🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Бизнесът настръхна срещу нови правила за отчитане по ДДС

Министерството на финансите засега отлага въвеждането и създава работна група по казуса

След като по темата реагираха и парламентарно представени партии, в петък от Министерството на финансите съобщиха, че тези промени не са приети и не са влезли в сила
След като по темата реагираха и парламентарно представени партии, в петък от Министерството на финансите съобщиха, че тези промени не са приети и не са влезли в сила
След като по темата реагираха и парламентарно представени партии, в петък от Министерството на финансите съобщиха, че тези промени не са приети и не са влезли в сила    ©  Юлия Лазарова
След като по темата реагираха и парламентарно представени партии, в петък от Министерството на финансите съобщиха, че тези промени не са приети и не са влезли в сила    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Новото изискване всеки месец да се подава протокол за дължими суми по неплатени фактури е ненужно, скъпо и непосилно за малките фирми.
  • Задължението би засегнало над 200 хил. регистрирани по ДДС дружества.
  • След негативна реакция от бизнеса, държавата реши, че ще търси консенсус по темата

За да улесни своята работа или пък да отговори на възникнал проблем, държавата често е склонна да въвежда административни изисквания към бизнеса, които освен ненужни, са и скъпи. Пресният случай е с предложението компаниите ежемесечно да подават към НАП протоколи за неполучените, но дължими по фактура плащания от техните контрагенти.

Текстът е част от предложения за промени в Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), които бяха публикувани от Министерството на финансите за обществено обсъждане през март. А получените многобройни негативни становища по проекта масово са свързани с това ново изискване. Според бизнеса то изисква въвеждането на нов скъп софтуер за отчитане и ще доведе до по-високи цени на счетоводните услуги. Затова и призивът на счетоводната общност и на бизнес камарите е този текст да отпадне.

След като по темата реагираха и парламентарно представени партии, в петък от Министерството на финансите съобщиха, че тези промени не са приети и не са влезли в сила. Както и че ще създаде работна група с цел тя да предложи "консенсусни мерки за подобряване на прогнозирането и анализите на приходите от ДДС". В нея освен представители на министерството и на Националната агенция за приходите (НАП), ще бъдат поканени за участие също бизнес организациите и всички заинтересовани страни.

Къде е проблемът

Според експертите новото изискване противоречи на сега действащите ресорни закони. Правилата за водене на отчетност са установени със Закона за счетоводството и в него няма изискване за съставяне на протоколи за несъбрани вземания. Такова изискване не се съдържа и в Закона за ДДС.

В същото време подобни справки "биха могли да се изготвят само от специализирани софтуери, които са изключително скъпи и внедряването им в редица бизнеси е невъзможно или значително би нарушило финансовата им стабилност". Цитатът е от становище на Съюза са стопанска инициатива, но на практика може да се прочете и в подобни мнения на още куп работодателски и професионални организации, включително и на ИДЕС (Института на дипломираните експерт счетоводители) и на Института на професионалните счетоводители в България (ИПСБ).

Вторият проблем, който се изтъква във всички становища, е, че подобно изискване създава предпоставки за непълно, невярно и неточно деклариране на данни поради спецификите на всеки отделен бизнес. "За да бъде тази информация достоверна, е редно да се подаде след инвентаризация на вземанията, а това е процедура, която обикновено се прави веднъж годишно с цел достоверното им представяне във финансовите отчети. Рисковете от неточности и грешно деклариране са огромни", посочват от ИПСБ.

От там допълват, че разпоредбата би затруднила изключително много и регистрираните по ДДС фирми, които нямат собствени счетоводни отдели. "По наше мнение в законовите срокове за подаване на месечните декларации по ЗДДС, ще e почти невъзможно счетоводните кантори да обработят и предоставят достоверна информация", казват експертите.

От ИДЕС пък обръщат внимание, че в голямата си част подобни вземания при нормално функциониране на бизнеса са текущи и ще бъдат уредени в рамките на 3 до 6 месеца. "Това намалява полезността на декларираната информация и е несъразмерно с усилията, които допълнително, ежемесечно и в кратки срокове трябва да бъдат положени за правилното ѝ подаване", посочват от института.

Засега без протоколи

В петък от Министерството на финансите съобщиха, че служебният финансов министър Росица Велкова е взела решение на този етап проблемните текстове в Правилника за прилагане на Закона за ДДС да не бъдат утвърдени. Вместо това ще бъде създадена работна група, която да търси консенсусно решение.

Реакцията на министерството идва след негативните становища на бизнеса и на някои партии. Първи реагираха от ПП - ДБ, които заявиха, че се противопоставят на нова мярка на финансовото ведомство, "която ще натовари административно над 200 000 фирми (бел.авт. - регистрираните по ДДС)". Ден по-късно от ИДЕС съобщиха, че се срещат с трите най-големи парламентарни групи за обсъждане на предвижданите промени за прилагане на Закона за ДДС.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    baj_ganyo avatar :-|
    Бай Ганьо
    • - 1

    А аз настръхвам от размера на сивата икономика в България. Не знам дали ще има тази мярка ефект, но нещо трябва да се случи с данъчните крадци.

    Нередност?
  • 2
    kvt10319485 avatar :-|
    kvt10319485

    Ей, тези мили хора от Данъчната политика на МФ, воглаве с несменяемата Л. Петкова нямат умора, простотия след простотия. Но това сега е малък връх - с правилник въвеждат разпоредби, които са за закон. Като четеш мотивите им за отказ на предложенията по тази точка в обсъждането, ти идва да им теглиш........... Докога на тази група, не видяла един реален работен счетоводен ден ще й сърбаме простотиите?

    Нередност?
  • 3
    nabludatel_en avatar :-|
    Наблюдател
    • + 1

    Двама депутати членове на Клуб #ДължаНаНАП в парламента са избрани в състава на комисията по бюджет и финанси:
    https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161537310621189

    Нередност?
  • 4
    chet1 avatar :-|
    Tsvetan Harizanov

    Не коментирам законността , но е абсолютна глупост , че е нужен скъп софтуер за това. Всяка ЕРП система са минута изготвя справката! Ако фирмите нямат ЕРП системи за какъв бизнес говорим ! Проблема го раздухват длъжниците ! Крайно време е да се въведе подобна мярка / разбира се не в разрез със закона/ Всеки месец внасяме огромно ДДС по издадени , но неплатени фактури !

    Нередност?
Нов коментар