🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕС обсъжда търг на въглеродните емисии за финансиране на отказа от руския газ

Планираната емисия на въглеродни квоти на стойност 20 млрд. евро ще намали цената на замърсяването, застрашавайки климатичните цели на съюза

Някои държави и особено северните страни с амбициозни цели в областта на климата, твърдят, че спад в цената на замърсяването ще подкопае крайната цел на ЕС да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г.
Някои държави и особено северните страни с амбициозни цели в областта на климата, твърдят, че спад в цената на замърсяването ще подкопае крайната цел на ЕС да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г.
Някои държави и особено северните страни с амбициозни цели в областта на климата, твърдят, че спад в цената на замърсяването ще подкопае крайната цел на ЕС да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г.    ©  Reuters
Някои държави и особено северните страни с амбициозни цели в областта на климата, твърдят, че спад в цената на замърсяването ще подкопае крайната цел на ЕС да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г.    ©  Reuters

Осигуряването на допълнителните 300 млрд. евро, необходими за финансиране на европейските усилия за отказ от руския газ, създава главоболия в столиците на страните от ЕС. Това се отнася с особена сила за спорния план на Европейската комисия за нова емисия на въглеродни квоти на стойност 20 млрд. евро. По-голямата част от средствата за плана RePowerEU ще бъдат отпуснати чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. Но за финансирането му са необходими и други източници на средства.

Въглеродните квоти, които Европейската комисия предложи да пусне на търг през май, се съхраняват в т.нар. Резерв за стабилност на пазара. Ако бъдат пуснати на пазара, те ще смъкнат цената на замърсяването. Някои държави и особено северните страни с амбициозни цели в областта на климата, твърдят, че спад в цената на замърсяването ще подкопае крайната цел на ЕС да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г.

Същевременно отказът от руския газ ще изисква временно използване на алтернативи като втечнен природен газ и въглища, които имат по-висок въглероден отпечатък. Брюксел твърди, че може да постигне целта си за намаляване на емисиите с 55% до 2030 г въпреки тези предизвикателства.

Комисията търси и други варианти

В техническа справка, разпространена от датчаните в края на миналия месец и цитирана от Financial Times, се казва, че този ход ще накърни "доверието в крайъгълния камък на европейската политика в областта на климата" и ще намали финансирането на екологичния преход като цяло. (Поначало приходите от емисионните квоти са предназначени за инициативи в областта на климата).

"Необходими са по-добри варианти и те са на разположение", се казва в документа.

Датчаните предлагат допълнителното финансиране да дойде от Фонда за иновации на ЕС. Тази сума се състои от приходите от продажбата на въглеродни емисии, които вече са на пазара, и се очаква да бъде увеличена благодарение на предложенията за преразглеждане и разширяване на системата за търговия с емисии.

За европейската конкурентоспособност

Изтеглянето на безплатните квоти ще зависи от въвеждането на Механизма за въглеродни емисии по границите. С цел да защити конкурентоспособността на европейските износители след въвеждането на механизма, блокът ще продължи да снабдява някои производители на стоки за износ в трети страни с безплатни въглеродни квоти.

Намирането на по-добри варианти беше част от дискусията на финансовите министри на ЕС, които се срещнаха в понеделник в Брюксел. Финансирането на проекта RePowerEU, който включва и средства за прехода към възобновяеми енергийни източници и втечнен природен газ, не е официално включено в дневния ред. Според дипломат, цитиран от Financial Times, то неизбежно ще е част от обсъжданията на плановете за възстановяване.

Обсъждат се и други варианти. Сред тях е предложението да се използват средства от Европейския фонд за гарантиране на земеделието. Кохезионните фондове са друг потенциален източник на средства.

Зелена сделка за въглерода в Европейския парламент

В средата на юни трите най-големи политически групи в Европейския парламент постигнаха споразумение по мащабна реформа на пазара на въглеродни емисии в ЕС. Компромисът ускорява постепенното премахване на безплатните въглеродни квоти и леко ускорява намаляването на емисиите.

Реформата трябва да приведе системата за търговия с емисии в съответствие с новата цел за намаляване на емисиите с 55% до 2030 г. Целта е програмата, която понастоящем обхваща около 11 хил. инсталации за производство на електроенергия, както и авиосектора, да обхване и корабоплаването.

Според запознати с компромиса, цитирани от Bloomberg, изтеглянето на безплатните квоти ще се осъществи между 2027 и 2032 г. През 2027 г. поетапното изтегляне ще обхване 7% от безплатните квоти, през 2028 г. - 9%, през 2029 г. -15%, през 2030 г. - 19%, a през 2031 г. и 2032 г. - 25%

В капана на скъпия газ

По-високи цени на природния газ оказват натиск върху системата за търговия с емисии. Обикновено за производителите е най-лесно да намалят емисиите си, като преминат от мръсните въглища към малко по-чистия газ. В идеалния случай, когато цените на газа се повишават, цената на въглеродните емисии също трябва да се повиши, за да остане енергията от въглища по-скъпа от по-чистите алтернативи. По-високата цена на въглеродните емисии обаче означава по-скъпа енергия за потребителите, които вече са под натиск от инфлацията. Същевременно системата за търговия с емисии е един от малкото лостове, които ЕС може да използва, за да намали потребителските цени.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар