🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Войната в Украйна изостри дебата за използването на зърно за биогорива

ООН предупреди за риск от глад и мизерия поради недостиг на храна

Нарастващата употреба на биогорива беше описана от ООН като "престъпление срещу човечеството"
Нарастващата употреба на биогорива беше описана от ООН като "престъпление срещу човечеството"
Нарастващата употреба на биогорива беше описана от ООН като "престъпление срещу човечеството"    ©  Reuters
Нарастващата употреба на биогорива беше описана от ООН като "престъпление срещу човечеството"    ©  Reuters

Повишаването на цените на храните заради войната в Украйна увеличи риска от глад в развиващите се страни и засили натиска върху производителите на земеделски култури, които се използват за биогорива. Преди руската инвазия глобалното производство на биогорива достигна рекордно високо ниво.

В САЩ, които са водещ производител на биогорива, миналата година 36% от общото производство на царевица е ползвано за тази дейност, а 40% от соевото олио е отишло за биодизел. Но някои хранителни компании и политици призовават за облекчаване на изискванията за смесване на биогорива с бензин и дизел, за да се увеличат световните доставки на зърно и растителни масла.

Вашингтонският Международен изследователски институт по хранителни политики заяви пред Financial Times, че сега не е моментът правителствата да насърчават превръщането на земеделски култури в енергия чрез изкуствени стимули или задължителни изисквания за смесване.

Заедно Русия и Украйна произвеждат почти една пета от царевицата в света и повече от половината от слънчогледовото олио, но войната пречи износът да бъде на предишните си нива. ООН предупреди че стотици милиони хора са изложени на риск от глад и мизерия поради недостиг на храна, причинени от войната в Украйна.

Gro Intelligence отбеляза, че общото количество хранителни стоки, използвани годишно за биогорива, се равнява на калоричните нужди на 1.9 млрд. човека. Това показва колко много ресурси могат да бъдат преместени за изхранването на хора, ако кризата се задълбочи.

Създават ли биогоривата проблеми?

Биогоривата, като етанола произвеждан от царевица и захарна тръстика, и биодизела, произвеждан от растителни масла, включително от соево и палмово, се прибавят към моторните горива от началото на века с цел да се намали въздействието на изкопаемите горива върху природата. Биогоривата бяха обвинени и като един от факторите за неотдавнашната продоволствена криза през 2007-2008 г. Проучвания, включително на Световната банка и МВФ, показват, че растежът в производството на биогорива е допринесъл с 20-50% за покачването на цените на царевицата по време на кризата. Нарастващата им употреба беше описана от ООН като "престъпление срещу човечеството".

"Биогоривата не са причинили тази криза - нито повишаването на цените, нито спада в предлагането", твърди Джеймс Коган от Ethanol Europe, лобистка група в сектора на биогоривата, пред британското издание. Според него високите цени не са поради повишено търсене, а по-скоро се дължат на нередовната и рискова за търговия обстановка и високите цени на електроенергията. Поради това според Коган дори и при ограничаване на производството на биогорива това няма да доведе до понижение в цените на храните.

Според Института за световни ресурси във Вашингтон, намаляване с 50% на зърното, използвано за биогорива в Европа и САЩ, ще компенсира неосъществения износ на украинска пшеница, царевица, ечемик и ръж.

Оливър Джеймс, изследовател от Принстънския университет, споделя пред FT, че е удачно да мислим наистина критично за тези ограничени ресурси, докато се опитваме да нахраним света и да разрешим климатичната криза.

Майк Мараренс от базираната в Брюксел група за екологична кампания "Транспорт и околна среда" каза, че в ЕС около 10 хил. тона пшеница ще бъде ползвана ежедневно като етанол в колите. Това се равнява на 15 мил. тона хляб.

Според представители на етаноловата индустрия сравненията са неколектни. Реално използваната за производство на гориво пшеница е фуражна, която отива за храна на животни, а не пшеница за хляб. Лидерите в сектора на биогоривата и индустриалната асоциация UFOP твърдят, че използвана пшеница за производството на биогорива е едва 2% от общата реколта.

ООН предупреди за опасност от глад

Съществува "реален риск" от глад в много държави, заяви в петък генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и призова министрите, които се срещат по въпросите на продоволствената сигурност, да предприемат практически стъпки за стабилизиране на хранителните пазари и за намаляване на нестабилността на цените на суровините.

"Изправени сме пред безпрецедентна глобална криза на глада", каза Гутериш на Глобалната среща за продоволствената криза в Берлин, добавяйки, че войната в Украйна е усложнила проблеми, назрявали от години, свързани със смущенията в климата, пандемията от COVID-19 и неравномерното възстановяване от нея.

Повече от 460 хил. души в Сомалия, Йемен и Южен Судан гладуват според Интегрираната класификация на продоволствената сигурност (IPC) - скала, използвана от агенции на ООН, регионални органи и групи за помощ за определяне на продоволствената несигурност. Според IPC милиони хора в 34 други страни са на ръба на глада.
Все още няма коментари
Нов коментар