Panorāma

ZZS lielāks atbalsts, ieguvēja arī Zaļā partija

Panorāma

Panorāma

Vēlēšanu lielākie zaudētāji – Konservatīvie un "Attīstībai/Par!"

Saeimas vēlēšanu lielākie zaudētāji – «Konservatīvie» un «Attīstībai/Par!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pie lielākajiem šo vēlēšanu zaudētājiem var pieskaitīt divas valdības partijas – "Konservatīvos" un apvienību "Attīstībai/Par!". Pirms četriem gadiem abi kā jauni spēki ienāca lielajā politikā, abiem ir pa četriem krēsliem Ministru kabinetā. Jau pirmie rezultāti rādīja, ka "Konservatīvajiem" nākamā Saeima nespīd, bet pirms pāris stundām zem 5 % barjeras noslīdēja arī apvienības "Attīstībai/Par!" rezultāts.

Atturas vērtēt kļūdas 

Brīnums nenotika – lielākā valdības partija "Konservatīvie", kā jau signalizēja aptaujas, neieguva pietiekoši balsu, lai iekļūtu nākamajā Saeimā. "Konservatīvie", kuri pirms četriem gadiem ienāca parlamentā ar 16 vietām, šajās vēlēšanas saņēma nedaudz virs 3% atbalstu.

"Latvija, es domāju, novērtēs, vēl pēc gadiem 10 un tālāk, cik nozīmīgs Latvijas attīstības posms būs bijis, kad valdībā un Saeimā bija "Konservatīvie"," sacīja partijas līderis Jānis Bordāns.

Vēlēšanu naktī "Konservatīvie" paši sev sita pa plecu par paveikto – reformām tieslietu sistēmā, nopirktajiem vilcieniem, pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā un pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā, kā arī apsūdzēja citus pretkampaņā. 

"Tie uzbrukumi, kas bija vērsti pret ''Konservatīvajiem'' ļoti plašā laukā, tie spēki, kas bija apvienojušies ļoti plašā laukā pret "Konservatīvajiem"... Mēs bez sava privātā medija, bez ļoti daudzām lietām, mēs izdarījām vairāk, nekā iespējams. Mēs tagad redzam, ka tagad šie [citi] spēki atgriežas parlamentā," sprieda Bordāns.

Taču par pašu kļūdām un neveiksmēm, kas novedušas pie tik slikta rezultāta, "Konservatīvie" runāja maz.

"Bēdīgi, ka Juta Strīķe ir mūs pametusi, tas kaut kādā ziņā ir iespaidojis mūsu partijas atpazīstamību, mēs esam zaudējuši vienu no redzamākajiem līderiem, un pa šiem gadiem neesam spējuši parādīt jaunus līderus," uzskata "Konservatīvo" politiķis Tālis Linkaits.

Šajās vēlēšanās nemaz nestartēja Saeimas vicespīkere Dagmāra Beitnere-Le Galla. Strīķes līdzgaitnieks Juris Jurašs, lai arī bija kandidātu sarakstā, kampaņā nebija ļoti aktīvs, jo pēdējo pusgadu uzturējās Ukrainā. Turklāt tiesas aizvien nav izlēmušas līdz galam jautājumu par apsūdzībām Jurašam valsts noslēpuma izpaušanā, kas varēja ietekmēt vēlētāju izvēli.

Iepriekšējās vēlēšanās "Konservatīvie" atņēma balsis Nacionālajai apvienībai. Atsevišķi konservatīvo biedri pieļāva, ka tagad daļu balsu viņi pazaudējuši, jo atbalstījuši Civilās savienības likumu un kompensācijas ebrejiem.

Skar vairāki skandāli

Līksmojot vēlēšanu nakts pagāja apvienības "Attīstībai/Par!" nometnē. Gan aptaujas pie iecirkņiem, gan pirmie rezultāti naktī rādīja, ka apvienība knapi, bet būs jaunajā Saeimā, gan ar divreiz sliktāku rezultātu nekā pirms četriem gadiem.

Jautāta, kāpēc vēlētāji nav novērtējuši izdarīto, "Attīstībai/Par!" politiķe Marija Golubeva sacīja: "Iemeslu es jau nosaucu, tas ir atbildība par krīzes jomām, kur jāpieņem ļoti daudz lēmumu, kuri ne visi vienmēr būs populāri. Otrs, šajā pēdējā laikā, kad karš ievieš korekcijas sabiedrības uztverē par lietām, mēs esam palikuši uzticīgi saviem liberālajiem uzskatiem, kas nav tik populāri."

Piesaucot krīzes nozares, pirmām kārtām tiek domāta Veselības ministrija, kuru kovida pandēmijas gados vadīja divi "Attīstībai/Par!" ministri, no kuriem viena  – Ilze Viņķele pašlaik ir apsūdzēta par bezdarbību Covid-19 vakcīnu iepirkumā. 

Tomēr politisko spēku skāra vēl citi skandāli, kas varēja atbaidīt vēlētājus. Jura Pūces samelošanās par Rīgas bezmaksas stāvvietas caurlaides iegūšanu, bijušā biedra atklāsmes par skaidras naudas ziedojumiem partijai, apsūdzība dokumentu viltošanā Saeimas deputātam Mārtiņam Bondaram, pārmetumi par azartspēļu lobēšanu. 

"Par azartspēļu jautājumu vēlreiz – tas ir veiksmīgi kultivēts konkurentu mīts, kas ir kļuvis diemžēl par jautājumu, ko arī jūs, kad īsti vairs nav ko pajautāt, pajautājat.

Es tiešām ceru, ka ilgtermiņā vēlētājus pārliecinās, ka tas, ka tev līmē kaut kādu birku, tas nenozīmē, ka tas ir pamatoti," sacīja "Attīstībai/Par!" valdes loceklis Edgars Jaunups.

Tomēr pēcvēlēšanu diena visu sagrieza kājām gaisā. Centrālās vēlēšanu komisijas rezultātu lapā vairākas stundas "Attīstībai/Par!" ailē nedroši turējās ieraksts par precīzi 5% balsu, kas ir minimums iekļūšanai Saeimā. Taču pirms sešiem vakarā, skaitot pēdējos iecirkņus, apvienības rezultāts nokrita zem šī sliekšņa.

"Es gribētu jūsu visu vārdā teikt sekojošo, mēs ar pašcieņu pret sevi un ar cieņu pret vēlētājiem uzņemsim jebkurus rezultātus, jo demokrātija ir labākā sistēma, kāda ir, un vēlētājiem ir taisnība,'' vērtēja "Attīstībai/Par!" politiķis Daniels Pavļuts.

Apvienības premjera kandidāts Artis Pabriks šovakar sociālajā tīklā ''Twitter'' ierakstītījis, ka ir zaudējis vēlēšanās un beidzas viņa aktīvais posms vadošos amatos Latvijas politikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti