Preskoči na vsebino

Pogovor ob razstavi Fredy Koschitz in družinske vezi
UGM Kabinet, Strossmayerjeva 6
torek, 7. marec 2023, 18.00

Na predvečer mednarodnega praznika žensk vas vabimo na pogovor ob razstavi Fredy Koschitz in družinske vezi. Kustosinja razstave Andreja Borin se bo pogovarjala z Barbaro Savenc, muzejsko svetovalko v Mestnem muzeju v Ljubljani.

Ime slikarke Fredy Koschitz bi skorajda utonilo v pozabo. Rojena je bila kot Friederike Malec leta 1914 v Ljubljani, slikarstvo je študirala na münchenski akademiji (1936 – 1937). K ponovnemu odkritju je prispevalo dejstvo, da je bila njena teta (kiparka in slikarka Elza Kastl Obereigner) prijavljena na istem ljubljanskem naslovu, na ta način pa se je razkrila sled do umetničine družine. K temu je odločilno pripomogla razstava Elza Kastl Obereigner (1884 – 1973), kiparka in slikarka, ki je bila v Mestnem muzeju v Ljubljani na ogled leta 2018, kustosinja pa je bila Barbara Savenc. Pokazalo se je, da je Fredy Koschitz izhajala iz umetniške družine. Na aktualno razstavo v UGM kabinetu so tako poleg Fredy Koschitz vključene še tri umetnice: njena teta Elza Kastl Obereigner, njena sestrična Elisabeth Charlotte Obereigner kasneje imenovana Liza Hribar in njena prva hči Karin Woschitz.

Barbara Savenc je bila tudi pobudnica in kustosinja razstave Sedem slovenskih slikark 1918 – 1945 in razstave Sedem slovenskih kipark 1918 – 1945 v Medobčinskem muzeju Kamnik (2006 in 2008). Obe (združeni) razstavi sta bili leta 2009 na ogled tudi v Umetnostni galeriji Maribor. Projekt je poskušal celostno ovrednotiti ustvarjalnost prvih likovnih ustvarjalk, ki so se po umetniški izrazni moči in tehničnem obvladovanju metierja lahko brez zadržkov kosale z moškimi umetniki. Z zelo redkimi izjemami so si ženske svoj vstop na polje umetnosti v slovenskem prostoru namreč priborile šele po koncu prve svetovne vojne. Nekateri razlogi za pozen vstop žensk v aktivno umetniško ustvarjanje so danes dobro znani, drugi malo manj. Pogovor se bo dotaknil teh razlogov kakor tudi težav pri raziskovanju (pozabljenih) ženskih imen, o odkrivanju Fredy Koschitz in Elze Kastl Obereigner ter o življenjskih zgodbah različnih umetnic. Uglasitev v praznovanje 8. marca!

Udeležba je brezplačna.