🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Войната в Украйна трансформира глобалния петролен пазар

Русия насочва повече количества към Азия, а Европа увеличава вноса от Африка и САЩ

Доставките от Северна Африка за Европа са нараснали с 30% от март по данни на Petro-Logistics.
Доставките от Северна Африка за Европа са нараснали с 30% от март по данни на Petro-Logistics.
Доставките от Северна Африка за Европа са нараснали с 30% от март по данни на Petro-Logistics.    ©  Reuters
Доставките от Северна Африка за Европа са нараснали с 30% от март по данни на Petro-Logistics.    ©  Reuters
Темата накратко
  • Руският износ на петрол се връща на нивата отпреди инвазията, растат доставките към Азия.
  • Някои класове суров петрол от Нигерия достигат рекордно високи цени заради силното търсене от Европа.
  • Увеличават се и доставките от САЩ за Европа.

Световният петролен пазар преживява значителна трансформация след инвазията на Русия в Украйна и наложените от Запада санкции срещу Москва. САЩ и Великобритания забраниха вноса на руски петрол, докато ЕС, който е по-зависим от доставките, също се приближава към решение за петролно ембарго, макар и доста по-късно. На този фон африканските доставчици увеличават предлагането, за да отговорят на силното търсене в Европа, а Москва насочва повече количества към Азия, като за целта използва и рискови трансфери с кораби. Пренасочванията бележат най-голямото сътресение на доставките в световната търговия с петрол, откакто шистовата революция в САЩ преначерта пазара преди около десетилетие, пише Reuters в свой анализ. Засега сигналите са, че Русия вероятно ще може да се справи с петролно ембарго от страна на ЕС, ако Азия продължи да купува нейния петрол.

По-слабото търсене на руски петрол в Европа, макар той още да не е част от санкциите, карат Москва да насочва повече количества към Индия и Китай, които получават товарите с голяма отстъпка, показват данни на търговци. През април износът на руски петрол се е върнал към нивата отпреди инвазията според данни на Международната агенция по енергетика (International Energy Agency). На международните пазари петролът се стабилизира на около 110 долара, след като достигна 14-годишен връх от над 139 долара за барел през март.

Русия изнася повече за Азия

Дори ако ЕС постигне съгласие за забрана на петрола в следващия пакет санкции, според анализаторите въздействието може да бъде смекчено от търсенето в Азия. Освен ако Западът не окаже натиск върху купувачите там, не се очаква разширяване на недостига и скокове в цените на петрола, смятат от банката Julius Baer.

Комбинацията от санкции на САЩ, ЕС и Великобритания пречи на корабите, собственост на Русия или плаващи под нейния флаг, да акостират в много пристанища. Затова част от ръста в търговията към Азия се извършва чрез трансфер между кораби в морето - скъп процес, при който рискът от разливи е по-голям. Потокът на руския петрол към Азия по море е скочил с поне 50% от началото на годината по данни на Petro-Logistics. Трансферите между санкционирани и несанкционирани танкери се извършват в по-приветливите води на Средиземно море вместо край датските брегове, където прехвърлянията преди са били по-чести.

Gerber оценява обемите на руския суров петрол и продукти, които се прехвърлят между танкери в Средиземно море, на около 400 хил. барела на ден, от които по-голямата част са насочени за Азия, с което се добавят към 2.3-те млн. барела на ден, които достигат директно. Това е ръст в сравнение с януари, когато около 1.5 млн. барела на ден са били изпращани директно към Азия. Общият руски износ на суров петрол и петролни продукти се е увеличил до малко над 8 млн. барела на ден през април, обратно до нивата отпреди инвазията.

Европа разчита на Африка и САЩ

Тенденцията напоследък е европейските рафинерии да заместват руския петрол с такъв от Западна Африка, като количествата от там са със 17% нагоре през април спрямо средните за 2018-2021 г. по данни на Petro-Logistics. Данните на Eikon също показват увеличение - през май 660 хил. барела на ден предимно от Нигерия, Ангола и Камерун пристигат в Северозападна Европа. В същото време обемите от Западна Африка за Индия са спаднали почти наполовина според Gerber и са 280 хил. барела на ден през април в сравнение с 510 хил. барела през март, като Делхи замества доставките с руски.

С увеличеното търсене в Европа цените на нигерийския лек и сладък суров петрол достигат рекордни нива, като например Forcados се предлага с премия от поне 7 долара спрямо брент. Доставките от Северна Африка за Европа са нараснали с 30% от март по данни на Petro-Logistics. Според Eikon пристигащите в Северозападна Европа количества от египетското пристанище Сиди Керир през май ще се удвоят в сравнение с март до над 400 хил. барела на ден. САЩ също увеличиха доставките за Европа. През май вносът от САЩ е нараснал с над 15% спрямо март, достигайки 1.45 млн. барела на ден по данни на Kpler.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар