Парламентът прие ветото на президента, следствието остава към прокуратурата

С решение от днес срокът за предложения между първо и второ четене бе удължен на 4 седмици.

© Юлия Лазарова

С решение от днес срокът за предложения между първо и второ четене бе удължен на 4 седмици.

Народното събрание отхвърли с 47 гласа "за", с 66 гласа "против" и с 93 гласа "въздържал се" поправките в Закона за съдебната власт, с които на 2 юни прие Националната следствена служба да бъде извадена от прокуратурата. В началото на месеца поправките бяха гласувани директно на второ четене по предложение на "Възраждане" в пленарната зала. Партията имаше отделен законопроект, но той не срещна подкрепа на първо четене в комисия и в зала и първоначално бе отхвърлен, но конкретните текстове за изваждането на следствието от прокуратурата бяха гласувани с мнозинство.


Промените в Закона за съдебната власт за следствието бяха върнати от президента Румен Радев, който наложи вето, а днес мнозинството подкрепи ветото. Сега предстои промените да бъдат обсъдени отново в комисия, а след това и в зала, като с решение от днес срокът за предложения между първо и второ четене бе удължен на 4 седмици.


По време на дебата Надежда Йорданова обясни, че депутатите на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" ще подкрепят ветото на президента. "Поправките бяха приети при един недобър законодателен процес - на второ четене след като бяха отхвърлени на първо. Това изключва открито обсъждане и преценка на решението. Липсата на дебат и добър законодателен процес води до лоши законодателни решения", коментира Йорданова.


"По втория начин" и по идея на "Възраждане" парламентът извади следствието от прокуратурата
"По втория начин" и по идея на "Възраждане" парламентът извади следствието от прокуратурата




По думите й, абсолютно неудачно решение е да се обсъжда първо статутът на разследващите полицаи, а два дни по-късно и статутът на следствието, без да има обща ясна концепция за това. Тя смята, че най-подходящо би било да се обсъди след поправките в конституцията, които се обсъждат.


Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС каза, че не споделя всички аргументи на президента Румен Радев. "В желанието си да ускорим съдебната реформа като че ли прибързахме малко", коментира депутатът. По думите му текстовете би трябвало да бъдат обсъдени в по-спокойна обстановка и при дебат.


Петър Петров от "Възраждане" каза, че е доволен от това, че законопроектите на партията се обсъждат в парламента.


"Държа да напомня на президентската институция. Мисля, че твърде скоро забравихте, че ще се навършат скоро 3 години откакто влязоха спецпрокурори в президентството. Тогава освен специализирани прокурори имаше и военен следовател. Независимостта на следствието означава ние да обезпечим едно наистина безпристрастно следствие и да прекъснем тези процеси, които в последните 14 години правят така, че българското следствие да бъде използвано като маша", каза Петров.


Йордан Иванов от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" посочи, че големият разговор днес е може ли да бъде приет законопроект с радикални изменения между първо и второ гласуване, правени на коляно. "По-големият проблем се свежда до това, че в момента се води обществен разговор за повече от 3 групи в Народното събрание за това каква ще е структурата на прокуратурата, на Висшия съдебен съвет и какви ще са правомощията на главния прокурор. Начинът, по който се случва законодателният процес, не го одобряваме", подчерта Иванов.


"Тези, които направиха тази промяна и сляха следствието и прокуратурата, сега трябва да дадат отговор пред цялото общество за това позорно явление "дела на трупчета", коментира Бойко Рашков и заяви, че много по-лесно и политически удобно е да се командват всички разследващи от едно място - прокуратурата.


Президентът върна за ново обсъждане отделянето на следствието от прокуратурата
Президентът върна за ново обсъждане отделянето на следствието от прокуратурата


Цвета Рангелова от "Възраждане" призова, когато се обсъждат важни проблеми, депутатите да спрат да се ръководят от политическите си договорки, които ги "люшкат" от една страна в друга през последните няколко седмици. Тя определи като "рехави" мотивите на президента и припомни как са били приети последните поправки в Изборния кодекс от 48-ото Народно събрание.


Мая Димитрова от БСП посочи, че групата ще подкрепи ветото на президента, като добави, че законопроектът трябва да бъде обсъждан подробно.

Само за един месец има коалиционен катарзис в ГЕРБ-СДС, коментира Радостин Василев, който посочи, че не е това начинът, по който трябва да се прави законодателство. "На ГЕРБ това беше единствената спасителна лодка, но има катарзис. ГЕРБ вече не се страхуват от Гешев и не им трябва вашият законопроект, който тогава подкрепиха. Този законопроект се превърна в параван за прикриване на организирана престъпност и за спасяване на имунитети", каза Василев.


Тошко Йорданов обясни, че депутатите на "Има такъв народ" не си променят мнението и смятат, че следствието трябва да бъде извадено от прокуратурата. "Не е тайно кой кога приглася, кой кога прикляка и кога излиза от зала. ГЕРБ ги беше страх от Иван Гешев, а в момента това не е необходимо. Сглобката може да се разпадне, а БСП са много добър политически ветропоказател, защото, както г-жа Нинова си късаше ризата за машинно гласуване, а след това се хвърли за хартиено гласуване. За "Продължаваме промяната" - "Демократична България" е излишно да говорим, защото желанието за власт на техните лидери ще ги накара да гласуват с всички, за всичко. И това от записа, че ще нарушават законите, го спазват последователно", смята Йорданов.


Отделянето на следствието от прокуратурата зависи от гласовете на ГЕРБ
Отделянето на следствието от прокуратурата зависи от гласовете на ГЕРБ


Лидерът на БСП Корнелия Нинова каза, че партията е останала единствената алтернатива на тази "сглобка", но това не я притеснява. "Това са аматьорски опити в сравнение с тези тежки професионалисти от ГЕРБ", заяви Нинова. Тя посочи, че по време на обсъждането на законопроекта ГЕРБ са продиктували на "Възраждане" какви поправки да предложат от трибуната, а после са ги гласували.



Всичко, което трябва да знаете за: