Ukrainas bēgļiem būs pabalsts pašnodarbinātības sākšanai; par mājokļa īri ukraiņiem šogad neprasīs nodokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Plāno veicināt Ukrainas iedzīvotāju iekļaušanos Latvijas darba tirgū, piešķirot pašnodarbinātības uzsākšanas pabalstu minimālās mēnešalgas apmērā. Tāpat par sava mājokļa izīrēšanu Ukrainas bēgļiem neprasīs līdz šī gada beigām maksāt  iedzīvotāju ienākuma nodokli. To paredz Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā.

Atbalsts līdz šim

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums jau līdz šim paredzēja vienreizēju pabalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, nodibinot darba tiesiskās attiecības. Līdz jūlija vidum to bija pieprasījuši 6009 cilvēki.

Tāpat likums ļāva Ukrainas civiliedzīvotājam saņemt bērna piedzimšanas pabalstu par mazuļiem, kas Latvijā nāca pasaulē pēc 24. februāra, kā arī noteiktas tiesības uz bērna kopšanas un ģimenes valsts pabalstu, ja Ukrainas bēglis kopā ar bērnu uzturas Latvijā. Līdz augusta vidum bija saņemti 4543 iesniegumi par pabalstu piešķiršanu ģimenēm ar bērniem, bet vairāk nekā 300 gadījumos pabalstus pārtrauca izmaksāt, jo ģimene aizbrauca no Latvijas.

Jaunais atbalsts – pašnodarbinātajiem

Līdz ar jaunajiem grozījumiem atbalstu sniegs arī pašnodarbinātajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas ir reģistrējušies Valsts ieņēmumu dienestā nodokļu maksātāju reģistrā kā pašnodarbinātas personas.

Pabalsts būs vienas minimālās mēneša darba algas apmērā, bet to nevarēs saņemt tie bēgļi, kuri iepriekš būs saņēmuši nodarbinātības uzsākšanas pabalstu. Kā arī pašnodarbinātības uzsākšanas pabalstu saņēmušie nevarēs pieteikties nodarbinātības uzsākšanas pabalstam.

Minētā pabalsta saņemšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem jāvēršas ar iesniegumu Nodarbinātības valsts aģentūrā. Pabalsta saņemšanai varēs pieteikties arī tie Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri būs reģistrējušies kā pašnodarbinātās personas pēc 2022. gada 24. februāra.

Pabalstu pašnodarbinātības uzsākšanai neņems vērā, nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamos ienākumus no saimnieciskās darbības un aprēķinot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objektu.

Bērna pabalsts – bez kavēšanās

Lai nodrošinātu savlaicīgu atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājam par Latvijā dzimušu bērnu, bērna kopšanas pabalstu piešķirs no bērna piedzimšanas dienas, nepieprasot bērna uzturēšanās dokumentus, ja tādi vēl tiek kārtoti un nav saņemti.

Vienlaikus bērna dzimšanas un kopšanas pabalstu saņemšanai attiecīgajam bērnam vai pabalsta saņēmējam jābūt Latvijas piešķirtam personas kodam, ko pašlaik var saņemt visi Ukrainas bēgļi.

Ārkārtas aizbildnis bērna piedzimšanas pabalstu var saņemt, ja ārkārtas aizbildnība ir nodibināta līdz brīdim, kad bērns sasniedz viena gada vecumu un pabalsts jau nav izmaksāts citai personai.

Par mājokļa izīrēšanu ukraiņiem neprasīs nodokli

Saeima lēma atbrīvot iedzīvotājus no pienākuma maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli par ienākumiem no Ukrainas bēgļiem izīrētā nekustamā īpašuma. Šāds atbrīvojums būs spēkā līdz 2022. gada 31. decembrim un attieksies uz iedzīvotājiem, kas nav saimnieciskās darbības veicēji.

Saeimas deputāts Atis Zakatistovs (“Jaunā Vienotība”) gan iebilda, sakot, ka labumu no šādām izmaiņām gūs izīrētāji, nevis Ukrainas bēgļi. Tomēr parlamenta vairākums to atbalstīja.

Jūrnieka grāmatiņas saņemšana

Izmaiņas skars arī jūrnieka grāmatiņas saņemšanu tiem Ukrainas jūrniekiem, kuriem Latvijā ir piešķirts pagaidu aizsardzības statuss un kuri ir nodarbināti uz Latvijas karoga kuģa vai tāda kuģa, uz kura iekārtojušies darbā, izmantojot Latvijas licencēta komersanta darbiekārtošanas pakalpojumus kuģa apkalpes komplektēšanā. Jūrnieku reģistrs, izvērtējot katru gadījumu atsevišķi, izņēmuma kārtā šiem jūrniekiem drīkstēs izdot jūrnieka grāmatiņu, nepiemērojot prasību par pastāvīgās uzturēšanās tiesības apliecinoša dokumenta esamību.

Sociālā aprūpe un rehabilitācija ārpus rindas

Tāpat līdz trīs mēnešiem pēc ilgtermiņa vīzas vai uzturēšanās atļaujas saņemšanas Ukrainas kara bēgļi varēs saņemt ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus ārpus rindas bez ārsta speciālista atzinuma un invaliditāti apliecinoša dokumenta, pamatojoties uz sociālā dienesta veiktu Ukrainas civiliedzīvotāja individuālo vajadzību novērtējumu un lēmumu par pakalpojuma nepieciešamību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti