Latvijā būtiski pieaudzis narkotiku pārdozēšanas gadījumu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā būtiski pieaudzis ātrās palīdzības izsaukumu skaits uz narkotisko vielu lietošanu. Latvijas tirgū strauji izplatās jaunie sintētiskie opioīdi, kuri ir daudz bīstamāki lietotājiem. To pārdozēšanai nereti ir letāls iznākums.

Latvijā būtiski pieaudzis narkotiku pārdozēšanas gadījumu skaits
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Pagājušajā gadā no sintētisko opioīdu pārdozēšanas nomira 54 cilvēki.
  • Pērn NMPD saņēma 2800 izsaukumus saistībā ar narkotisko vielu lietošanu.
  • Janvārī un februārī "ātrajiem" jau ir bijuši vairāk nekā 500 izsaukumi.
  • Latvijā strauji izplatās salīdzinoši jaunas sintētisko opioīdu narkotikas.
  • Tās ir 100 reižu spēcīgākas nekā morfīns, un ir ļoti liels pārdozēšanas risks.
  • Pagājušajā gadā veiktas vairāk nekā 200 sintētisko opioīdu izņemšanas.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem pagājušajā gadā no sintētisko opioīdu pārdozēšanas nomiruši 54 cilvēki. Pērn arī būtiski palielinājās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumu skaits uz narkotisko vielu lietošanu – tie bija vairāk nekā 2800, kas ir par pustūkstoti vairāk nekā 2021. gadā.

Skarba tendence turpinās arī šogad. Janvārī un februārī "ātrajiem" jau ir bijuši vairāk nekā 500 izsaukumi uz narkotisku vielu lietošanu. Trīs cilvēkus, tajā skaitā divus septiņpadsmitgadīgus pusaudžus, mediķiem neizdevās glābt.

"Kad šīs narkotikas ir pārdozētas, deva ir bijusi par lielu, viņiem aizmiegot lēnām sāk arī apstāties elpošana. Samazinās elpošanas biežums, līdz pat elpošanas apstāšanās situācijai. Un tanī brīdī ir īss brīdis līdz arī sirdsdarbības apstāšanās mirklim. Tad jau ir klīniskā nāve, un, ja palīdzība netiek sniegta, tad arī bioloģiskā nāve. Un pēdējā laikā biežāk mēs tomēr sastopamies ar to, ka narkomāni ir pārdozējuši un jau letāls iznākums ir noticis uz mūsu atbraukšanas brīdi. Un palīdzību mēs vairs sniegt nevaram," stāstīja neatliekamās medicīnas ārsta palīgs Alvis Osmanis.

Latvijā strauji izplatās salīdzinoši jaunas sintētisko opioīdu – nitazēnu grupas – narkotikas: protonitazēns, metonitazēns, izotonitazēns. Šīs vielas ir 100 reižu spēcīgākas nekā morfīns, un tām ir ļoti liels pārdozēšanas risks.

"Faktiski šodien opioīdu vietā, kas kādreiz bija heroīns, tālāk bija fentanīlu grupas atvasinājumi, – tagad arvien biežāk mēs redzam jaunos sintētiskos opioīdus, ko faktiski nemaz tik vienkārši līdz šim nebija identificēt. Tagad mēs viņus varam identificēt ar mūsu izmeklēšanas metodēm. Un to mēs arī apstiprinām, ka šo sintētisko opioīdu viens no veidiem, kas ir ienācis Latvijā, ir nitozenu grupas atvasinājumi. Tā ir tāda bīstama tendence, kas pašreiz ir Latvijā un arī visā pasaulē," skaidroja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna.

Policijas informācija liecina, ka Latvijā nitazēnu grupas narkotikas tiek ievestas koncentrētā veidā. Bet atšķaida jeb sajauc tās šeit pat uz vietas un tas arī ir viens no biežas pārdozēšanas iemesliem, uzskata Sandis Radziņš, Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks.

"Kā mēs uzskatām, – tas ir saistīts ar nekvalitatīvo šo bīstamo vielu atšķaidīšanu, ko veic tirgotāji. Nekorekts sajaukums, kur ir tādas dozas, kur ir faktiski nāvējošs šis sajaukums, un ir dozas, kuras ir ļoti vājas. Vārdu sakot, neviens diemžēl nelieto šinī biznesā medicīniskos instrumentus, ko vajadzētu lietot tādu nopietnu vielu sajaukšanai," norādīja Radziņš.

Pagājušajā gadā veiktas vairāk nekā 200 sintētisko opioīdu izņemšanas. Vienā partijā bija atrasti pat 500 kilogrami koncentrētas vielas. Šīs narkotikas Latvijā pašlaik ir ceturtās populārākās. Pirmās trīs vietas ieņem marihuāna, psihotropie medikamenti un amfetamīni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti