Бивш директор на "Кинтекс": България е изнасяла оръжие, което е кацало на 80 км от Украйна

Украинският самолет на летище Варна на 21 април т.г. транспортирал оръжие до летище "Жешов" на 78 км. от украинската граница

© Александър Тодоров

Украинският самолет на летище Варна на 21 април т.г. транспортирал оръжие до летище "Жешов" на 78 км. от украинската граница

Само за първите четири месеца след началото на войната в Украйна с подписа на Корнелия Нинова по въздух са били изнесени над 4200 тона българско оръжие, като всички пратки са били разтоварени на полското летище "Жешов" (Rzeszow). Това каза днес на брифинг в БТА Александър Михайлов, бивш директор на "Кинтекс" ЕАД. Град Жешов се намира само на 70 километра от украинската граница и по тази причина се посочва от чуждестранните медии като основен транспортен хъб за доставка на военната помощ за Украйна, каза още Михайлов.


Според информация от Министерството на външните работи, цитирана от него, от март до юни т.г. 60 самолета са транспортирали българско оръжие до летище "Жешов". Михайлов обвини бившия министър на икономиката Корнелия Нинова, че е забавила два месеца разглеждането на други сделки за износ на българско оръжие на обща стойност 1 млрд евро.


Копие от информация, предоставена по ЗДОИ от Министерството на външните работи

Копие от информация, предоставена по ЗДОИ от Министерството на външните работи




Брифингът на Александър Михайлов дойде малко след интервю на Нинова за Би Ти Ви, в което тя разказа, че след проверка, извършена през февруари т.г. е установила "връзки, нарушения на законодателството и частни интереси, които източват държавни дружества". Пак според казаното от Нинова бившият зам.-министър на икономиката във втория кабинет на Бойко Борисов Александър Манолев, е бил и собственик на частна компания която е представлявала България при оръжейни сделки с Египет.


Александър Манолев

© Велко Ангелов

Александър Манолев


"Тогавашният директор на "Кинтекс" Александър Михайлов е едновременно с това и търговски директор в частна фирма, каза днес пред Би Ти Ви Нинова. В съвета на директорите на ВМЗ - Сопот, също имат отношение с тази фирма. Двете търговски дружества имат уговорка "Кинтекс" да представлява ВМЗ в Египет. Те се отказват от тази уговорка и я прехвърлят на частната фирма БИИМ, на която собственик е бивш зам.-министър от времето на ГЕРБ, казва Манолев. Директорът на "Кинтекс" е бил в частната му фирма, а сегашният министър на икономиката, когото аз уволних, му е бил подчинен в Министерството на икономиката по времето на ГЕРБ", разказа Нинова.


Александър Михайлов, бивш директор на "Кинтекс"

© Цветелина Белутова

Александър Михайлов, бивш директор на "Кинтекс"


Тя добави, че цялото това нещо се протектира от служебния министър на икономиката по времето на Радев - Даниела Везиева. Бившият икономически министър явно визираше, че от лятото на 2020 г. в Съвета на директорите на дружеството "БИИМ" е влязъл Димитър Манолев - баща на Александър Манолев.


След уволнението му в интервю за "Капитал" бившият директор на "Кинтекс" Александър Михайлов коментира, че не е дал поисканото от Държавната консолидационна компания становище за това дали "БИИМ" да работи ексклузивно с Египет. "С оглед да няма никакво съмнение, това становище не бе дадено от мен, а поисках от четиримата директори на търговски кантори в "Кинтекс" справка за бизнеса ни с въпросната държава за последните пет години. Тази справка показа, че


"Кинтекс" е реализирало 0 лв. оборот


там. А ВМЗ за предходните 5 години бяха реализирали 60 млн. лв. оборот чрез частното дружество (БИИМ), казва Михайлов. Затова моето становище беше, че интересът на държавния завод превишава интереса на "Кинтекс". Подчертавам - това е било само становището на експертите, крайното решение е изцяло на ДКК".


Разследване на "Дневник", публикувано в средата на май т.г., показа, че в периода 24 февруари - 10 май тази година украински товарен самолет Ан-12 е летял девет пъти от полското летище Жешов до Варна и Бургас с "продукти, свързани с отбраната".


Според справка, предоставена на "Дневник" от Министерството на външните работи (МВнР) по Закона за достъп до обществена информация самолетът е собственост на украинската компания Motor Sich, един от най-големите производители на двигатели за самолети и хеликоптери в света. Той е летял до Варна на 20 и 21 април т.г., а от там обратно до Жешов.


Летище "Жешов" е само на 78 км от границата между Украйна и Полша

© Дневник

Летище "Жешов" е само на 78 км от границата между Украйна и Полша


За извършените полети българското външно министерство е издало две дипломатически разрешения, показа още предоставената справка. Документът се изисква при прелитане на


чуждестранен самолет с военно оборудване


през въздушното пространство на България. Разрешението трябва да бъде предварително съгласувано с министерствата на отбраната и транспорта и информационните технологии, от които също е нужен положителен отговор на искането за прелитане.


В същия период - между от 24 февруари и 10 май т.г., са били издадени още седем дипломатически разрешения за полети на самолет, собственост на Motor Sich, от и до летище Бургас. Те са осъществени на 24 и 28 февруари, на 2, 6, 9, и 12 март, както и на 27 април, сочи справката, предоставена на "Дневник". От нейното съдържание обаче не става известно дали разрешенията са за същия самолет, който е кацал във Варна, или за различни.


Според отговорите на въпросите, изпратени до външното министерство, изпълнените полети са били с цел "позициониране и изпълнение на товарни полети" като и от Варна, и от Бургас превозените товари са били "продукти, свързани с отбраната".


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: