Еврокомисията предлага мерки за борба с корупцията и европейски "Магнитски" (Няма да засягат Пеевски, или Борисов)

Изпълнителния орган на съюза иска още мерки за справяне с организираната престъпност, подкупите и злоупотребата със служебно положение

Бюлетин: Капитал Право Капитал Право

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Темата накратко
  • Европейската комисия предложи антикорупционни мерки в публичния и частния сектор
  • Целта е да се актуализират и хармонизират определенията и наказанията за корупционни престъпления, както и борбата с трансграничната организирана престъпност
  • Предвижда се и създаване на списък с хора извън ЕС, замесени в корупция, на които да бъде наложена забрана за пътуване в блока и замразяване на активи

Две трети от гражданите на ЕС са убедени, че корупцията е широко разпространена в страната им и само 30% от тях имат доверие, че правителството се бори ефективно с нея. Според още данни на Европейската комисия, над половината от компаниите, базирани в съюза (51%) смятат, че е малко вероятно корумпирани хора или бизнеси в тяхната страна да бъдат заловени или докладвани на полицията или прокуратурата. В ЕС изчисляват, че корупцията струва на икономиката на блока около 120 млрд. евро годишно.

"Корупцията е като рак - ако бъде оставена да процъфтява, тя ще задуши нашето демократично общество и ще унищожи неговите институции", каза в изявление зам.-председателят на Европейската комисия с ресор правосъдие Вера Йоурова в сряда. Тя предложи антикорупционни мерки в публичния и частния сектор, както и европейски санкции за граждани от трети страни (по примера на американския "Магнитски").

Директивата предвижда правила, които да актуализират и хармонизират определенията и наказанията за корупционни престъпления. Към момента подкупът е единственото корупционно престъпление, криминализирано на ниво ЕС. "Различията в националните законодателства за други корупционни престъпления, като незаконно присвояване, търговия с влияние, злоупотреба с позиции, незаконно присвояване от корупция, възпрепятстват ефективната борба с нея, по-специално в трансграничните случаи които се увеличават", каза още Йоурова.

"Значително по-високи" минимални наказания за корупционни престъпления

Предложението ще установи общи дефиниции за корупционни престъпления в опит да улесни полицейското сътрудничество при решаване на трансгранични случаи. Това е стъпка, която се смята за решаваща за справяне с организираната престъпност, тъй като повечето големи престъпни групи са активни в три или повече държави.

"Убийствата по нашите улици имат пряка връзка с корупцията", добави и еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон , реферирайки към убийството на двама разследващи репортери, Дафне Каруана Галиция от Малта и Ян Куциак от Словакия, както и фаталната стрелба по 12-годишно дете в Антверпен, което стана жертва на пререкания между враждуващи наркобанди през януари.

Директивата също така ще се стреми да хармонизира давностните срокове за преследване на заподозрени в корупция, които досега възпрепятстваха трансграничните разследвания при най-сложните случаи.

Не навсякъде в ЕС криминализират всички форми на корупционно поведение - незаконното облагодетелстване е престъпление само в осем държави - пропуск, който оставя много страни от ЕС извън стандартите, определени от ООН, казват от комисията Междувременно, наказанията варират значително в различните държави членки. Присъдите лишаване от свобода за подкупи в публичния сектор могат да бъдат от три месеца до 15 години; присвояването в частния сектор може да доведе до лишаване от свобода от три месеца до 20 години в различните краища на ЕС.

В тази връзка, комисията предлага и по-строги правила, насочени към по-бързо премахване на имунитета при наказателни разследвания (заради скандала с подкупите от Катар и други подобни в или извън институциите на ЕС). Според проектозаконодателството държавите в ЕС ще трябва да се придържат към минимални изисквания, за да гарантират, че "привилегиите и имунитетът могат да бъдат отнети по време на разследвания за корупция" и че полицията и прокурорите "разполагат с адекватни инструменти за разследване за борба с корупцията".

Съгласно предложението, от държавите членки ще се изисква да имат агенция за борба с корупцията и да си сътрудничат с обновена антикорупционна мрежа на ЕС.

„Бих искала да обърна внимание на корупцията с всичките й лица. Това на чужди агенти, които се опитват да влияят върху политическата ни система. Лицето на сенчести компании или фондации, злоупотребяващи с публични средства. Но най-важно- трябва да изкореним корупцията у дома. Трябва да отвърнем на удара с цялата строгост на закона."

Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен

председател на Европейската комисия

Европейският "Магнитски"

ЕС планира да създаде списък с хора от трети страни, замесени в корупция, на които да бъде наложена забрана за пътуване в блока и замразяване на активи. Досега подобни мерки бяха прилагани за хора и компании, замесени в разпалването на войни, намеса в избори или репресии срещу цивилни.

Според законодателството на САЩ, Великобритания и Канада чужденците могат да бъдат санкционирани за корупционни престъпления и нарушения на човешките права. Техните закони бяха вдъхновени от смъртта на руския адвокат Сергей Магнитски ареста през 2009 г., който разкри масивна данъчна измама, управлявана от руски служители. След това той беше арестуван и хвърлен в един от най-известните центрове за предварително задържане в Русия, където му бяха отказани медицински грижи.

През 2020 г. ЕС даде възможност за санкциониране на чужди граждани за нарушения на правата на човека, но за разлика от САЩ, Обединеното кралство и Канада, не включи корупцията, вероятно страхувайки се от правни действия.

"По време на война смятам, че е изключително важно да бъдат наказани хората, които служат на Русия открито и на които им се плаща за това", каза Йохансон.

Предложението все още се нуждае от одобрението на държавите, членки и Европейския парламент. След това от страните в блока ще се очаква да приложат мерките или рискуват Европейската комисия да заведе дела срещу тях в Съда на ЕС в Люксембург.