Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Ceturtdien, 19. janvārī, Francijā sākušies masu protesti pret prezidenta Emanuela Makrona plāniem palielināt pensionēšanās vecumu, ziņo raidsabiedrība BBC.

Prezidenta Makrona reformu programma izraisījusi neapmierinātību Francijā. Francijas apvienības protestē pret plānoto pensionēšanās vecuma palielināšanu no 62 gadiem uz 64.

Gaidāms, ka pilsētu un starppilsētu vilcienu darbība būs traucēta. Uz nenoteiktu laiku slēgs skolas un citas publiskas iestādes. Arī Parīzes lidosta "Orly" atcēlusi vienu no pieciem reisiem. Parīzes metro arī nestrādās pilnvērtīgi.

Parīzē un citās pilsētās gaidāmas vairāku desmitu tūkstošu iedzīvotāju plašas demonstrācijas, kur iesaistīsies arī policija, lai nodrošinātu mierīgus protestus.

Francijas valdība uzsvērusi pensiju reformu programmas nepieciešamību, lai aizsargātu valsts pensiju sistēmu. Tomēr 68% no valsts iedzīvotājiem neatbalsta reformas izveidi, liecina aptaujas "IFOP" rezultāti.

Visas valsts apvienības, ieskaitot reformistu savienība, uz kuras atbalstu cerēja valdība, nosodīja plānu paaugstināt pensijas vecumu. Neapmierinātību ar šo plānu paudušas arī opozīcijas partijas.

"Ceturtdien Elizejas pils sienām ir jārīb," otrdien izteicās komunistu partijas līderis Fabiens Rusels.

Neiespējami ir paredzēt, vai kustības ietekme būs pietiekama, lai piespiestu prezidentu atkāpties no sava viedokļa. Tādā gadījumā tas varētu iezīmēt jebkādu nopietnu reformu beigas Makrona prezidentūras otrajā termiņā, spriež politiskie analītiķi.

Opozīcija apstrīd reformas nepieciešamību, argumentējot, ka šobrīd sistēmā nav deficīta, tādēļ nav steidzamības rīkoties. Viņi apgalvo, ka ir izmaksu taupīšanas alternatīvas, lai motivētu cilvēkus ilgāk strādāt, piemēram, pensiju samazināšana.

Valdība apgalvo, ka sistēma virzās uz katastrofu, jo strauji samazinās attiecība starp iedzīvotājiem darbspējas vecumā un pensijas vecumā esošajiem. 50 gadus atpakaļ tie bija četri strādājošie uz vienu pensionāru, bet šobrīd skaitlis ir sarucis līdz 1,7 darbiniekiem uz vienu pensionāru. Gaidāms, ka turpmākajos gados skaitlis saruks vēl vairāk.

Gandrīz visas Eiropas valstis ir palielinājušas oficiālo pensionēšanās vecumu. Piemēram, Itālijā un Vācijā pensionēties var 67 gados, bet Spānijā tie ir 65 gadi. Lielbritānijā šobrīd tie ir 66 gadi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!