В Русия съобщават за ранени от украински ракетен удар по газови платформи в Черно море

В Русия съобщават за ранени от украински ракетен удар по газови платформи в Черно море

Украинската армия е поразила около 8 часа тази сутрин сондажни пунктове на превзетата през 2014 г. от Русия украинска компания "Черноморнефтегаз", съобщи т.нар. лидер на Крим Сергей Аксьонов. По думите му има петима паднали във водата, от които трима са ранени, руската армия издирва неизвестен брой работници.


Според Аксьонов на платформите е имало 109 души, от които 21 са евакуирани. РИА "Новости" цитира непризнатата и санкционирана в Европа "сенатор" от Крим Олга Ковитиди , че те са се намирали на 71 км от Одеса. Няколко часа по-късно в черноморския град се чуха експлозии и се включиха сирените за въздушна тревога сред твърдения за руски ракетен удар.


Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) не коментират изявлението на Аксьонов. Руски медии обясняват, че сондажните платформи са в района на Змийския остров в западната част на Черно море, срещу устието на река Дунав.




Предполага се, че те се използват не само за добив на природен газ в украинската част от Черно море, но и за наблюдение и радиотехническо разузнаване за това какво се случва на десетки и стотици километри в околното пространство.


Аксьонов побърза да успокои жителите на Крим, че полуостровът има добра противовъздушна отбрана и няма нужда от паника.


След анексирането му през пролетта на 2014 г. Русия завзе платформи на 100 км от Одеса и на 150 км от Крим. Агенция ТАСС, позовавайки се на източник от органите за борба с бедствени ситуации в Крим, казва, че ударът е нанесен с ракета в района на находището срещу Одеса.

"Черноморнефтегаз" и "Укртрансгаз" бяха национализирани и на тяхна основа бяха създадени кримски компании. Под техен контрол са находища на петрол и газ в Черно и Азовско море. През декември сондите B-312 "Пьотр Годованец" и B-319 "Украйна" бяха изтеглени в руски води, за да не бъдат арестувани от украинската "Нафтогаз". За това взе решение украински съд по искане на прокуратурата на страната. Поводът за делото е кредитът, който отпусна украинската компания на дъщерната си фирма "Черноморнефтегаз". Съдебният иск за връщане на заема започна още преди анексирането на Крим. Смята се, че двете сонди струват над 350 млн. долара.


"Черноморнефтегаз" се занимава и с разпределение и продажби на дребно на газ в Крим, както и с експлоатация на газови и петролни находища на сушата в Крим.


Всичко, което трябва да знаете за: