🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Цената на природния газ падна с 14.5% за ден и се върна на нивата от 2021 г.

Обратно на прогнозите, руският натиск вече не оказва влияние, след като в Западна Европа се пускат нови LNG терминали

Цената може да се покачи, ако студената прогноза за края на месеца се сбъдне
Цената може да се покачи, ако студената прогноза за края на месеца се сбъдне
Цената може да се покачи, ако студената прогноза за края на месеца се сбъдне    ©  Reuters
Цената може да се покачи, ако студената прогноза за края на месеца се сбъдне    ©  Reuters

Цената на природния газ в Европа продължава да се понижава и фючърсите за месец напред вече достигат до най-ниските нива от есента на 2021 г. насам - 55 евро на мВтч. Подобна е ситуацията и на спот пазарите, където през ноември 2022 г. за кратко имаше подобно понижение, тъй като пълненето на хранилищата приключи тогава.

Сега, в средата на януари, Европа остава добре запасена с газ, а топлото време държи потреблението ниско, което допълнително натиска цените надолу. Отделно обаче се пуска и нова газова инфраструктура, което успокоява трейдърите. Конкретно днес бе пуснат втори терминал за газифициране на втечнен газ в Германия (която нямаше нито един допреди месец) и това потопи цените с близо 15% на дневна база.

Така сделките на нидерландският TTF, най-ликвидната борса за газ в Европа, показват, че дните, в които цените на газа в Европа се диктуваха изцяло от руските доставки, са в миналото и в момента пазарът се определя от други фактори.

Една от най-големите критики в Европа през миналата година беше, че ценообразуването на 90% от газовите сделки е на база нидерландския индекс, който доста умело беше контролиран от руския газов доставчик "Газпром". Увеличените доставки на втечнен газ, успешното интегриране на повече терминали за регазификация, както и договорени количества тръбен газ от Норвегия и Северна Африка показаха, че влиянието на Кремъл в Европа може да бъде лимитирано.

Въпреки че един от най-големите фактори за понижаването на цените е топлата зима, голяма роля играе успешната политика на европейските държави да заменят руския тръбен газ с неруски такъв, който не е задължително да е по-скъп.

Прогнозите се провалиха

Преди няколко месеца фючърсите на газа чертаеха съвсем различен сценарий. Прогнозите бяха за много волатилен пазар и цени до 300 евро на мВтч, каквито бяха през лятото. Тогавашният песимизъм обаче изглежда нереалистичен от сегашна гледна точка.

Тъй като Брюксел взе решение за ударно нагнетяване на европейските хранилища до края на септември на 2022 г., европейската търговия изпадна в пълен хаос за няколко седмици, за да се покрият изискванията. Резултатът, положителен или не, беше, че всички страни членки нагнетиха рекордно бързо хранилищата си (с много скъп газ), което позволи по-голяма сигурност при евентуална студена зима и лост при преговори с "Газпром".

В момента средното ниво за хранилищата в Европа е 81%, което означава, че те почти не са били използвани до момента, въпреки че са минали 7-8 седмици от началото на отоплителния сезон. Голяма помощ идва от топлото време, което, освен че не позволява на ски курортите да работят, намалява потреблението на синьо гориво. Според източници от САЩ на FT ситуацията там е много подобна и потреблението на газ е 25% надолу в сравнение със стандарта.

Търсенето на спотовия пазар също е по-ниско, тъй като Европа успя да уреди стратегически количества от Алжир, Либия и Норвегия, както и предварително да се захрани с танкери от втечнен газ. По-ниската цена на LNG танкерите в момента идва и от неработещата все още на максимум китайска икономика.

В България цената на природния газ за регулирания пазар също ще падне, но от 1 февруари. Предложението на "Булгаргаз" е за спад с 25%.

Разбира се, ако времето застудее в края на месеца, каквито са прогнозите в цяла Европа, ситуацията може да се промени.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dobadoba avatar :-|
    dobadoba
  • 2
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • + 1

    Няма консумация - евтино е. Има концумация - много скъпо е. Така ще е занапред.

    Нередност?
  • 3
    txr16684307881149763 avatar :-|
    Slavka Peneva

    Ясно е ,че цената на газа ще намалее с идването на края на воината.Също така ако има повече алтернативни източници -цената също ще спадне.

    Нередност?
Нов коментар