на стоки като хляб, сладкиши и паста заради поскъпването на пшеницата на световните пазари. Индийското правителство заяви, че ще позволи износа, за който има издадени отпреди разрешителни, както и експорта до страни, които имат нужда от доставките, "за да задоволят нуждите си от сигурност в хранителните стоки". Освен това подчерта, че забраната не е за постоянно и може да бъде преразгледана.

Това решение беше критикувано от министрите на земеделието в Г-7. Германският министър на земеделието Джем Йоздемир заяви: "Ако всички започнат да налагат експортни рестрикции или да затварят пазари, това само ще влоши кризата."

Глобалните цени на храните достигнаха нов рекорд през март, след като войната на Русия в Украйна предизвика според ООН "огромно сътресение". Инвазията попречи на доставките от най-големия износител в света на слънчогледово олио - Украйна, която също така е основен производител на царевица и пшеница.

По данни на ООН глобалните цени на храните са отбелязали лек спад през април, но остават с почти 30% по-високи спрямо същия период през 2021 г. Същевременно покачващите се цени на храните и скокът в цените на енергията вдигат инфлацията в глобален мащаб.

Риск от "глобален глад"

Германският външен министър Аналена Бербок обяви наскоро, че Г-7 търси алтернативни маршрути за износа на украинско зърно на фона на покачването на риска от "глобален глад" заради руското нападение. Около 25 млн. тона зърно са блокирани на украинските пристанища от руските сили, пише Financial Times. По думите на Бербок това е зърно, "от което светът спешно се нуждае". "Всеки тон, който успеем да изкараме, ще помогне за облекчаването на тази криза", посочва германският външен министър.

В свое изявление Г-7 обобщава, че руската война е "довела до една от най-тежките хранителни и енергийни кризи в скорошно време, която сега заплашва най-уязвимите по света". Затова от Г-7 са решени "да ускорят координирането на мултилатералния отговор за запазване на глобалната сигурност на храните". Според Бербок най-лесният начин да се разреши кризата е Русия да спре военните действия и да позволи износа на зърно от украинските пристанища, което ще доведе до "нормализиране на световните цени на храните". Но тъй като Москва не показва намерение да го направи, Западът търси алтернативни маршрути по море.

Германският външен министър коментира, че 5-6 млн. тона зърно на месец обикновено се изнасят посредством украинските пристанища и сега Г-7 "анализира различни жп маршрути, които ще ни позволят да получим зърно възможно най-бързо".

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    svetlozar_savov avatar :-P
    SS

    Наште зърнари удариха джакпота ...

    Нередност?
  • 2
    nxy48610609 avatar :-|
    amidala
    • - 1

    Прилично би било да се каже, че това е пшеница от миналогодишната украинска реколта. Тазгодишна видимо няма да има.

    Нередност?
  • 3
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf

    Съдбата винаги е проявявала жестоко чувство за хумор. Очертава се държавите, влюбени най-много в РуZия, да си изпатят най-много. Щеше да е смешно, ако не говорихме за поренциалната гладна смърт на десетки или стотици хиляди.

    Нередност?
  • 4
    sfasaf avatar :-|
    sfasaf

    До коментар [#2] от "amidala":

    Ай, че сте експерти по всичко руzките тролове! Реколта от Донбас, Херсон и Запорожие няма да има (освен тази, дето ще бъде открадната от руснацитата и продадена от тях). За щастие на света, Украйна е голяма държава, а жито никне в по-голямата част от нея. Намалението в производството на пшеница ще е максимум 30%:
    https://latifundist.com/storage/ENG/Publ/2020/Wheat/wheat-production-ukraine.png

    И за транспорта има кой да им помогне, все пак не са в международна изолация като някои кръвожадни империи.

    Нередност?
Нов коментар