Зеленски: Украинската икономика е в кома, един отплавал кораб със зърно е "нищо"

Зеленски: Украинската икономика е в кома, един отплавал кораб със зърно е "нищо"

© Reuters

Украинският президент Володимир Зеленски омаловажи първия случай на износ на зърно от страната тази седмица след над пет месеца война. По думите му това е само малка част от реколтата, която трябва да бъде доставена в опит да се подпомогне спасяването на съсипаната икономика.


Пред студенти в Австралия той коментира темата по видеовръзка, в деня, когато корабът "Разони" премина инспекция в Турция съгласно постигнати с Русия и ООН договорености, за да продължи по пътя си към Триполи в Ливан. Според президента трябва да се направи много повече.


Проаблемът е, че Украйна трябва изнесе най-малко 10 млн. тона спешно, за да намали бюджетния си дефицит, който достига 5 млрд. долара месечно.




И държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкен определи новината като "само една стъпка". Според високопоставен източник на "Ройтерс" от турските власти три кораба може да потеглят на ден от украинските пристанища (определени са три крайбрежни града за целта). В понеделник Анкара говореше за възможност още кораби да потеглят "в близките седмици".


Според Киев на трите пристанища - Одеса, Чорноморск и Южне - са натоварени още 17 кораба (увеличили са се с един от понеделник насам). На склад Украйна има 20 млн. тона, които по принцип се надява да изнесе навреме, за да съхрани новата реколта: тя се оценява на около 60 млн. тона, а жътвата е в момента. Преди малко премиерът Денис Шмигал оцени, че тя може да достигне и 65-67 млн. тона.

Според украинското министерство на инфраструктурата към момента доставките ще бъдат ограничени до три кораба дневно, а месечното количество зърно, което ще бъде превозвано през безопасния коридор в Черно море, няма да превишава 3 млн. тона. Впоследствие както броят на корабите, така и количеството на износа може да се увеличи.


Зеленски изрази недоверието си към Москва и предупреди, че тя може и да попречи на износа, макар да прие сделката от миналия месец.


Самата Русия настоява, че иска да се направи повече за улесняване на собствения ѝ износ на торове и зърно и отрича продоволствената криза в някои зависими от украинските (и руските доставки) страни, заедно с покачването на цените, да има нещо общо с войната и блокадата на украинските пристанища, а по-скоро ги свързва със санкциите на Запада.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията: