Baltkrievijas opozīcijas līdere Cihanouska paziņo par trimdas valdības izveidošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska otrdien paziņoja par pagaidu pārejas laika valdības izveidošanu, lai cīnītos par demokrātijas atjaunošanu Baltkrievijā. Viens no viņas mērķiem ir veicināt baltkrievu opozīcijas vienotību, jo pēdējā laikā opozīcijas rindās parādījušās plaisas.

"Valdības izveidošana ir ļoti svarīgs solis, bet tikai ar to mēs neatrisināsim visas problēmas," atzina Cihanouska.

Otrdien aprit divi gadi kopš 2020. gada 9. augustā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, kuru rezultātus masveidā viltoja, tāpēc simtiem tūkstošiem valsts iedzīvotāju izgāja ielās, lai protestētu pret diktatora Aleksandra Lukašenko režīmu.

Protesti ir apspiesti

Ar nežēlīgām represijām ilgstošos protestus izdevās apspiest, bet redzamākie baltkrievu opozicionāri atrodas cietumā vai ārzemēs. Daudzi no viņiem šonedēļ pulcējās Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, kur sprieda par Baltkrievijas nākotni.

Taču baltkrievu opozīcijas rindās vērojamas plaisas, jo divu gadu laikā nav izdevies panākt Lukašenko režīma krišanu un opozīcijas līdere Cihanouska tiek kritizēta par efektīvas rīcības trūkumu un nepietiekami pārskatāmu finanšu izlietojumu.

Baltkrievijas opozīcija trimdā turpina cīņu pret Lukašenko režīmu
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

2020. gada 9. augusta vakarā Baltkrievijas galvaspilsētas Minskas ielās izgāja tūkstošiem pilsoņu, lai protestētu pret todien notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātiem.

Oficiāli pasludinātie rezultāti liecināja, ka ilggadējais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko ir saņēmis vairāk nekā 80% balsu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svjatlana Cihanouska – 10%.

Taču vēlēšanu dienā neatkarīgie novērotāji konstatēja masveidīgus balsošanas procedūras pārkāpumus, kuru mērķis bija nodrošināt Lukašenko kārtējo uzvaru.

Tik acīmredzama vēlēšanu rezultātu viltošana ārkārtīgi saniknoja pēc pārmaiņām alkstošos Baltkrievijas iedzīvotājus, tāpēc Minskā vairākus mēnešus katru svētdienu ielās izgāja desmitiem tūkstošiem protestētāju, lai pieprasītu Lukašenko atkāpšanos.

Savukārt drošības iestādes miermīlīgajiem demonstrantiem pretī sūtīja apbruņotus kaujiniekus, kuri bez žēlastības izrēķinājās ar protestu dalībniekiem. Protestu laikā tika nogalināti vismaz desmit cilvēki, bet simtiem guva nopietnus ievainojumus.

Baltkrievijā ir vairāk nekā 1200 politieslodzīto

Pēc viltotajām vēlēšanām Baltkrieviju pārņēma represiju vilnis, kura rezultātā ieslodzījumā nokļuva vairāk nekā 30 000 cilvēku. Aizturētajiem protestētājiem piespriesto naudassodu kopējā summa pārsniedz miljonu dolāru.

Cilvēktiesību centrs "Vjasna" saskaitījis, ka pašlaik Baltkrievijā ir 1262 politieslodzītie. Viņu vidū ir arī viena no redzamākajām protestu līderēm Marija Koļesņikova. Tiesa viņai pērn piesprieda 11 gadus cietumā par "sazvērestību ar mērķi sagrābt valsts varu".

Daudzi Koļesņikovas līdzgaitnieki, tostarp Cihanouska un Veronika Cepkalo, ir pametuši Baltkrieviju bailēs no režīma izrēķināšanās.

Rietumvalstis tieši Cihanousku uzskata par likumīgo Baltkrievijas līderi.

