България обсъжда с Европа използването на еврото като паралелна валута

България обсъжда с Европа използването на еврото като паралелна валута

© Цветелина Белутова, Капитал

България обсъжда с Европейската комисия и с Европейската централна банка (ЕЦБ) възможността еврото също да се ползва в България преди официалното му въвеждане. Това се разбра от думите на финансовия министър Асен Василев, докато представяше проекта за бюджет за годината.


В отговор на въпрос той кратко отговори, че през 2023 г. не се предвижда паралелно въвеждане на еврото при сделки. Не пожела да уточни дали целта е това да стане възможно през 2024 г. На този въпрос той отговори, че ще даде информация, след като се проведат срещите с ЕЦБ и Еврокомисията по въпроса.
Напомни, че в момента само фирми могат законно да извършват сделки в евро в България, докато физически лица не могат нито това, нито да си получават заплатите в евро. Идеята е да им се позволи това по законен път.


"Към момента нямаме потвърждение, че такова действие би било възможно. Нека да си проведем всички разговори с Европейската комисия и ЕЦБ и ако има промяна по плана за еврото, тя ще бъде своевременно комуникирана", посочи Василев.




Даде пример с Черна гора за подобно ползване на еврото, макар че там то е единствената валута. Първоначално през 1999 г. страната въведе германската марка паралелно на югославския динар, за да се справи с инфлацията. Година по-късно преминава изцяло към марката, а от 2002 г. - към еврото.


Василев отново обяви, че за момента България отговаря на критерия за размер на дълга и на бюджетния дефицит за членство в еврозоната, а по този за инфлацията се доближава. Обясни, че за последното въпрос на преценка ще бъде кои страни ще бъдат извадени от базата, спрямо която ще се прави оценка на България, както бе постъпено с Хърватия, за да може да отговори на критерия.

Отлагането на срока за еврозоната руши доверието у партньорите, смята Калин Христов
Отлагането на срока за еврозоната руши доверието у партньорите, смята Калин Христов

По време на икономически форум във вторник подуправителят на БНБ, отговарящ за еврото, Калин Христов посочи, че от септември 2021 г. България е с по-висока от изискваната инфлация, като към момента разликата е 5.4 процентни пункта над изискуемия таван.

Ключови думи към статията: