Под натиска на САЩ: Кабинетът предлага промени в НК срещу торент тракерите

САЩ добави България към списъка за наблюдение за спазването на правата върху интелектуалната собственост, а кабинетът внесе проект за промени в Наказателния кодекс

Бюлетин: Капитал Право Капитал Право

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Службата на главния търговски представител на САЩ (USTR) добави България към списъка за наблюдение за спазването на правата върху интелектуалната собственост заради недостатъците при разследването и наказателното преследване у нас на случаите на онлайн пиратство. Това става ясно от публикувания в сряда годишен доклад за наблюдение на недостатъци и нарушения на правата върху интелектуалната собственост на USTR, офиса на Търговския представител на САЩ - агенцията, която координира външнотърговската политика на Съединените щати.

Два дни по-рано - на 24 април, служебното правителство внесе в Народното събрание проект за промени на Наказателния кодекс (НК), с който се предлага създаването на нови наказателни състави за онлайн пиратството. В доклада на USTR се отбелязва като положително развитие, че България е започнала да изготвя законопроект, който може да подобри разследването и наказателно преследване на случаи на онлайн пиратство. Отбелязва се също, че в българското законодателство е увеличена максималната присъда за определени престъпления в областта на интелектуалната собственост - от пет на шест години, което е отдавна чакана промяна, която ще позволи на полицията и прокуратурата да използват допълнителни инструменти за разследване на подобни престъпления. Създаден е и нов отдел за киберпрестъпления в рамките на Националната следствена служба (НСлС), който ще поеме разследването на значими компютърно базирани престъпления.

Проектът цели наказателно преследване на лицата, създаващи условия за онлайн пиратство - чрез изграждането и поддържането на сайтове за торент тракери, уебплатформи, чат групи в приложения за онлайн размяна на пиратско съдържаниe и други подобни дейности. Не се предвижда наказателно преследване на отделните потребители на пиратски произведения.

Въпреки това, страната ни ще бъде наблюдавана доколко ще демонстрира напредък в наказателното разследване и преследване на онлайн пиратството, като позволи наказателни разследвания, експертизи и наказателни преследвания да продължат само с подмножество от иззети произведения, или чрез извадка от доказателства, или някакъв друг метод.

"Дългогодишните опасения за прилагането на интелектуалната собственост в България продължават да включват неадекватни усилия за наказателно преследване, дълги и неефективни процедури и липса на възпиращи наказателни санкции, особено в областта на онлайн пиратството. Заинтересованите страни изразиха загриженост относно прословутите онлайн пиратски сайтове, за които се съобщава, че се хостват или управляват от България. Съединените щати очакват с нетърпение да продължат да работят с България за справяне с тези опасения относно интелектуалната собственост", се казва в доклада.

Проектът за промени в Наказателния кодекс отговаря на критиките на САЩ

В мотивите към законопроекта за промени в НК се казва, че той отговаря на отправените към държавата критики по Раздел "Специален 301" от Търговския закон на САЩ във връзка със защитата на интелектуалната собственост, най-вече в областта на онлайн пиратството. Любопитно е, че в тях се сочи, че "в резултат на поеманите от българските компетентни институции конкретни ангажименти за пета поредна година България не е включена в "списъка за наблюдение". Прогресът в рамките на това наблюдение ще се отрази на статуса на страната ни по отношение на Раздел "Специален 301", където бележките спрямо България са свързани с разследването и преследването по наказателен ред на онлайн пиратството".

Измененията в НК са изготвени от работна група в Министерството на правосъдието под ръководството на заместник-министъра Мария Павлова, с участието на широк кръг експерти от Върховния касационен съд, прокуратурата, Националното следствие, ГДБОП, Софийския университет, Международната асоциация за защита на интелектуалната собственост (AIPPI), Министерството на културата, на икономиката и на правосъдието, съобщават от ведомството. Той беше публикуван за обществено обсъждане на 2 март тази година, като обществените консултации продължиха до 3 април, а на 20 април т.г. проектът мина и през Министерския съвет след положителни становища от всички институции.

Конкретно предложенията са да се създаде нов престъпен състав в чл.172а, ал. 2 от НК, който включва: изграждането или поддържането на информационна система или предлагането на услуга на информационното общество със специална цел - извършване на престъпно посегателство спрямо чужд обект на авторско или сродно на него право. Предлаганото наказание е от 1 до 6 г. лишаване от свобода и глоба до 10 000 лева.

Зам. министър Мария Павлова: Разследването на тези престъпления трябва да се извършва от висококвалифицирани следователи



"Законопроектът цели да се преодолеят затрудненията при разследването и разкриването на престъпни посегателства спрямо множество защитени обекти на авторско или сродно на него право заради необходимостта от индивидуализиране на всеки обект или материален носител поотделно, преди внасянето на обвинителен акт. Предлагаме два алтернативни количествени критерия, при които престъплението ще се счита за довършено и ще е възможно внасянето на обвинение в съда - парична равностойност (на един или повече от обектите, която да надхвърля 10 000 лева) или брой засегнати обекти (надхвърлящи 50 броя). Тази нова редакция заменя досегашната постановка за "големи размери", обясни зам.-министър Мария Павлова.

По повод предложението тези престъпления да се разследват от НСлС тя коментира, че тяхното разследване трябва да се извършва от висококвалифицирани следователи, тъй като са извършени при усложнена фактическа обстановка, включително и онлайн, а извършителите разполагат ресурсите си на териториите на няколко държави.

Променя се режимът на отнемане на предмета на престъплението - той ще се отнема в полза на държавата само ако принадлежи на извършителя. В момента предметът на престъплението се конфискува независимо от това чия собственост е, което може да засегне трети добросъвестни лица.

Със заключителни разпоредби се предлагат допълнения в НПК и в Закона за специалните разузнавателни средства, които позволяват използване на СРС при престъпления срещу интелектуалната собственост по чл. 172а и чл. 172 б. НК.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dobar_chovek_007 avatar :-|
    dobar_chovek_007
    • - 1
    • + 4

    Тия от Холивуд са толкова алчни, че до България опряха. Торентите не са никакво нарушение. Напълно в реда на нещата са си.

    Нередност?
  • 2
    kiro1234 avatar :-|
    Kiril Kirilov
    • - 1
    • + 7

    Напоследък едни филми излизат, човек и да има намерение няма желание за пиратство както каза един избирател.

    Нередност?
  • 3
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 4
    • + 2

    Признание под сурдинка за САЩ натиска.
    Кога ще официализирате и натиска за правителство с лакеите ПП/ДБ?
    За включването на БГ в прокси войната на САЩ в Украина?

    Всъщност, не е необходимо. Виждаме го с очите си.

    Нередност?
  • 4
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев
    • - 2
    • + 4

    А руския агент Копейкин виждате ли го с очите си?

    Нередност?
Нов коментар