Най-голямата АЕЦ в Европа е "извън контрол" заради войната в Украйна

Запорожката АЕЦ

© Скрийншот, Youtube

Запорожката АЕЦ

Шефът на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към Организацията на обединените нации предупреди, че най-голямата атомна електроцентрала в Европа е "напълно излязла от контрол".


По думите на Рафаел Гроси, който даде интервю за "Асошиейтед прес", ситуацията става все по-тежка с всеки изминал ден. Русия овладя Запорожката АЕЦ (АЕЦ "Запорижия"), разположена в едноименната област, още в началото на март, в първите дни на войната, но седмици по-късно предаде контрола на процедурите в централата на украински експерти. Още в началото експерти предупредиха, че едва ли ще се стигне до ядрена катастрофа, но рискът остава.


Според Гроси Русия и Украйна трябва бързо да позволят на международни експерти да посетят мащабния комплекс, за да се стабилизира ситуацията и да се избегне "ядрен инцидент". Подобна криза крие сериозни рискове на "място, където се води активна война".


Какви са проблемите




Екипът на МААЕ се нуждае от защита, за да достигне до централата, а това няма да стане без съдействие от Киев и Москва. Според Гроси всяка страна иска международната мисия да тръгне от различни места и макар това да е разбираемо предвид ситуацията на война и политически съображения, свързани с териториалната цялост на Украйна.


Необходимо е обаче да се решат конкретни проблеми, произтичащи от хода на войната:

  • Не е зачетена "физическата цялост" на Запорожката АЕЦ предвид обстрела, на който бе подложена още в началото на войната.
  • Нещо повече, "парадоксалната ситуация", в която централата е контролирана от Русия, но украинският персонал продължава да ръководи ядрените операции, а това води до неизбежни търкания и твърдения за насилие.
  • Контактите с екипа са спорадични и недостатъчни.
  • Нарушена е веригата на доставките и резервните части, "така че не сме сигурни, че централата получава всичко, което иска".

"Ако съберете тези проблеми, получавате каталог от неща, които никога не бива да се случват на нито един ядрен обект", каза Гроси. "Затова настоявам от първия ден, че трябва да можем да отидем там, за да дадем оценка на безопасността и сигурността, да се направи ремонт и да се окаже съдействие, както направихме в "Чернобил".


Всеки принцип на ядрената безопасност е нарушен. Залогът е изключително сериозен, изключително тежък и опасен.

Рафаел Гроси,
ръководител на Международната агенция за атомна енергия

Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: