Обучени да са невзрачни – с каква работа се прикриваха изгонените от Белгия руски шпиони

Алексей Куксов, "заместник търговски представител" на Русия в Белгия

© ru.rushouse.be

Алексей Куксов, "заместник търговски представител" на Русия в Белгия

Белгия изгони през април 21 руски дипломати и дипломатически служители и лондонският The Dossier Center публикува подробности под какви работни позиции са пребивавали служители на руското разузнаване в кралството.


"Скромен "търговски представител" с достъп до най-високо ниво в Кремъл, "генерален консул", свързан с най-голямата шпионска служба в Русия, и "техник" с опит в подслушването - самоличността на 21 руски дипломати, изгонени от Белгия през април, помага да се разбере историята за това как Москва превърна Брюксел в "шпионска столица" на Европа", разказва за списъка и брюкселското издание EUobserver.


Като доказателства са използвани документи, с които разполага The Dossier Center - базирана в Лондон неправителствена организация, финансирана от Михаил Ходорковски - руски олигарх, превърнал се в дисидент, която преследва руски шпиони в Европа.




Като най-високопоставеният шпионин, изгонен от Белгия, е посочен 46-годишният Алексей Куксов, "заместник търговски представител", възпитаник на военна академия (2001 г.), който всъщност идва от елитно звено в руското военно разузнаване ГРУ.


Става дума за поделение 5476 на Главното разузнавателно управление, трансформирано през 2005 г. в Център за изследване на чуждестранните военни способности, чийто персонал събира разузнавателна информация за чуждестранни армии. Докладите му отиват директно при ръководителя на ГРУ Игор Костюков и Николай Патрушев, най-близкият съветник по националната сигурност на руския президент Владимир Путин, председател на Съвета за сигурност в Кремъл и един от най-крайните руски нацоналисти във властта.


Гербът на московския Център за изследване на чуждестранните военни способности

© dossier.center

Гербът на московския Център за изследване на чуждестранните военни способности


Руският генерален консул в Антверпен, 44-годишният Георги Кузнецов (също изгонен) е бивш служител на Обединения авиационен консорциум в Санкт Петербург и се присъединява към руското външно министерство през 2017 г. Предполага се, че той е служител на контраразузнаването ФСБ, което има специален Пети отдел, занимаващ се с разузнаване в чужбина.


Адресът на Кузнецов в Москва е Дом №5 (код за 5-ата служба) на "Варсонофьевский переулок", където е централната поликлиника на ФСБ. Това е и адресът, на който Русия от десетилетия фиктивно вписва стотици шпиони на ФСБ, за да прикрие истинските им адреси.


Георгий Кузнецов в полицията на Антверпен

© dossier.center

Георгий Кузнецов в полицията на Антверпен


"Техниците"


Друг от изгонените - 46-годишният Вадим Артюшов, е бил "техник" в руското посолство в Белгия. Но той е служил в поделение 47747 на ГРУ в Климовск близо до Москва, което някога е било базирано в Куба, за да подслушва САЩ. То е прибрано в Русия през 2001 г. и сега обучава хора да подслушват местни телекомуникационни мрежи в чужбина.


Акредитиран служител с ниска професионална позиция в Белгия е бил и 40-годишният Иван Кваша (изгонен). Той е бил "домакин" на посолството в Белгия, но всъщност в Русия носи пагони на полковник от ГРУ. Игор Таут (изгонен), 51-годишен "електротехник" от посолството, е възпитаник на свързания с ФСБ Московски технически университет по комуникация и информатика.


Общо 10 от руснаците са свързани с ГРУ, девет идват от СВР, двама са имали опит във ФСБ.


Ако Артюшов наистина е подслушвал, то не е бил сам - двама от изгонените му колеги също са били комуникатори.


43-годишният Дмитрий Чулаев е офицер в руското външно разузнаване СВР, вероятно е бил отговорен за поддържането на защитени комуникации на посолството с Москва, според руски източник, пожелал анонимност. Той завършва катедрата по авиационна радиоелектроника в Московския авиационен институт, преди да започне работа в руска фирма за онлайн хазарт, наречена Jackpot Ltd. По-късно тя инвестира в сателитни комуникации, включително високотехнологични израелски технологии, които сега се използват от руските разузнавателни служби за комуникации, съобщиха от Центъра за досиета.


36-годишният Алексей Кожевников, друго "аташе", е офицер от ГРУ с подобно минало. Регистрирал е колите си на "Волоколамское шосе" 56 в Москва, според базите данни на руската полиция - там е адресът на 162-и военно-технически информационен център на ГРУ. Той е известен също като Обект Т-500, специализиран в прихващането на европейски и американски сателитни сигнали.


Сред изгонените има и занимаващи се индустриален шпионаж. 46-годишният Алексей Стрелков например, "аташе" и офицер от СВР, е работил за московския Федерален научен агроинженерен център ВИМ. "Нашето външно разузнаване се интересува не само от военни тайни, но и от най-новите технически разработки в гражданската сфера, включително селското стопанство", каза източник на Центъра за досиета.


Мъже, обучени да бъдат невзрачни


Всичките предполагаеми 21 шпиони са мъже, предимно на около 40 години. И не само - най-възрастният е на 62 години, Сергей Игнатов, "аташе" и офицер от СВР, а най-младият е 28-годишният Сергей Спирин, руският заместник-консул в Антверпен и служител на ГРУ. Вторият бе заместник на Кузнецов, организираше екскурзии до Генералното консулство, провеждаше открити уроци по руски език, говореше за културата и живота в съвременна Русия на семинари и ръководеше рускоезични доброволчески групи във Фландрия.


Сергей Спирин

© dossier.center

Сергей Спирин


Ролята на Антверпен си личи и по това, че Светлана Самсонова, ръководител на руския проект Антверпенско морско пристанище на бъдещето, лично бе наградена от Куксов на гала вечеря на Руския дом в Брюксел "за укрепване на връзките между Русия и Белгия". Фокусът върху Антверпен вероятно се дължи на руските бизнес интереси в огромното пристанище на града и неговия център за търговия с диаманти - най-големият в света, който обработва до една трета от руския износ на диаманти.


Обучени да са невзрачни – с каква работа се прикриваха изгонените от Белгия руски шпиони

© ru.rushouse.be


Източници на EUobserver припомнят, че ГРУ се смята за най-опасната руска служба. Тя обучава хора за работа с оръжие и ръкопашен бой, използване на отрови и експлозиви и е организирала смъртоносни операции в Европа. Засега не е използвано насилие в Белгия.


Служителите на СВР са по-добре образовани както по академични предмети, така и по шпионски умения. "Никога няма да намерите офицер от СВР, който ходи на стрелбище или се занимава с бойни изкуства", каза западен източник от службите за сигурност, пожелал анонимност. "Те са обучени да се сливат и да бъдат възможно най-сиви", каза той

Самоличността на мъжете в Брюксел и Антверпен показва, че, изглежда, те основно са събирали военни и търговски тайни, защитавали са руски бизнес интереси в Белгия и са държи под око живеещите в страната избягали от Путин руснаци.


Всеки руски шпионин обикновено има задачата да поддържа и борави с най-малко три "чуждестранни актива", каза източник от белгийските служби за сигурност, пожелал анонимност. "Това дава представа колко голяма е била тяхната мрежа", каза той.

  • Службата за вътрешна сигурност на Белгия (VSSE) разследва през последните години брат на министър от белгийското правителство, белгийски полковник с най-високо ниво на достъп за сигурност на НАТО, белгийски барон, участвал в кралски събития, бивш белгийски посланик във Венецуела, резервист в белгийската военна разузнавателна служба ADIV и заподозрян руски "имплант" в белгийското финансово министерство, според източници на EUobserver.

  • Кузнецов, бившият консул на Антверпен, е имал приятелски връзки с крайнодесния белгийски политик Филип де Винтер, който отрече да е извършил каквото и да било неправомерно действие, когато това излезе наяве в белгийските медии.


Русия все още има над 100 дипломати, акредитирани в Белгия и "около половината" от тях са шпиони, изчислиха белгийски източници по сигурността. Смята се също, че има няколко десетки "нелегални" - шпиони под недипломатическо прикритие, като бизнесмени, журналисти или лобисти - казаха източници на EUobserver.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: