Foto: DELFI

Krievijas Ģenerālprokuratūra Rīgā bāzēto tīmekļa izdevumu "Meduza" atzinusi par nevēlamu organizāciju.

"Pieņemts lēmums atzīt ārvalstu nevalstiskās organizācijas SIA Medusa Project, Latvijas Republika, darbību par nevēlamu Krievijas Federācijas teritorijā," teikts Ģenerālprokuratūra paziņojumā.

Kā uzskata Ģenerālprokuratūra, izdevuma darbība "rada draudus konstitucionālās iekārtas pamatiem un Krievijas Federācijas drošībai".

Saskaņā ar likumu organizācijai pēc atzīšanas par nevēlamu ir pienākums pārtraukt darbu Krievijā – tiek bloķēti tās līdzekļi un īpašumi Krievijā. Sarakstā iekļautajām struktūrām ir aizliegts atvērt filiāles Krievijā.

Krievijā cilvēkiem, kas sadarbojas ar nevēlamu organizāciju, draud kriminālvajāšana. Krievijas pilsoņiem ir pilnībā aizliegts piedalīties nevēlamu organizāciju darbā, tostarp ārzemēs, un par aizlieguma pārkāpumu var tikt piespriesti līdz četriem gadiem cietumā.

Turklāt krimināllieta var draudēt tiem, kas ziedo naudu "Meduza" (izdevums cita starpā pastāv, pateicoties abonentu pārskaitījumiem). Par nevēlamu organizāciju finansēšanu draud līdz pat pieciem gadiem cietumā.

Krievijā ir aizliegts izplatīt nevēlamu organizāciju materiālus vai saites uz tiem, kas nozīmē, ka "Meduza" materiālu citēšana citos izdevumos būs nelikumīga un var izraisīt sekas līdz pat šo mediju bloķēšanai.

"Atzīšana par nevēlamu organizāciju faktiski ir jebkādas darbības aizliegums," raidorganizācijai BBC skaidroja cilvēktiesību aizstāvis Pāvels Čikovs.

"Atšķirībā no "ārvalstu aģenta" statusa organizācijas atzīšana par nevēlamu ir pilnīgs tabu darbam Krievijā, sadarbībai, ziedojumiem un jebkādai saistībai ar šo organizāciju," norādīja Mediju tiesību aizsardzība centra vadītāja Gaļina Arapova.

"Meduza" ir viens no populārākajiem neatkarīgajiem interneta izdevumiem krievu valodā. "Meduza" "Telegram" kanāliem ir vairāk nekā 1,2 miljoni abonentu.

2021.gada aprīlī Krievijas varasiestādes "Meduza" atzina par "ārvalstu aģentu".

"Meduza" ir Latvijā 2014. gadā reģistrēta juridiskā persona (SIA Medusa Project).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!