ЕС пропусна възможността да бъде еталон за зелени инвестиции

С финансирането на газови и ядрени проекти европейският "златен стандарт" за устойчиви енергийни източници се провали

България също представи своята позиция - да не се разглеждат в пакет природният газ и ядрената енергия в т.нар. таксономия
България също представи своята позиция - да не се разглеждат в пакет природният газ и ядрената енергия в т.нар. таксономия
България също представи своята позиция - да не се разглеждат в пакет природният газ и ядрената енергия в т.нар. таксономия    ©  Надежда Чипева
България също представи своята позиция - да не се разглеждат в пакет природният газ и ядрената енергия в т.нар. таксономия    ©  Надежда Чипева
Темата накратко
  • Решението за включване на ядрената енергетика и газа в европейската икономика е политическо, което взима предвид последиците за държавите и бизнеса от руската инвазия в Украйна и намесата на ЕС в конфликта.
  • Критиците наричат решението на ЕС "зелен PR" и казват, че то може да застраши стремежа на блока да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г.
  • Индия вече заяви намерението си за съставяне на своя таксономия, която ще изключва газа и ядрената енергия.

Европейският парламент отхвърли миналата седмица предложението за противопоставяне на включването на ядрената енергия и газа към екологично устойчиви икономически дейности. Двата енергийни източника ще бъдат допустими технологии за постигането на декарбонизацията и въглеродната неутралност на Европейския съюз (ЕС) до 2050 г., но под определени условия и за преходен период от време.

Като част от т.нар. таксономия газът и ядрената енергия ще продължат да привличат частни инвестиции, както и рекордното финансиране от ЕС, заделено за климатичните цели през настоящия програмен период.

Предложението на Европейската комисия да включи ядрената енергетика и газа в това, което трябваше да бъде "златен стандарт" за устойчиво финансиране, беше широко критикувано от учени, експерти и академични среди, гражданското общество и политици в ЕС, както и някои гласове от Украйна. И докато германският канцлер Олаф Шолц подчертава, че таксономията е "само финансова рамка", това не е мнението на цялото германско правителство. "Предложението на Европейската комисия размива добрия етикет за устойчивост", казва Робърт Хабек, министър на икономиката и действията в областта на климата.

Очаква се решението на Европейския парламент, което се счита да победа за политиците, да влезе в сила от 2023 г. "Със сигурност ще има сегмент от индустрията, който няма да счита инвестициите в газ или ядрена енергия за зелени, независимо от това какво казва таксономията", казва в интервю за Bloomberg Хюго Галахър, старши съветник по политиките в Европейския форум за устойчиви инвестиции (Eurosif). Възможност за обжалване все още има.

Победа за политиците

За всички беше ясно, че решението за включване на ядрената енергетика и газа в европейската икономика е политическо, което взима предвид последиците за държавите и бизнеса от руската инвазия в Украйна и намесата на ЕС в конфликта.

Въпреки привидно силните призиви от неправителствения сектор в Украйна, както и от президента Зеленски, че зелените етикети за газови електроцентрали ще означават повече покупки на газ от Русия, украинското министерство на енергетиката в крайна сметка изпрати писмо до членовете на Европейския парламент в подкрепа на включването на двата енергийна източника в списъка на ЕС с устойчиви инвестиции.

Според източници на "Капитал" френско-германската позиция също е била защитена. По време на преговорите в съвета Франция (заедно с още 12 държави) е настоявала ядрената енергия да бъде сред "зелените" инвестиции. "Включването на ядрената енергия в таксономията ще улесни инвестициите в съществуващи и бъдещи активи", каза новият френски министър-председател Елизабет Борн, заявявайки, че решението "осигурява по-равнопоставени условия за ядрено развитие", което ще помогне на ЕС да постигне на зелените си цели.

Българският евродепутат Радан Кънев споделя пред "Капитал", че е гласувал "против" включването на ядрената енергия и газа към екологично устойчиви икономически дейности и обяснява защо. Той казва, че повечето държави от Централна и Източна Европа са подкрепили газа, "но, първо, това са държави, които държат и на продължаване на живота на въглищните ТЕЦ в обозримо бъдеще, които не планират да разширяват производството на електричество в газови ТЕЦ, ако изобщо го имат, и чиито ядрени мощности - съществуващи и планирани, не покриват изискванията на "таксономията". Това означава само едно - колегите или са гласували неподготвени, без да са чели доста тежкия текст на предложението на ЕК, или са гласували с популистики подбуди - да се представят за "спасители" на ядрената енергия, за която в нашите държави има относителен консенсус. Но те не са "спасили" нищо - първо, защото не е застрашено, и второ, защото поставените от ЕК условия са неизпълними за нашите държави. Според него за България има минимален риск проруското газово лоби да се върне на проекта за паро-газова ТЕЦ в Маришкия басейн, "но ми се струва, че дори за това лоби проектът е очевидна катастрофа в днешните условия", допълва той.

Разбира се, най-голям печеливш са лобитата. Индустриалната асоциация Nuclear Europe поздрави членовете на ЕП след гласуването, като каза, че парламентът е взел "научно обосновано решение" да включи ядрената енергия в таксономията. Eurogas, индустриална лобистка група, определи решението на парламента като "прилична рамка" за бъдещи инвестиции.

Може да има последно раздаване на картите

Заради пропуска на ЕС да постави истински "златен стандарт" за устойчиво финансиране инициативата веднага беше поета от други икономически сили. Индия вече заяви намерението си за съставяне на своя таксономия, която ще изключва газа и ядрената енергия.

В същото време инвестиционните фондове в ЕС ще трябва да подобрят оповестяването на информация за инвеститорите относно дяловете в ядрени и газови централи съгласно таксономията. Допълнително, в сегашния си вид таксономията предвижда използването на газ да бъде класифицирано като устойчиво само ако държавата се е ангажирала да прекрати постепенно използването на производство на енергия от въглища (до 2035 г.). Това е удар за членовете от Централна и Източна Европа, нито една от които в момента не е в състояние да поеме тези ангажименти.

Но това не е единственият проблем според Ариадна Родриго от офиса на Greenpeace в Брюксел: "Етикетирането на изкопаемия газ и ядрената енергия като "зелени" би отключило огромно финансиране за тези замърсяващи технологии, както и пари, които ще бъдат насочени към Путин." От началото на войната Руската федерация получава почти милиард евро на ден само от продажбата на изкопаеми горива, като 57 млрд. евро идват от ЕС.

"Делегираният акт предвижда само една конкретна газова технология - ТЕЦ на газ, заместващи съществуващи въглищни ТЕЦ. Това е възможно най-неустойчивото решение, това е технологията, заради която в момента имаме тези нива на зависимост от "Газпром" и режима в Кремъл и в огромна степен - сегашните цени на електричеството. Слава богу, това е технология, която нито се използва, нито се предвижда в България, освен за части от ТЕЦ "Варна", казва за "Капитал" Радан Кънев. "Обратно - газови решения, които биха могли да намалят зависимостта от руски газ, като интерконектори, LNG терминали, собствен добив изобщо не са включени в "таксономията". И това не бива да ни учудва, тук опираме до нейния основен, същностен проблем - тя е подготвена не само преди войната в Украйна, но и преди ценовата криза на газовите пазари от края на 2021 г. Тя е напълно, тотално неадекватна на днешната реалност", допълва той.

Енергийният еврокомисар Кадри Симсън също признава пред "Капитал", че "когато мислим за изграждане на нови ядрени централи, е ясно, че това няма да е допринесе за целта ни да сложим край на руската енергийна зависимост възможно най-скоро - и със сигурност няма да се случи преди 2030 г. Тези проекти просто биха отнели твърде много време". В действителност "таксономията" не разрешава, нито забранява технологии. "Ядрената технология не е под заплаха, ако бъде изключена от този "зелен лейбъл", предназначен за частните финансови пазари - те така и така не инвестират в ядрени проекти без държавни гаранции. Отделно - предвидените в делегирания акт на ЕК критерии за ядрена енергетика се покриват само от Франция и донякъде от Швеция и Финландия. Те не представляват интерес за другите ядрени държави в ЕС, включително за България", казва още Радан Кънев.

Въпреки това обрат в последния момент още е възможен. Георги Стефанов, началник на кабинета на вицепремиера по климатичните политики в оставка Борислав Сандов, в участие по Bloomberg TV Bulgaria каза, че вече са ясни и приоритетите на ротационното чешко председателство на Съвета на ЕС и то ще работи в посока разделяне на двата типа източници на енергия - газа и ядрената енергия. "Причината за това, от една страна, е същността на ядрената енергия като такава, а от друга страна, фактът, че войната е довела до преразглеждане на бъдещето на изкопаемия газ не само от екологична, но и от политико-икономическа гледна точка. България също представи своята позиция - да не се разглеждат в пакет", казва още Георги Стефанов.

Критиците наричат решението на ЕС "зелен PR" и казват, че то може да застраши стремежа на блока да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. Група евродепутати са готови да продължат борбата срещу включването на газа в таксономията на ЕС в съда на основание, че решението "е против първичното законодателство". Михаел Блос, германски евродепутат от Зелените, осъди "лудостта" на етикетирането на ядрената енергия и газа като устойчиви инвестиции, като каза, че това ще държи Европа пристрастена към руските изкопаеми горива още много години. Австрия и Люксембург също по-рано обявиха намерението си да отнесат решението до съда.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dabeda avatar :-|
    Da be.. da..
    • + 1

    А,, Американския, Китайския или Индонезийския модел излетя...
    Лобистко, платено, както и Россия заплачивает за пропаганда..

    Нередност?
Нов коментар