Африканският фронт в конфликта между Русия и Запада

С визити в Африка Москва, ЕС и САЩ се състезават за влияние на континента

Руският външен министър Лавров бе посрещнат от етиопския си колега Меконен в Адис Абеба
Руският външен министър Лавров бе посрещнат от етиопския си колега Меконен в Адис Абеба
Руският външен министър Лавров бе посрещнат от етиопския си колега Меконен в Адис Абеба    ©  Reuters
Руският външен министър Лавров бе посрещнат от етиопския си колега Меконен в Адис Абеба    ©  Reuters
Темата накратко
  • С визити в Африка Москва, ЕС и САЩ се състезават за влияние на континента.
  • Турът на външния министър Сергей Лавров целеше да покаже, че Русия все още има приятели.
  • Това е може би най-напрегнатата надпревара за вниманието на африканските лидери от Студената война насам.

Изолирана на Запад заради инвазията в Украйна, Русия потърси приятелства и упражняване на влияние в Африка. Така най-точно може да се обобщи посещението от миналата седмица на руския външен министър Сергей Лавров в четири държави на континента - Египет, Етиопия, Уганда и Република Конго. Според британската ВВС неговата визита е показала, че Москва все още разполага с дипломатически сили, за да предизвика ЕС и САЩ за сърцата и умовете на африканските правителства, а Европейският съвет за външна политика (ECFR) обобщава, че чрез предлагането на нови партньорства на африканските страни Кремъл подготвя капан за Запада.

В същото време и френският президент Еманюел Макрон обикаляше континента със спирки в Камерун, Бенин и Гвинея-Бисау. А преди дни стана ясно, че американският държавен секретар Антъни Блинкен ще пътува до Южна Африка, Демократична Република Конго и Руанда между 7 и 11 август, докато на 4 август постоянният представител на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфилд каца в Гана и Уганда. С тези визити Западът цели също да остави своя отпечатък в Африка, пък и вероятно да напомни, че предлага много повече под формата на помощи и търговия.

Лавров: "Не сме виновни за поскъпването на зърното"

Основна цел на африканския дипломатически тур на Лавров бе да набере подкрепа за Русия на континента на фона на навлизащата в шестия си месец война в Украйна. Много африкански лидери отказаха да осъдят инвазията на Москва и обвиниха САЩ и НАТО че удължават или че дори са започнали конфликта. За руския външен министър визитата бе шанс да представи тезата на Кремъл, че "не управлението в Москва е отговорно за глада в Африка, а санкциите, наложени на Русия от западните страни, водят до скок в цените на житото". Но той не предложи помощ на африканските държави за смекчаване на ефекта от повишаването на ежедневните разходи. За разлика от обещанието на САЩ да дадат 1.3 млрд. долара за гладуващите в Африка или от водената от Франция "Мисия за хранителна и земеделска устойчивост", която подпомага африканското земеделие.

В Камерун Макрон заяви: "Ние сме обвинявани от някои, които казват, че европейските санкции са причина за световната криза с храните, включително в Африка. Това е абсолютно невярно - храната, както и енергията, се превърнаха в руски военни оръжия". Лавров контрира, че кризата с храните е започнала още по време на пандемията от коронавирус, но все пак призна, че "ситуацията в Украйна допълнително засегна пазарите". В Египет той увери, че руските износители на жито ще изпълнят "ангажиментите си". И обърна специално внимание на предстоящата Руско-африканска среща на върха, която трябва да се проведе през октомври. Очакванията са, че тогава ще бъдат сключени търговски и отбранителни сделки, които да затвърдят отношенията.

Лавров не предложи помощ на африканските държави за смекчаване на ефекта от повишаването на ежедневните разходи.

Според анализ на в. Guardian в Африка Москва е постигнала част от целите си. "В няколко важни държави Русия има съществен ефект, възраждайки антизападния наратив, подкрепяйки приятелски политически лидери и добивайки ценни ресурси, които й помагат да устои на санкциите, наложени заради войната в Украйна", пише британското издание. Но допълва, че тази стратегия е хазартна, тъй като лидерите и режимите, към които страната е прицелила усилията си, често са корумпирани, репресивни и дълбоко непопулярни.

Русия на континента - оръжие, минно дело и "Вагнер"

Руските връзки на континента се подсилват от инвестициите в минно дело, финансовите заеми и продажбата на земеделско оборудване или на ядрена технология. Руската държавна компания в сферата на ядрената енергетика "Росатом" е насочила усилия към разширяване на дейността си в Африка през последните години. Традиционно търговията на Москва с континента е фокусирана върху отбраната - от продажба на автомати до изтребители. Русия е била най-големият износител на оръжие за Субсахарска Африка в периода 2016 - 2020 г., като е доставила почти една трета от общия оръжеен внос за региона. Важен играч на терен е руската частна група "Вагнер", свързана с Кремъл, която осигурява наемници за няколко африкански правителства.

Тиодор Мърфи, директор на африканската програма в ECFR, посочва, че първата цел на визитата на Лавров на континента е да демонстрира, че неговата страна все още има партньори в някои части на света. "Втората цел е да се разшири руското влияние в Африка и външният министър се надява да постигне това, като експлоатира стратегическата грешка на Запада, че поиска африканските страни да изберат страна по отношение на войната в Украйна", пише Мърфи. И обяснява, че необвързването на държавите на континента трябва да бъде разглеждано като опит да избегнат един глобален ред, в който Африка е принудена да бъде зависима само от една велика сила. Докато те се стремят да имат възможно най-много приятели във време на световни кризи, за да стимулират конкуренцията между тях и да подсилят позицията си за икономическо пазарене. "Като цяло посланието на руските дипломати към Африка е, че докато Западът ще изисква от нея да ограничи опциите си, като изолира Москва, Кремъл няма да я кара да избира страна. Но западните държави трябва да избегнат този капан, като се фокусират върху това да бъдат по-добрият партньор", обобщава анализаторът от ECFR. Тоест вместо да принуждават континента да ограничи опциите си, да се превърнат в първата и най-добра опция.

Случващото се в момента е може би най-напрегнатата надпревара за влияние в Африка от Студената война насам, когато бившият СССР и Западът търсеха по-близки отношения с континента. Но вероятно на африканските лидери ще бъде припомнен този факт, който The Conversation цитира: "Русия е източник на под 1% от преките чужди инвестиции в Африка. Докато девет от 10-те водещи страни, инвестиращи там и съставляващи 90% от преките чужди инвестиции, са част от западната финансова система." Което означава, че Москва опитва да спечели влияние на континента, без да инвестира в него.

"Въздържалата се" Африка

Повечето африкански държави, включително Нигерия и Кения - икономически мотори съответно на Западна и Източна Африка, гласуваха през март в подкрепа на резолюцията в Общото събрание на ООН, осъждаща руското нахлуване в Украйна. Но почти половината от всички гласували с "въздържал се", или 17 страни, бяха от континента.