🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Еврото се изравни с долара за пръв път от 20 години

Анализатори очакват единната валута да падне под 1 долар, а енергийната криза да тласне Европа към рецесия

Американската валута беше подсилена от очакванията, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвите по-бързо и по-рязко от ЕЦБ
Американската валута беше подсилена от очакванията, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвите по-бързо и по-рязко от ЕЦБ
Американската валута беше подсилена от очакванията, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвите по-бързо и по-рязко от ЕЦБ    ©  Reuters
Американската валута беше подсилена от очакванията, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвите по-бързо и по-рязко от ЕЦБ    ©  Reuters

Еврото достигна нова най-ниска стойност и на практика се изравни с долара за пръв път от 20 години. Това се случва на фона на опасения, че енергийна криза ще тласне Европа към рецесия, съобщи Reuters. Американската валута беше подсилена от очакванията, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвите по-бързо и по-рязко от ЕЦБ. Днес еврото се понижи до 1.0002 долара и докосва паритет с американската валута. От началото на годината еврото е паднало с над 12% спрямо долара.

Европейската валута се свлече стремглаво надолу, имайки предвид, че се търгуваше на около 1.15 долара през февруари. Поредица от все по-големи повишения на лихвените проценти от Федералния резерв дадоха сила на долара. Индексът на американската валута достигна 108.19, най-високото ниво от октомври 2002 г. Засилващият се долар привлича инвеститорите, които го разглеждат като сигурно убежище, казват анализатори. Очаква се Федералният резерв на САЩ да покачи лихвените проценти с до 0.75 пункта този месец, след подобно повишение през юни. Настоящата основна лихва на Фед е на ниво 1.5 - 1.75%.

Изгледите пред еврото обаче са по-мрачни. Руската инвазия в Украйна влоши перспективите за растеж в еврозоната и повиши цената на вноса на енергия. Най-големият тръбопровод, пренасящ руски газ до Германия - "Северен поток 1", в понеделник влезе в годишна поддръжка и се очаква потоците да спрат за 10 дни. Правителства, пазари и компании обаче се притесняват, че спирането може да бъде удължено заради войната в Украйна.

Слабото евро оскъпява вноса

ЕЦБ сигнализира, че ще предприеме първото затягане на паричната си политика за последното десетилетие в края на юли с вероятно повишение от 0.25 пункта, а според анализатори остава отворена възможността за директно покачване с половин пункт. Според някои икономисти централната банка много е изостанала и "твърдо приземяване" вече е почти неизбежно. Миналата седмица Германия регистрира първия си търговски дефицит на стоките от 1991 г., тъй като поскъпването на горивата и общият хаос във веригите за доставки повишиха цените на вноса.

Джордж Саравелос, глобален ръководител на форекс изследванията за Deutsche Bank, каза пред Bloomberg, че очаква еврото да се движи под паритет с долара, особено при сценарий на пълно спиране на газа. Банката прогнозира цената на еврото да е в диапазона от 0.95 до 1 спрямо долара. Поредица от агресивни повишения на лихвените проценти от страна на централните банки, включително Фед, съчетани със забавящ се икономически растеж, ще запазят натиска върху еврото. Отстъплението към "безопасно убежище" в лицето на щатския долар може да стане още по-екстремно, ако Европа и САЩ влязат в рецесия, предупреди Саравелос.

От години политиците приветстваха по-слабата валута като средство за стимулиране на икономическия растеж, тъй като тя прави износа по-конкурентен. Но сега с високата инфлация в блока, слабата валута е нежелана, тъй като подхранва ръста на цените заради по-скъпия внос. Въпреки това еврото остава сравнително устойчиво срещу останалите валути.

Колко ниско ще стигне

1.00 е може би най-голямата психологическа граница в търговията с валути. Ако еврото падне под нея се очаква по-висока волатилност. Според анализаторите от ING Think срив под този праг може да предизвика спад с едно стандартно отклонение до 0.9830-0.9870. Пазарът на опции предполага, че в най-лошия сценарий може да се стигне до нива от 0.9500-0.9550. Въпреки това има възможност за връщане на нива от 1.05 долара за евро наесен, смятат анализаторите.

Някои експерти прогнозираха, че единната валута може да падне до 0.90 щатски долара, ако Русия ескалира кризата, като спре доставките на газ за Европа. От началото на юли търговците на опции правят повече залози на ниво около 0.95 долара, а 0.985 се счита за краткосрочно дъно според данни за търговия от Depository Trust & Clearing Corporation, цитирани от Bloomberg. Стратезите на Deutsche Bank изчисляват, че стойности 0.95-0.97 ще бъдат екстремно ниски от 1971 г. насам, но тези нива могат да бъдат достигнати при рецесия.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Самоубийствената санкционна политика на ЕС се видя, че води до нерешими проблеми с осигуряването на енергоресурси, оттам до инфлация и стръмно повишаване на цените на стоки и услуги.
    Т.е. рухването на еврото е преди всичко политически обусловено и е несериозен опитът то да се обясни с вторичните ефекти от Брюкселската политика.
    И това далеч не е дъното.

    В този ред на мисли, каква е необходимостта да се давим като членове на ЕЗ, където нашето участие ще е само в ликвидирането на щетите?

    Нередност?
Нов коментар