Спирането на природния газ ще срине германската икономика

Ключово за страната е бъдещето на газопровода "Северен поток 1", но "Газпром" обяви форсмажорни обстоятелства за доставките до Европа

Германската индустрия е силно зависима от руския газ
Германската индустрия е силно зависима от руския газ
Германската индустрия е силно зависима от руския газ    ©  Reuters
Германската индустрия е силно зависима от руския газ    ©  Reuters
Темата накратко
  • Все повече компании намаляват продукцията си.
  • Тече подготовка за ситуация, в която доставките на природен газ към страната напълно спрат.

Германската икономика би изпаднала в голяма криза, в случай че доставките на природен газ бъдат спрени, заявиха пред Financial Times различни бизнесмени от страната. Ситуацията, в която се намира Германия, е допълнително затруднена и от факта, че в момента не работи ключовият газопровод "Северен поток 1", като официалната причина е технически проблем, съчетан с течащия в момента годишен ремонт. Очакванията са той да бъде отстранен и доставките да започнат на 21 юли, макар и това да не е напълно сигурно, след като Русия започна да използва доставките на енергия като начин за изнудване на западните страни.

Още повече че в понеделник Reuters съобщи, че "Газпром" е обявила форсмажорни обстоятелства за изпълнението на договор с поне един клиент. Агенцията е видяла писмо от компанията, подписано на 14 юли, в което се казва, че "Гaзпpoм", ĸoйтo имa мoнoпoл въpxy изнoca нa pycĸи гaз пo тpъбoпpoвoдитe, нe мoжe дa изпълни зaдължeниятa cи зa дocтaвĸa пopaди "извънpeдни" oбcтoятeлcтвa извън нeгoвия ĸoнтpoл.

Клаузата за форсмажор ce изпoлзвa в договорите, ĸoгaтo cтaвa въпpoc зa нeпpeoдoлимa пpeчĸa пpeд paбoтaтa нa бизнeca. Tъpгoвcĸи изтoчниĸ e ĸaзaл през агенцията, че пиcмoтo ce oтнacя дo дocтaвĸи пpeз гaзoпpoвoдa "Ceвepeн пoтoĸ 1".

Правителството в Берлин вече се готви за задаващата се криза, като преди малко повече от три седмици задейства втория етап от националния газов план за извънредни ситуации. Този ход приближава Германия стъпка по-близо до това да започне да ограничава потреблението.

Планът също така връща в експлоатация доскоро затворени електроцентрали, захранвани с въглища, изгражда нови терминали за внос на втечнен природен газ и планира тръжна система, за да стимулира индустриалните клиенти да намалят потреблението си на газ.

В същото време компаниите също започват подготовка за сценарий, при който доставките на суровината спрат напълно. В скорошно писмо до опозиционен депутат Министерството на икономиката каза, че всички "оператори на критична инфраструктура", като болниците например, трябва да се снабдят с генератори за аварийно захранване.

Германската централна банка прогнозира болезнено свиване на БВП в случай на въвеждане на лимити за потребление на газ: 2% през четвъртото тримесечие в сравнение със сценария без лимити, а през първото тримесечие на 2023 г. - с повече от 8%.

За предприятията евентуалното пълното спиране не е единственият проблем, с който може да се наложи да се справят. Европейските цени на природния газ скочиха осем пъти през последните 18 месеца, като се покачиха от около 20 евро за мегаватчас до над 160 евро. Цената се удвои само през последния месец, което накара много компании да предупредят, че не могат да продължат да работят с този темп, защото цените стават непоносими.

Петр Цингр - главен изпълнителен директор на SKW Stickstoffwerke Piesteritz, най-големия производител на амоняк в страната и ключов европейски доставчик на торове, е напълно наясно със съдбата, която очаква неговата химическа компания, ако Русия прекъсне всички доставки на газ за Германия. "Трябва да спрем [производството] незабавно, от 100 на нула", каза той пред Financial Times. "Ние финансираме войната", добави Цингр, като също така поясни, че собствените му разходи вече са повече от 40 пъти по-високи. Главната причина за това са именно по-високите цени на енергията и нужните за производството му материали.

SKW не е единствената компания, която е започнала подготовка за подобен случай. Пред индустриалните компании, общо взето, има два различни варианта за справяне - замяната на природен газ с алтернативни енергийни източници или цялостно спиране на производството.

Но за тези компании, които работят с хардуер, който е специфичен за горива, или тези, които го използват като суровина, няма алтернатива. "Сега има опасност вече да не можем да произвеждаме определени неща в Германия, защото просто няма да има газ или разходите за енергия са толкова високи, че вече не е конкурентоспособен", заяви индустриалният експерт Йорг Ротермел.

Сред тези компании, които нямат възможност да заменят газа, е най-големият производител на стомана в страната ThyssenKrupp. Говорител на компанията каза, че без природен газ за процесите, необходими за работата на доменните пещи, "не могат да бъдат изключени спирания и технически повреди на нашите производствени съоръжения".

BASF, най-голямата химическа компания в света, предупреди, че парните газови крекери в огромния й обект в югозападния град Лудвигсхафен ще бъдат принудени да работят на празен ход, ако доставките на газ паднат под 50% от редовните нужди.

"Някои компании все още имат инсталации, които могат да използват алтернативни горива като мазут или въглища", каза Ротермел. "Но според нашите оценки само между 2 и 3% от потреблението на газ в нашата индустрия може да бъде заменено по този начин. И това не е достатъчно, за да решим проблема, пред който сме изправени", добавя той пред Financial Times.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ghj26646835 avatar :-?
    ghj26646835
    • - 4
    • + 3

    Ами нали обявиха тотална икономическа война на Русия? Сега защо реват?

    Нередност?
  • 2
    borodino avatar :-|
    borodino
    • - 2
    • + 4

    Германия доста се постара да изпита търпението на руската мечка:
    1. Не сертифицира построения и изпитан СП-2, с което загроби 10 мрд.€ на акционерите, половинана от които на Газпром;
    2. Осма година въвежда санкции срещу Русия;
    3. Под заплаха от санкции изтегли гурманските компании, опериращи в Русия;
    4. Докато не й намалиха газа по СП-1 не върна там компресора на Сименс от ремонт;
    5. Изпраща тежко оръжие и боеприпаси в Украйна, с което се убиват руснаци.

    Е, логично търпението се изчерпа. Мечката бе извадена от бърлогата й. А както казва прусакът фон Бисмарк: Знам много начини да измъкна руската мечка от леговището й, но нито един да я върна там.

    Е, с много старание Западът я измъкна. Сега да си куса попарата, която надроби. НадробиХМЕ.

    Нередност?
  • 3
    popopo avatar :-P
    popopo
    • + 1

    Евала на русия.
    Супер е.
    Мачкай всички европейци.
    Нека ни боли.

    Само че нас Европейците ще ни боли 1-2 години, а руснаците поне 10-20 години. Но руснаците / които и да са - Татарстан, Чечения, Дагестан и т.н. републики / са свикнали, да не ги мислим.
    Който нож вади от нож умира - да го знаят русия и подглогите й.

    Нередност?
Нов коментар