🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

ЕС иска да обучи 1 млн. души в "дълбоки технологии" до края на 2025 г.

Български училища, университети и компании ще могат да кандидатстват по програмата на EIT през 2023 г.

Нектарио Тавернакис, председател на управителния съвет на EIT, по време на събитието INNOVEIT
Нектарио Тавернакис, председател на управителния съвет на EIT, по време на събитието INNOVEIT
Нектарио Тавернакис, председател на управителния съвет на EIT, по време на събитието INNOVEIT    ©  Капитал
Нектарио Тавернакис, председател на управителния съвет на EIT, по време на събитието INNOVEIT    ©  Капитал
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) планира да обучи 1 млн. души в "дълбоки технологии" (deep tech) до края на 2025 г. по новата си програма EIT Deep Tech Talent Initiative. Към нея ще могат да кандидатстват европейски гимназии, университети, компании и други видове организации, които искат да обучат свои кадри - в това число и български.

Първите заявки за кандидатстване ще започнат през ноември, но ще са ограничени до университети, които вече са работили с EIT през програмата ѝ HEI. След това ще започне кандидатстването от всички други желаещи.

Инициативата бе обявена в Брюксел по време на годишното събитие INNOVEIT, най-голямото през годината за EIT.

Кандидатстването от български училища и университети ще може да се случи през сайта на програмата след началото на 2023 г., когато програмата ще бъде отворена и за институции, които не са работили преди това с EIT. Всеки, който иска да се включи в това обучение пък, може да провери списъка на института за партниращи организации, който към момента не включва тези, които ще кандидатстват догодина.

Програмата ще бъде финансирана първоначално с 25 млн. евро от бюджета на EIT, но институтът се надява на значително съфинансиране от други заинтересовани страни, които покани да се включат в инициативата. "За да постигнем амбициозните си цели и да инвестираме в бъдещата работна ръка на Европа, ни трябва колективна подкрепа. Ще бъдат търсени и синергии с европейски програми и агенции", коментираха от EIT на въпрос как ще се финансира програмата.

Освен финансиране EIT търси и подкрепа по отношение на образователни институции и специалисти, компании и институционални партньори, включително и на държавно ниво.

Какво са дълбоките технологии

Deep tech е широк термин, който не е конкретно дефиниран. По време на събитието директорът на EIT Мартин Керн го описа като "всичко, което включва в себе си технологии и наука", а преди няколко месеца в интервю за "Капитал" Херман Хаузер, управляващ партньор на един от най-големите европейски фондове за рисков капитал - Amadeus Capital, с краткото обяснение "всичко, което е наистина трудно".

В отговорите към "Капитал" от EIT обясняват, че става дума за обучения в сферата на "изкуствен интелект, машинно самообучение, редки материали и производство, биотехнологии, блокчейн, роботика, космически технологии, квантови изчисления и други". Участниците в програмата ще получат достъп до мрежата на EIT от компании, учебни заведения и институции (като по-малките EIT организации, които са специализирани).

Казано накратко, Европа ще се опита да затвори част от пропастта между себе си и своите технологични конкурентни, дефинирани като САЩ и Китай. В тази насока ЕС има сериозен проблем заради фрагментирания си пазар. Подобни програми имат за цел обучат голям брой хора от различни страни, като същевременно сплотят и представителите на различните държави и езикови групи в съюза.

1 млн. души са под 0.5% от общата работна сила в ЕС според данните за 2021 г.

"Целта е да се използва вече създадената инфраструктура между различни иновационни партньори, вече създадените комуникационни канали, на решения и финансиране, за да можем да обучим таланти в най-обещаващите сфери. Трябва да създадем нов източник на таланти за Европа", коментира пред "Капитал" Стефан Добрев, единственият българин в управителния съвет на EIT, с мандат от 2022 до 2026 г. "Програмата ще бъде децентрализирана според отделните теми. Оставаме на принципа, че всеки отрасъл знае най-добре как хората в него трябва да се развиват и обучават."

Европейският институт по иновации и технологии е организация с широки цели и експертиза. EIT е тяло към ЕС, но има собствен бюджет и свобода на инициативите, като дейността се простира от инвестиции в компании до общи програми с университети, организация на събития и сплотяване на стартъпи от европейската екосистема. Към нея има и различни по-малки организации като EIT Digital, EIT InnoEnergy, EIT Urban Mobility и др., които се занимават със същата дейност, но със специализация в конкретен сектор.

Все още няма коментари
Нов коментар