Според Александър Маринов президентът би изчакал Конституционния съд преди да освободи Гешев

Александър Маринов

© Велко Ангелов

Александър Маринов

Ако Висшият съдебен съвет освободи главния прокурор Иван Гешев, то президентът Румен Радев би следвало да изчака произнасянето на Конституционния съд преди да подпише указа. Това заяви пред БНТ Александър Маринов, доскорошен съветник на служебния премиер Гълъб Донев и бивш председател на Стратегическия съвет към президента.


В края на май Гешев попита Конституционния съд (КС) дали може Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да го отстрани.


"Ако Конституционният съд се произнесе и каже, че искането е допустимо и се приеме, че промените не съответстват на Конституцията, тогава може отново да обвинят президента, че я е нарушил", посочи Маринов.




След 14-часово заседание на ВСС в петък, обсъждането за бъдещето на Иван Гешев на поста главен прокурор ще продължи в понеделник (12 юни).


Той добави, че ако тръгне процедура за промяна на основния закон, президентът щял да каже мнението си. Радев анонсира свой проект за промяна, като за последно говори за него около преизбирането си за втори мандат, но така и не го е представил.


"Президентът няма да внесе своите промени в конституцията, които да играят ролята на боксова круша", коментира Александър Маринов.


Импийчмънт би означавал нова партия


Маринов добави, че Радев е опозиция на начина, по който е съставен кабинетът "Денков-Габриел ". "Тук не е Москва, но тук не е и Канада", посочи той за протестите пред президентството.


Според него няма достатъчно мотиви за импийчмънт на Радев, а заявките за иницииране на процедурата от "Демократична България" е политическа дъвка, с която трябвало да се оправдае нарушаването на предизборните обещания да не се прави коалиция с ГЕРБ.


Маринов припомни думите на Кирил Петков от записа на заседание на националния съве на "Продължаваме промяната", че ако се направи импийчмънт на президента, на следващия ден той ще обяви създаването на партия. Според Маринов в парламента има хора, които знаят колко силна ще е такава партия и няма да се стигне до процедурата.


Тази сутрин депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Стоян Михалев написа във "Фейсбук", че може би е дошло времето освен фигурата "главен прокурор", да се преосмисли нуждата от институция Президенство, като функциите ѝ биха могли да бъдат прехвърлени на председателя на Народното събрание.