🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

"Референдумите" в окупираните части на Украйна очаквано приключиха с искане за анексиране

Западът и Киев не признават "севернокорейските" резултати от мнимото гласуване в четирите региона, контролирани от руската армия

Набързо организираното гласуване се проведе в продължение на пет дни, като изборните власти, силите за сигурност и руски войници обикаляха по домовете, за да гарантират участието на жителите.
Набързо организираното гласуване се проведе в продължение на пет дни, като изборните власти, силите за сигурност и руски войници обикаляха по домовете, за да гарантират участието на жителите.
Набързо организираното гласуване се проведе в продължение на пет дни, като изборните власти, силите за сигурност и руски войници обикаляха по домовете, за да гарантират участието на жителите.    ©  Reuters
Набързо организираното гласуване се проведе в продължение на пет дни, като изборните власти, силите за сигурност и руски войници обикаляха по домовете, за да гарантират участието на жителите.    ©  Reuters

Огромно мнозинство от гласове в полза на присъединяването към Русия - това е резултатът от проведените "референдуми" в четирите украински региона, окупирани след началото на войната.

Според назначените от Москва власти в тях резултатите варират между 87% положителен глас в Херсон, до 99.2% в Донецка област. Според председателя на горната камара на руския парламент Валентина Матвиенко законодателният орган ще може да разгледа резултата на референдума на 4 октомври, съобщава Financial Times, позовавайки се на руската агенция РИА "Новости".

Набързо организираното гласуване се проведе в продължение на пет дни, като изборната администрация, силите за сигурност и руски войници обикаляха по домовете, за да гарантират участието на жителите. Украинските официални власти осъдиха вота като проведен под дулото на оръжие и съобщиха за случаи, в които хора са били заплашвани със задържане, ако не участват.

"Този фарс в окупираните територии не може да се нарече дори имитация на референдум", заяви украинският президент Володимир Зеленски във видеообръщение през нощта във вторник.

Ако Русия анексира четирите украински региона, Владимир Путин ще може да представи всеки украински опит да си ги върне като нападение срещу Русия. Миналата седмица руският президент обяви "частична" мобилизация, първата в страната след края на Втората световна война, както и заплаши, че е готов да използва ядрени оръжия, за да защити "териториалната цялост" на Русия.

Михайло Подоляк, съветник на украинския президент Зеленски, заяви пред Reuters, че Киев няма да се повлияе от "референдумите и от ядрените заплахи и ще продължи да осъществява своите планове да си върне всички територии, окупирани от руските сили. Той добави, че украинците, които са помогнали за организирането на референдумите, ще бъдат обвинени в държавна измяна и ще получат най-малко пет години затвор. Жителите, които са били принудени да гласуват, няма да бъдат наказвани.

Нарушение на международните принципи

Според изборни експерти референдумите в четири региона на Украйна, нарушават множество международни принципи за наблюдение на демократичен вот. През 2005 г. ООН одобри набор от принципи за международно наблюдение на избори, в които се казва, че международната мисия за наблюдение на избори трябва да зачита "суверенитета на страната, в която се провеждат изборите", и че страната домакин - в случая Украйна - трябва да отправи покана за участие на международни наблюдатели. Нито един от тези принципи не е бил спазен при настоящите референдуми, пише CNN.

Ако Русия анексира четирите украински региона, Путин ще може да представи всеки украински опит да си ги върне като нападение срещу Русия.

"Всички референдуми или избори на територията на Украйна могат да бъдат обявени и проведени само от властите на тази страна в съответствие с националното законодателство и международните стандарти, за да имат каквато и да е правна сила", твърди Катя Андруш, говорител на Службата за демократични институции и права на човека към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), чийто член е и Русия. Тя коментира в изявление за CNN, че "няма правно основание за тези референдуми".

Антон Шеховцов от European Platform for Democratic Elections (EPDE) - неправителствена организация, финансирана от Германия и ЕС, заявява пак пред CNN, че за Русия е "утвърдена практика" да събира група от т.нар. експерти, за да придаде фалшива легитимност на своите гласувания. Според EPDE поне един от наблюдателите, цитиран от руската агенция ТАСС, е в списъка на известните "фалшиви" и "пристрастни" наблюдатели, поддържан от организацията.

Резолюция на Съвет за сигурност на ООН

Във вторник посланикът на САЩ в ООН Линда Томас‑Грийнфийлд обяви, че САЩ ще внесе в Съвета за сигурност на ООН резолюция, осъждаща референдумите, проведени от Русия в окупираните региони на Украйна. Резолюцията, която ще бъде внесена съвместно с Албания, ще призове държавите членки да не признават какъвто и да било променен статут на Украйна, както и да задължат Москва да изтегли войските си. В случай че Русия наложи вето на резолюцията поради членството си в Съвета за сигурност, според Томас-Грийнфилд САЩ да сезират Общото събрание на ООН. По-рано този месеци също така се чуха призиви Русия да бъде лишена от мястото си в Съвета за сигурност.

Руският посланик в ООН Василий Небензя не коментира пряко резолюцията, но заяви, че референдумите са проведени прозрачно и в съответствие с изборните норми. "Този процес ще продължи, ако Киев не признае стратегическите си грешки и не започне да се ръководи от интересите на собствения си народ, а не сляпо да изпълнява волята на тези, които ги разиграват", обяви той.

Все още няма коментари
Нов коментар