Турция: Русия и Украйна постигнаха "базова" сделка за блокираното зърно

Зеленски и ООН са по-резервирани в прогнозите за финално споразумение следващата седмица

Преди руската инвазия Украйна изнасяше по 4.5 млн. тона земеделска продукция на месец през пристанищата си
Преди руската инвазия Украйна изнасяше по 4.5 млн. тона земеделска продукция на месец през пристанищата си
Преди руската инвазия Украйна изнасяше по 4.5 млн. тона земеделска продукция на месец през пристанищата си    ©  Reuters
Преди руската инвазия Украйна изнасяше по 4.5 млн. тона земеделска продукция на месец през пристанищата си    ©  Reuters

Турското правителство, което е посредник между Украйна и Русия, заяви, че двете страни са постигнали "базово, техническо" споразумение за транспортиране на зърнените доставки от блокираните черноморски пристанища. Милиони тонове зърно, необходими на зависими от вноса страни, включително в Близкия изток и Африка, стоят на склад в Украйна на фона на покачващите се цени на храните. Износът през Черно море спря заради руската инвазия.

Сега положителната новина бе съобщена от турския министър на отбраната Хулуси Акар след проведени разговори в Истанбул между представители на Киев и Москва. "Базовото" споразумение включва разрешаването на технически подробности като основаването на координационен център в Истанбул, където да се срещат представители на всички страни; съвместен контрол на влизане и излизане от пристанищата; гарантиране на "навигационната безопасност на трансферните пътища", пише Politico.

Финалната сделка ще бъде координирана от ООН, като следващата седмица ще има друга среща, на която да се подпише документът, коментира Акар. Докато украинският президент Володимир Зеленски бе по-резервиран в оценката си, въпреки че спомена за постигането на "известен напредък".

Предпазлив оптимизъм

И генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, чиято организация също посредничи в преговорите, е по-предпазлив в прогнозите дали финално споразумение ще бъде подписано следващата седмица. "Не обичам да спекулирам. Надяваме се, че ще успеем да се съберем отново много скоро, може би следващата седмица, и ще можем да постигнем крайна договорка".

Зеленски посочи, че се полагат съществени усилия да се възстановят зърнените доставки за световните пазари. "Ще се договорим за подробностите с генералния секретар на ООН през следващите дни", каза той. Притеснението на Киев е, че страната ще стане уязвима на атаки от Русия, ако премахне мините, които защитават пристанищата й. За да има сделка, Украйна иска Москва да й предостави гаранции, че няма да осъществява удари по пристанищата и по товарните кораби, когато влязат отново в експлоатация.

По думите на Гутериш двете страни са постигнали "съществено разбирателство по някои аспекти" от разблокирането на черноморската търговия, включително спрямо "механизма за контрол, системата на координация и въпроса за мините". "В един свят, затъмнен от глобални кризи, поне днес имаме лъч надежда. Наблюдаваме съществена крачка към гарантирането на безопасен износ на украински хранителни доставки през Черно море", заявява генералният секретар на ООН. И допълва, че е необходима още техническа работа за сключването на финална сделка, но "инерцията е налице".

Блокиране на "житницата на света"

Преди руската инвазия Украйна бе смятана за житницата на света и изнасяше по 4.5 млн. тона земеделска продукция на месец през пристанищата си. И въпреки че сега успява да транспортира част от зърното чрез други канали, те само частично компенсират затварянето на Черно море, като експортът се е свил с 30% спрямо обема преди войната. Същевременно Киев обвинява руските сили, че заграбват зърното от окупираните украински територии.

През май Гутериш предупреди, блокадата на Москва заплашва "да тласне десетки милиони хора в пропастта на хранителната несигурност, последвана от недохранване и масов глад". "Ако не разрешим този проблем днес, сме изправени пред глобален недостиг на храни в следващите месеци", коментира той.