Šonedēļ Viļņā norisinās Cihanouskas rīkota konference "Jaunā Baltkrievija", kurā pulcējās nebūt ne vienotās baltkrievu opozīcijas pārstāvji, lai spriestu par demokrātiskās kustības turpmāko stratēģiju.

Opozīcijas izvirzītie mērķi nav sasniegti

Pēdējā laikā opozīcijas līderu vidū vērojamas arvien izteiktākas domstarpības. Veronikas Cepkalo vīrs Valērijs, kurš arī uzskatāms par vienu no opozīcijas līderiem, nemaz neieradās uz Viļņā notiekošo konferenci.

Pirms dažām dienām viņš savā "Telegram" kontā ierakstīja: "Viņš [Lukašenko] mums nav Batjka, bet viņa [Cihanouska] nav Mamka."

Uz konferenci aizbrauca Veronika Cepkalo, kas savās runās veltīja asu kritiku Cihanouskai un viņas komandai.

Cepkalo atzina, ka pirms diviem gadiem izvirzītie mērķi nav sasniegti. Lukašenko ir palicis amatā, politieslodzītie nav atbrīvoti, bet represijas tikai pastiprinās. "Divu gadu laikā mēs neko neesam sasnieguši, situācija tikai pasliktinās," uzskata Cepkalo.

"Mēs redzam skaistus braucienus uz 50 vai 55 valstīm. Mēs redzam, ka Svjatlana 180 no 365 dienām pavadījusi ārzemju braucienos, bet diemžēl diktatūru nav iespējams uzvarēt ar skaistām bildītēm feisbukā vai instagramā," secina Cepkalo.

Cihanouska aicina opozīciju uz vienotību

Uzrunājot konferences dalībniekus, Cihanouska aicināja opozīciju būt vienotākiem. "Lai tiktu galā ar šo atbildību, nepietiek ar vienu cilvēku.

Viens cilvēks nevar būt gan militārais ģenerālis, gan pārmaiņu simbols, gan diplomāts, gan pretošanās līderis, gan politieslodzīto aizstāvis, gan finanšu ministrs.

Tāpēc visi tie, kas šeit ir sapulcējušies, ir vajadzīgi man, viņi ir vajadzīgi viens otram un visiem baltkrieviem. Un mandāts, ko jūs man uzticējāt pirms diviem gadiem, darbojas tikai tad, ja man ir kāds, ko paņemt aiz rokas – lai mēs stāvētu viens otram blakus, nevis viens pret otru.

Tāpēc tikai no mums pašiem ir atkarīgs, vai mēs dursim viens otram mugurā vai stiprināsim viens otru, lai nākotnē Baltkrievijas tauta varētu izdarīt savu izvēli par jums – jaunajiem demokrātiskajiem līderiem," sacīja Cihanouska.

Cihanouska arī uzskata, ka Baltkrievijas likteni lielā mērā noteiks tas, kā beigsies Krievijas izraisītais karš Ukrainā. Viņa ir pārliecināta, ka Ukrainas uzvara karā būs nāvējoša Lukašenko režīmam.

ES turpinās sankcijas pret Lukašenko režīmu

Arī starptautiskā sabiedrība nav aizmirsusi divus gadus senos notikumus Baltkrievijā. Latvijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka mūsu valsts atbalsta baltkrievu tautu tās cīņā pret diktatūru, bet Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reisnalu uzsvēra, ka Eiropas Savienība turpinās īstenot sankcijas pret Lukašneko režīmu līdz brīdim, kad tas pārstās veikt represijas pret saviem iedzīvotājiem un atbalstīt Krieviju.

Savukārt Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis aicināja pasauli aktīvāk palīdzēt baltkrieviem īstenot savu mērķi – pēc iespējas drīzāk sarīkot demokrātiskas vēlēšanas savā valstī.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā pastiprinājās pēc 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasīja Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti