Газът по "Северен поток" спря за профилактика и Европа се готви за най-лошото

Газът по "Северен поток" спря за профилактика и Европа се готви за най-лошото

© Reuters

Властите в Германия и други европейски държави са разтревожени от възможните последствия, след като годишната профилактика на "Северен поток" започна за десет дни тази сутрин.


Мярката е обявена като временна; Европа обаче се опасява, че може да се окаже постоянна.


По пренасящата 55 млрд. кубични метра газ за Германия тръба няма да тече газ до 21 юли в момент, когато Русия спря доставките на европейски държави, а редица сектори, включително енергетиката, са под санкции заради войната в Украйна.




Преди месец "Газпром" намали количествата, транспортирани по "Северен поток", до 40% от общия капацитет. Аргумент тогава бе забавеното връщане на оборудване, обслужвано в Канада от "Сименс".


Вчера канадското министерство за природните ресурси заяви, че турбината, вече поправена, ще бъде върната на Германия въпреки наложените санкции и за да се подпомогне енергийната сигурност на Европа. Едновременно със специалното разрешително за турбината обаче Канада ще разшири санкциите до всякакви руски тръбопроводи, металургията, транспорта, електрониката и други.


"Както се очакваше, "Северен поток 1" е на нула от тази сутрин", заяви Клаус Мюлер, който оглавява "Бундеснецагентур", енергийния регулатор на Германия. "Какво ще стане в края на поддръжката, никой не може да каже в момента. Няма да знаем, докато не остане ден до планирания край."


Колко ще продължи поддръжката


Рискът от удължаване на профилактиката - за да бъде ограничен достъпът до газ на Европа - обърква плановете да се запълнят хранилищата за зимата - в момента запълнени едва около 61% (72 на сто в Чехия, но 36 на сто - в България). В Берлин икономическият министър Роберт Хабек открито предупреди за възможността Русия да спре потока след края на периода за поддръжка. "Не би било много изненадващо, ако се открие малък технически детайл", заради който тръбопроводът да не може да се включи повече, каза Хабек.


Кремъл многократно окачестви спирането като част от редовна профилактика.

"Последните няколко месеца показаха едно нещо: Путин не познава табута. Пълното спиране на доставките на газ през газопровода "Северен поток" следователно не може да бъде изключено", цитира "Ройтерс" Тим Келер, управляващ директор на германската индустриална асоциация Zukunft Gas.


Зончан Чуо, газов анализатор в консултантската Rystad Energy, каза, че "не е невъзможно" "Газпром" да използва всяко забавяне като оправдание за удължаване на периода на поддръжка.


Кога точно ще бъде върната турбината обаче, все още не е известно (според "Сименс" се работи по възможността това да стане "възможно най-скоро"). Украйна вече обяви, че е "дълбоко разочарована" от решението, противоречащо на санкциите и приспособяващо ги към "капризите на Русия".


Според анализатори от "Голдман Сакс", макар да се смята за малко вероятно пълното спиране на газа, руският енергиен гигант не е пренасочвал потоците през други тръбопроводи и така може да се готви за продължително намалено подаване.


Европа се подготвя за риска


Всичко това става в момент, когато Германия, съгласно втори етап от тристепенния си газов план, е само на една крачка от ограничаване на потреблението на гориво. Има рискове от рецесия, засегнати може да са 5.6 млн. работни места.


Други държави също са разтревожени. Австрия ще нареди на индустрията да се прехвърли към други източници в случаите, когато това е възможно. Чехия се готви да остави отворени някои въглищни централи, които трябваше да спрат догодина от екологични съображения, Италия също увеличава производството на енергия от въглищни централи. В Гърция някои захранвани с газ централи ще преминат на дизел, увеличават се доставките на втечнен газ.


Цените на газа в Европа биха останали високи още дълго в момент, когато се отчита поскъпване с 400% на нидерландския газ на едро (европейския бенчмарк) спрямо миналия юли. Според енергийния министър на страната Роб Йетен ефектът ще се усети в цяла Северозападна Европа, "ако "Северен поток" бъде прекъснат или ако Германия загуби целия си руски внос". Самата Нидерландия ще отмени тавана за производство на енергия от въглища, за да избегне сътресения.


Европа разчита на Русия за доставката на 40% от газа, който получава и който в редица държави се ползва в голяма степен и за производство на електроенергия. Не всички страни ползват газ директно от Русия, но ако Германия получи по-малко, те трябва да запълнят недостига от други държави като Норвегия и това автоматично създава проблеми с предлагането за други страни. Така дори Великобритания, която получава 4% от газа си от Русия, е засегната от скока на цените.


Европа търси алтернативни източници, докато се опитва да се откъсне от руския газ до 2027 г. За един от тях - още доставки на втечнен природен газ - обаче все още липсва достатъчно инфраструктура. Еврокомисията се очаква да представи на лидерите този месец план за готовност за действие при срив на газовите доставки.


И Русия ще загуби


Спирането обаче ще навреди и на Русия, която ще загуби приходи: за юни тя очаква 6.4 млрд. долара повече, отколкото са заложени в бюджета ѝ, за юли са прогнозирани над 5 млрд. Според "Голдман Сакс" ситуацията може да създаде проблеми и за добива на руски газ предвид деветпроцентния спад, вече отчетен на годишна база.


Удължената поддръжка може също така да доведе до повече спирания на добива на руски газ в сравнение с отчетения досега 9% спад в производството на "Газпром" от началото на годината, каза Goldman Sachs.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: