🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Възможността Украйна да победи стресира европейските лидери

Германия, Франция и Италия правят увертюри към Москва и се опитват да притиснат Киев

Европейските лидери се опасяват от това, което френският президент Еманюел Макрон нарече "унижение" на Русия
Европейските лидери се опасяват от това, което френският президент Еманюел Макрон нарече "унижение" на Русия
Европейските лидери се опасяват от това, което френският президент Еманюел Макрон нарече "унижение" на Русия
Европейските лидери се опасяват от това, което френският президент Еманюел Макрон нарече "унижение" на Русия
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Матю Карничниг в коментар за европейския "Политико"

В последното издание на конкурса за песен на "Евровизия" европейците се възползваха от възможността да покажат солидарност с Украйна и отношението си към Владимир Путин. Но далеч от ентусиазма на фестивала, най-мощните столици на континента започнаха да пеят в друга тоналност.

След седмици, прекарани в безпокойство какво ще се случи, ако Русия смаже Украйна, западноевропейските лидери сега се притесняват какво може да се случи, ако Украйна наистина спечели. Неотдавнашният успех на страната в изтласкването на руските войски от някои окупирани територии накара лидерите от Франция през Германия до Италия да заключат, че някога немислима украинска победа вече е ясна възможност.

Дори когато европейските лидери симпатизират публично на борбата на Украйна и в някои случаи са положили много усилия, за да я подкрепят, те също така се опасяват, че това, което френският президент Еманюел Макрон нарече миналата седмица "унижение" на Русия, може да създаде изцяло нов набор от проблеми, казват западни представители.

Едно голямо притеснение е, че победата на Украйна може да дестабилизира Русия, правейки я още по-непредвидима, а нормализирането на енергийните връзки - още по-трудно. Ето защо някои западноевропейски столици тихо подкрепят разрешаването на конфликта чрез "спасяване на лицето", дори ако това струва на Украйна известна територия.

Въпреки че Макрон и германският канцлер Олаф Шолц повтаряха многократно, че ще зависи от Украйна да определи условията за спиране на военните действия, те наскоро подчертаха предпочитанието си за прекратяване на огъня, рано или късно.

"Ние не сме във война с Русия", каза Макрон в обръщение в Европейския парламент в Страсбург миналата седмица, като подчерта, че "задължение на Европа е да застане с Украйна, за да постигне прекратяване на огъня, а след това да изгради мир".

Макрон също така заяви, че след като мирът бъде постигнат, Европа ще трябва да изгради "нови баланси на сигурността" - фраза, която задейства алармата в страните от Централна и Източна Европа, където се разглежда като код за възнаграждаване на Путин с нещо, което се случва на тяхна територия.

Шолц направи подобна бележка по време на дълъг телефонен разговор с руския президент Владимир Путин в петък. След разговора канцлерът написа в Twitter, че е настоял за три неща пред Путин, първата от които е: "Трябва да има прекратяване на огъня в Украйна възможно най-бързо".

Искането Русия незабавно да се оттегли и да изтегли всичките си сили от украинска територия не беше сред трите точки на Шолц. В интервю през уикенда за германското издание T-Online германският канцлер, който забави изпращането на тежко въоръжение в Украйна, каза, че Германия ще продължи да подкрепя санкциите срещу Русия, като същевременно повтори призива си за дипломатическо решение.

След срещата си с президента на САЩ Джо Байдън във Вашингтон миналата седмица италианският премиер Марио Драги също каза, че е време да започнем да мислим за мирно споразумение. "Съгласихме се, че трябва да продължим да подкрепяме Украйна и да оказваме натиск върху Москва, но също така да започнем да мислим как да изградим мира", каза той пред репортери, добавяйки, че усилията трябва да включват и Украйна.

"Хората... искат да помислят за възможността за прекратяване на огъня и започване отново на някои надеждни преговори. Това е положението в момента. Мисля, че трябва да помислим дълбоко как да се справим с това", заяви Драги.

Дори когато подчертават подкрепата си за Украйна, фактът, че лидерите на трите най-големи държави в ЕС отправят почти идентични послания точно когато Киев има надмощие в борбата си, предполага, че триото се опитва да притисне украинските лидери в преговорите .

Засега украинският президент Володимир Зеленски не приема нищо от това. "Искаме руската армия да напусне нашата земя - ние не сме на руска земя", каза той в интервю за италианската обществена телевизия RAI в четвъртък. "Няма да помогнем на Путин "да запази лице", като плащаме с нашата територия. Това би било несправедливо."Макрон е търсил "напразно" "изход за Русия", добави Зеленски.

Украинските власти твърдят, че всяка териториално отстъпка на Москва, включително Крим, ще отвори вратата за бъдещи руски нахлувания в страната.

