🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Наблюдатели на МААЕ ще се опитат да избегнат ядрена трагедия в Украйна

Москва и Киев разменят обвинения за рисковани обстрели в района на АЕЦ "Запорожие"Руският ход е само една от поредицата стъпки, които МААЕ трябва да направи, за да изпрати инспектори.

Централата в Запорожие, с шест реактора, два от които работят, е окупирана от руските сили от март
Централата в Запорожие, с шест реактора, два от които работят, е окупирана от руските сили от март
Централата в Запорожие, с шест реактора, два от които работят, е окупирана от руските сили от март    ©  Reuters
Централата в Запорожие, с шест реактора, два от които работят, е окупирана от руските сили от март    ©  Reuters
Темата накратко
  • Представителят на Кремъл в МААЕ е предложил изпращане на международна мисия в Запорожие за извършване на "дейности в рамките на прилагането на гаранциите, както и наблюдение на състоянието на ядрената безопасност и сигурност"
  • Украинската държавна ядрена компания "Енергоатом", изглежда, подкрепя предложението за изпращане на международна мисия в АЕЦ "Запорожие"
  • В контекста на задаващата се нова фаза на войната в Украйна концентрирането на руски войски и бойна техника в района на атомната централа е закономерно и със сигурност ще играе по-специална роля

"Рискът от ядрена катастрофа, каквато нямаше десетилетия наред, се завръща." Това обяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, след като в края на миналата седмица обстрелите в района на Запорожката АЕЦ, която е най-голямата атомна централа в Европа, продължиха. Русия и Украйна се обвиняват взаимно заради поредицата рисковани въоръжени инциденти, които на теория могат да доведат до катастрофални последици за Стария континент, многократно надвишаващи ефектите от радиоактивната трагедия след аварията в "Чернобил".

В контекста на задаващата се нова фаза на войната в Украйна, при която най-активните бойни действия най-вероятно ще се преместят на южния фронт, концентрирането на руски войски и бойна техника в района на АЕЦ "Запорожие" е закономерно и със сигурност ще играе по-специална роля. На практика това е може би най-защитеното място, където окупационните сили сравнително спокойно могат да разполагат свои резервни формирования, предназначени за осуетяване на очакваната контраофанзива в окупираната Херсонска област.

През последните седмици украинската армия ефективно започна да елиминира с високоточни ракетни установки HIMARS и М270 основните командни центрове, складовете с боеприпаси и големите струпвания на бойна техника на разстояние 70-80 км от фронтовата линия. Макар и извършвани с почти хирургическа точност, подобни обстрели обаче най-вероятно ще се окажат твърде опасни, ако не и невъзможни, в района на най-голямата атомна електроцентрала в Европа.

От една страна, властта в Киев е напълно наясно с това, а от друга - ще бъде подложена на свиреп натиск да не прави нещо толкова хазартно от ужасените европейски правителства, които не биха рискували да си причинят втори "Чернобил". Така че най-вероятно през следващите седмици руските окупационни сили ще продължат да ползват АЕЦ "Запорожие" като "ядрен" щит за своите логистични вериги за снабдяване на войските на южния фронт.

Опит за деескалация

В понеделник Москва все пак обяви, че е готова да посрещне международни наблюдатели в украинската атомна електроцентрала, чиято безопасност е под въпрос, след като беше атакувана миналата седмица, съобщава Bloomberg. Инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заявиха, че има "много реален риск от ядрена катастрофа" на фона на военните действия в района на централата. Площадката в Запорожие, където има шест ядрени реактора (два от които работят), е окупирана от руските сили вече около пет месеца.

Представителят на Кремъл в МААЕ е предложил изпращане на международна мисия в Запорожие за извършване на "дейности в рамките на прилагането на гаранциите, както и наблюдение на състоянието на ядрената безопасност и сигурност", се казва в нота, разпространена сред дипломатите във Виена.

Как ще се гарантира ядрената сигурност

Руският ход е само една от поредицата стъпки, които МААЕ трябва да направи, за да изпрати инспектори. Говорейки пред ООН миналата седмица, генералният директор на организацията Рафаел Мариано Гроси каза, че се нуждае от разрешение от правителството на Украйна, както и гаранции за сигурност и безопасно преминаване през зоната на военни действия.

"Отиването там е много сложно нещо, защото изисква сътрудничеството и разбирането на редица участници", каза Гроси. И обобщава: "Това е украинско съоръжение, така че изисква Украйна да се съгласи. В същото време централата е окупирана от Русия и аз трябва да говоря с всички."

Украинската държавна ядрена компания "Енергоатом", изглежда, подкрепя предложението за изпращане на международна мисия в АЕЦ "Запорожие".

"Призоваваме нашите партньори да направят демилитаризирана зона в централата", каза президентът й Петро Котин в интервю в понеделник. "Трябва да има мисия от миротворци, експерти от МААЕ и други организации."

Украйна смята, че във и около централата АЕЦ "Запорожие" има около 500 руски войници, въпреки че съоръжението продължава да се управлява от украински специалисти. Последните обстрели обаче са повредили електрозахранването на близката въглищна електроцентрала, която осигурява електричество за охлаждане и циркулация в ядрения обект.

Как се стигна дотук

Назначената проруска администрация на Енергодар - градът, край който се намира централата, обяви, че Украйна е извършила обстрел на територията на централата. Твърди се, че фрагменти от изстреляни ракети са попаднали на 400 метра от действащ енергоблок. Ударът е бил по район на хранилище за отработено ядрено гориво, твърдят от колаборационистката власт.

Киев от своя страна отговори, че за обстрела са виновни руските сили. Украинската държавна компания за ядрена енергия "Енергоатом", съобщи, че Русия е обстрелвала централата, но въпреки това тя работи и не е засечено изтичане на радиация. За съжаление няма независими наблюдатели или журналисти на терен, които да проверят истинността на твърденията на двете страни.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    qwu29646850 avatar :-?
    qwu29646850
    • - 1
    • + 2

    Тоест, според грантаджиите съществува вероятност Русия сама да обстрелва контролираната от нея АЕЦ, която заедно с целата област възнамерява да присъедини към РФ, и в която според текста е наблъскала боеприпаси и войници, използвайки я като щит? Значи ще си затриеш атомната централа - най-големата в Европа, ще си съсипеш щита и ще предизвикаш ядрена катастрофа в цела Южна Русия и новоприсъединените украински територии, за да "обвиниш Украйна"? Дебили ли сте или обикновени грантаджийски помияри? Защо не кажете истината - Киев обстрелва АЕЦ Запорожие. Може би дори с български боеприпаси, защото там работи и артилерията. Дори независимите украински медии като СТРАНА.УА посочват несъстоятелността на украинската пропаганда, а вие се придържате на 100% към американската линия. Жалки сте.

    Нередност?
Нов коментар