Мая Санду: Кандидатурата на Молдова за ЕС е геополитическа възможност

"Не искаме преки пътища и не очакваме отстъпки", заявява президентът на страната в мнение за Euobserver

Президентът на Молдова Мая Санду в четвъртък обяви приемането на страната за кандидат член на ЕС като историческо и обяви, че властите в Кишинев са наясно, че "ни предстои труден път, който ще изисква много работа и усилия".
Президентът на Молдова Мая Санду в четвъртък обяви приемането на страната за кандидат член на ЕС като историческо и обяви, че властите в Кишинев са наясно, че "ни предстои труден път, който ще изисква много работа и усилия".
Президентът на Молдова Мая Санду в четвъртък обяви приемането на страната за кандидат член на ЕС като историческо и обяви, че властите в Кишинев са наясно, че "ни предстои труден път, който ще изисква много работа и усилия".    ©  Office of the President of Moldova
Президентът на Молдова Мая Санду в четвъртък обяви приемането на страната за кандидат член на ЕС като историческо и обяви, че властите в Кишинев са наясно, че "ни предстои труден път, който ще изисква много работа и усилия".    ©  Office of the President of Moldova
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Мая Санду, президентът на Молдова, в коментар за Euobserver по повод двудневната среща на Съвета на ЕС тази седмица в Брюксел, на която Молдова и Украйна получиха статут за държави-кандидатiи за ЕС.

В разгара на най-голямата криза на сигурността в региона и в Европа Молдова се намира на исторически кръстопът. Изборът да подаде молбата си за членство в Европейския съюз (ЕС) на 3 март потвърди недвусмисленото желание на Молдова да се закотви здраво в свободния свят.

Стремежът на молдовските граждани да се присъединят към ЕС само се засилва през последните 30 години след постигането на независимост. Това е геополитическа възможност, която разширява сигурността, защитава ценностите на ЕС и прави Съюзът по-силен.

Пътят ни към европейска интеграция не беше лесен. След разпадането на Съветския съюз, Молдова, подобно на балтийските държави, имаше шанс за европейска интеграция, но за разлика от тях го пропуснахме. Гледахме с радост как Румъния, нашият най-близък партньор и съюзник, стана член на ЕС, вдъхновявайки ни да поемем по същия път. Но през първите две десетилетия независима Молдова премина през болезнени икономически и социални преходи.

Конфликтът в Приднестровския регион допълнително попречи на усилията ни за развитие. Въпреки многобройните разочарования от политическата класа през годините, нашите европейски стремежи винаги изпреварваха съветската носталгия. Демокрацията винаги намираше начин да надделее.

През последните 30 години всяка смяна на правителството в Молдова беше чрез мирни избори. Всички правителства, които се опитаха да насаждат автокрация или да рушат демокрацията, бяха свалени. И най-важното е, че всички правителства, добри или лоши, са търсили близки отношения с ЕС.

През 2019 г. жителите на Молдова изхвърлиха мошениците от правителството. Те гласуваха с огромно мнозинство за нова, чиста, проевропейска политическа класа по време на президентските избори през 2020 г. и парламентарните през 2021 г.

Новоизбраната политическа класа насърчава почтеността, прозрачността и чистото политическо финансиране. От миналата година страната се впусна в амбициозна програма за реформи, водена от силно ангажирани, проевропейски президент, парламент и правителство.

Оценяването на съдиите и прокурорите е в ход, докато работим за укрепване на целостта и независимостта на нашата съдебна система. Според Световния индекс за свобода на печата за 2022 г., Молдова заема 40-то място - с огромен напредък от 49 позиции само за една година, и се нарежда до процъфтяващи демокрации като Австралия и много страни от ЕС.

Освен това ЕС се превърна в наш основен политически, търговски и инвестиционен партньор. Две трети от износа на страната вече отива за пазара на ЕС, което допринася за интеграцията на Молдова в ЕС. Реформаторското правителство въведе политики за улесняване правенето на бизнес и за подобряване на инвестиционния климат в Молдова.

Молдова винаги е била европейска земя, хваната в клопката на геополитически битки.

Положителната тенденция на растеж на Молдова изглеждаше неудържима, докато първите руски бомби не удариха съседката ни Украйна в ранната сутрин на 24 февруари. Опустошението на руската война в Украйна се усеща в Молдова всеки ден. Инфлацията скочи до 29 процента. Цените на газа се повишиха повече от пет пъти за по-малко от година, много източни търговски пътища бяха затворени и рискът за сигурността се увеличи, което възпрепятства инвестициите към страната.

Въпреки всичко това молдовците отвориха сърцата и домовете си за хиляди украински бежанци. Близо половин милион от тях преминаха границите на Молдова от началото на войната. Около 80 000 все още са в Молдова, което е увеличение на населението ни с близо три процента.* Това беше голямо предизвикателство, но нищо не ни разубеди да направим всичко възможно, за да помогнем на тези, които бягат от войната.

Да консолидираме демокрацията си

Тази безсмислена война срещу Украйна ни напомня, че мирът и свободата не могат да бъдат приемани за даденост. Опитът на Молдова за присъединяване към ЕС идва от нашето силно желание да останем част от свободния свят. Ние наистина вярваме, че можем да се консолидираме и да останем демокрация само като част от ЕС.

Кандидатурата на Молдова за ЕС е избор, основан на стремежите на нашия народ. Един от всеки трима молдовци вече е гражданин на ЕС. Много работят и учат в ЕС. Вероятно сте ни срещали - ние сме вашият банкер, вашата медицинска сестра, колега от университета на вашето дете. Молдовците живеят рамо до рамо с европейците, като допринасят за системите за социално осигуряване, плащат данъци и обогатяват културното наследство на ЕС.

Европейска Молдова не само ще донесе по-голяма стабилност в Европа и на Изток, но също така ще увеличи търговията, ще разшири просперитета и ще стабилизира региона.

Това също така предоставя възможност за постигане на мирно разрешаване на конфликта в Приднестровието, като реинтегрираме региона с Молдова и допълнително да укрепим страната си. Но най-важното е, че европейска Молдова ще помогне за постигането на основната цел на ЕС - поддържане на мир на континента.

Остава да се свърши много работа вкъщи. Много от реформите, изисквани от ЕС, са точно същите промени, които нашите граждани изискват от правителството. И ние ще ги направим. Не изискваме преки пътища и не очакваме отстъпки. В тези трудни времена Молдова иска само възможността да даде надежда на своите граждани. Надежда, че все още е възможна по-сигурна, демократична и мирна Молдова. Надежда, че все още могат да се върнат в свободна и проевропейска Молдова.

Казват, че историята се повтаря. Молдова винаги е била европейска земя, хваната в клопката на геополитически битки. Този път разчитаме на вашата подкрепа да върнем Молдова в голямото европейско семейство и да подкрепите нейната европейска перспектива за по-мирен и стабилен регион.

-----

* Бел. ред. Населението на Молдова е 2.618 млн. души според последното преброяване през 2020 г.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    evpetra avatar :-|
    evpetra
    • - 1
    • + 2

    Браво! Желая им успех на молдовците!

    Нередност?
  • 2
    wns06646792 avatar :-|
    wns06646792
    • - 2
    • + 1

    Молдова първо да даде автономия на населения с българи регион, после да точи лиги по ЕС.

    Нередност?
Нов коментар