Призивът на европейските лидери за преговори с Русия е в контраст с политиката на САЩ. Министърът на отбраната Лойд Остин каза след посещение в Киев в края на април, че според Вашингтон Украйна "може да спечели".

В отговор на въпрос за призива на Драги за мирни преговори Карън Донфрид, помощник държавен секретар за Европа, каза, че макар САЩ да смятат, че конфликтът в крайна сметка ще бъде разрешен чрез дипломация, приоритетът на администрацията остава да помогне на Украйна да се защити. "Нашият фокус днес е върху това да засилим Украйна колкото е възможно повече на бойното поле, така че когато му дойде времето, да има възможно най-голямо влияние на масата за преговори", каза тя пред репортери в петък.

Засега Вашингтон не се притеснява, че европейската подкрепа за водената от САЩ коалиция, подпомагаща Украйна, отслабва. Високопоставен служител на САЩ подчерта, че подобни европейски дебати не са нови и че все още има цялостно единство на целите, посочвайки готовността на страните от Словакия до Германия да предоставят на страната оръжие.

"Разбира се, че се тревожим за пропукване, но мисля, че съюзниците също разбират какво е заложено тук", каза той.. "Вижте ЕС. Те спорят за руския петрол и газ от години, но изведнъж възприеха мисълта, че могат да стигнат до забрана. Това е историческо."

Въпреки това разделението между най-големите държави в Европа, източните членове на ЕС и САЩ е налице и не се ограничава само до политическата класа. Скорошно проучване в 27 западни страни установи, че подкрепата за продължаване на дипломатическия ангажимент с Русия е значително по-силна в Италия, Германия и Франция, отколкото в САЩ или Полша. Същата тенденция беше очевидна и по въпроса за оръжейната помощ за Украйна, като подкрепата беше по-слаба в големите западноевропейски страни."

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    voda avatar :-|
    The investor
    • - 5
    • + 10

    Украйна ще победи. Това е ясно за всеки грамотен човек.

    Нередност?
  • 2
    dabeda avatar :-|
    Da be.. da..
    • - 3
    • + 8

    Някои ЗЕ политици имат голем кяр от позиции в Газпром и Роснефт.. Сума ти мвринжеи се възползваха доходно от корупцията в Русия, Украйна, БГ,.. почти цялата ИЕ... новите икономически колонии на Стара Европа...
    Украйна ще победи.. Светът вече е друг. Путлер ще свърши като Хитлер или Мусолини ... Само тогава, ако в Мордор се смени режима с хора като Навални и единоросите спаднат под 3%, може Русия да се завърне на пътя на нова Мейджи епоха... Ето Япония....

    Нередност?
  • 3
    xyha avatar :-|
    xyha
    • - 6
    • + 4

    Какво значи "ДА ПОБЕДИ" ? Пирова победа . Държавата и икономиката им е рразрушена - ше им трябват 20 г. да се възтановят . 3 мил. работоспособно население е пръснато из ЕС. Доставките на горива са спрени . АЕЦ - са спрени , и зависими от руско гориво . Заводите , като Азов са унищожени - и възтановяването им , ако няма стомана от донбас е безмислено .

    Нередност?
  • 4
    zcu40646777 avatar :-|
    zcu40646777
    • - 7
    • + 4

    Шансовете на Украйна да спечели войната са нулеви и целият свят е наясно с това от самото начало. Целта на Запада е да я добута до патова ситуация, при която с признаване на Крим и Донбас за руски и отказ от НАТО Русия да се съгласи на мирен договор. Да, но и това е наивно, защото залозите се вдигнаха и план минимум за Русия вече е Крим и Донбас + свързващите ги Херсонска и Запорожска област.

    Алтернативата на мирно споразумение с компромиси е дълга война с опустошителни икономически последици за Европа, Украйна, света, след която Русия ще получи минимум половин Украйна, а нищо чудно и самата държава да изчезне от картата.

    Нередност?
  • 5
    043 avatar :-|
    043
    • - 2
    • + 3

    До коментар [#3] от "xyha":

    До коментар [#3] от "xyha":
    Само 5- години след ВСВ хората в Западна Германия вече живееха по-добре отколкото московските победители. Да, заради Американската помощ. А икономиката на Русия а колкото тази на Тексас...Русия ще бъе отново унизена.

    Нередност?
  • 6
    043 avatar :-|
    043
    • - 2
    • + 3

    До коментар [#4] от "zcu40646777":

    Руский трол, Украйна не я мисли, сега има да се грижите за натовските ракети от Финландия дето дойдоха на 100 км до Петербург. Украйна ще бъда възобновена за 2 години, а "военната операция" там ще я добавите до славните страници от историята на войната в Афганистан и първата чеченска война.

    Нередност?
Нов коментар