🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Как се готвят да пестят енергия страните от ЕС

Фиксирани градуси на климатиците и по-ниски температури са само част от националните планове

Енергийната криза в Европа доведе до най-високата инфлация от години
Енергийната криза в Европа доведе до най-високата инфлация от години
Енергийната криза в Европа доведе до най-високата инфлация от години    ©  Цветелина Белутова
Енергийната криза в Европа доведе до най-високата инфлация от години    ©  Цветелина Белутова
Темата накратко
  • Редица германски градове и провинции приеха свои собствени мерки, като например намаляване на уличното осветление и определяне на температурни ограничения в обществените сгради.
  • Гърция има за цел да намали потреблението на енергия с 10% тази година и 30% до 2030 г.
  • Освен незабавните мерки правителствата ще трябва да предприемат и по-дългосрочни стратегии, за да се справят с проблема.

На прага на предвещана "трудна зима" и в разгара на рекордни жеги през това лято, министрите на енергетиката от 27-те държавиq членки на ЕС, с изключение на Унгария, подкрепиха доброволно 15% намаление на потреблението на газ през отоплителния сезон - мярка, която може скоро да се превърне в задължителна, ако Кремъл нареди пълно спиране на газа за Европа. В тази връзка някои страни вече предприемат стъпки за намаляване на потреблението, но най-зависимите от руските енергийни източници често остават пасивни в действията си. Край на вратовръзките, по-кратки душове и фиксирани градуси на климатиците - редица германски градове и провинции приеха свои собствени мерки, като например намаляване на уличното осветление и определяне на температурни ограничения в обществените сгради. Националните планове за пестене на енергия, там, където ги има, са изненадващи за обществото.

Въпреки това освен незабавните мерки, насочени към оцеляване през зимата, правителствата ще трябва да предприемат и по-дългосрочни стратегии, за да се справят с проблема. Такива могат да бъдат например обновяване на сгради, за да бъдат по-енергийно ефективни, и преминаване към по-екологични технологии за централно отопление.

Във Франция е обявен план за "енергийно отрезвяване" в средата на юли. Повечето мерки още се обмислят и ще бъдат представени към края на септември. В общи линии на климатизираните магазини вече е казано да държат вратите си затворени или рискуват глоба от 750 евро. Светещите реклами са забранени между 1 и 6 часа сутринта навсякъде с изключение на гарите и летищата. Обществените помещения също ще трябва да настроят термостатите по-високо през лятото и по-ниско през зимата, докато от домакинствата ще се очаква да изключва wifi рутерите и телевизорите, когато не са си вкъщи, и да изключват осветлението в стаите, които не използват.

При липсата на обвързващи правила редица германски градове и провинции приеха свои собствени мерки, като например намаляване на уличното осветление и определяне на температурни ограничения в обществените сгради. В Берлин изключват прожекторите, осветяващи 200 от историческите сгради и паметници, докато Бавария издаде свой собствен план за пестене на енергия в сградите на публичната администрация.

Гърция е силно зависима от руския газ, като 40% от доставките й идват от Москва. През юни страната представи "работен термостат" с цел намаляване на потреблението на енергия с 10% тази година и 30% до 2030 г. Мерките включват климатиците да бъдат настроени на не по-ниска от 27C през лятото и монтирани щитове на прозорците в обществени сгради. Служителите също бяха призовани да гарантират, че компютрите са изключени след работно време. Като част от голяма енергийна модернизация на държавни съоръжения, правителството обяви програма за 640 млн. евро за подновяване на прозорци и системи за отопление и охлаждане в сгради.

Макар да има близко ниво на енергийна зависимост от Русия като Гърция, стратегия как да бъдат постигнати европейските цели за 15% намаляване на потреблението на газ в Полша липсва. Полският премиер Моравецки все пак обяви, че страната ще отдели "допълнителни милиарди" за своята програма за чист въздух, като предоставя субсидии на собствениците на жилища за по-добра изолация и закупуване на по-чисти отоплителни системи.

В началото на юли Италия работеше по план за извънредни ситуации. Преди Марио Драги да подаде оставка като министър-председател на Италия, неговото правителство разглеждаше възможността за ранно затваряне на търговските дейности в 19:00 часа. Към момента мерки, влезли в сила, няма, но от май на обществените сгради, с изключение на болниците, е казано да не позволяват на климатичните инсталации да работят под 27C през лятото и над 19C през зимата. В същото време Националната агенция на Италия за нови технологии, енергетика и устойчиво икономическо развитие представи доклад на правителството през юли, призовавайки за по-нататъшна намеса за намаляване на търсенето. Тъй като очаква предсрочни избори през септември, въпросът вероятно ще попадне в приоритетите на следващото правителство.

Както Италия, така и Чехия е изцяло зависима от газ от Русия, като по-голямата част от него отива за промишлеността и около една четвърт се използва за отопление на домакинствата в страната. И макар и тук ясен план за момента да липсва, миналия месец чешкото министерство на търговията пусна "наръчник" за енергоспестяване, предлагащ безплатни консултации за енергийно ефективни ремонти и съвети, включително засенчване на прозорците и изключване на осветлението. Съобщава се, че се подготвят някои промени в разпоредбите, включително съкращаване на официалния отоплителен сезон.

За разлика от много други страни от ЕС, Испания, която се съгласи на 7-8% намаление на използването на газ, не зависи от руските енергийни доставки. Страната все пак издаде указ, нареждащ на бизнеса да ограничи климатизацията при 27 градуса през лятото и отоплението до 19 градуса през зимата. Правителството също така каза на магазините да инсталират автоматични ключалки, за да предотвратят оставянето на вратите отворени, докато отоплителните системи работят, и да се уверят, че витрините им потъмняват от 22 часа. Подобни мерки вече има за обществени сгради. Засега мерките са незадължителни за домакинствата.

В петък премиерът на Испания Педро Санчес се отказа от вратовръзката си и призова другите да последват примера му, за да спестят енергия от климатизация. "Както виждате, не нося вратовръзка", каза той пред репортери. "Помолих министрите и шефовете на публичния и частния сектор да не носят вратовръзки, освен ако не е необходимо. Така можем да спестим енергия, която е толкова необходима в нашата страна", добави той.

Все още няма коментари
Нов коментар