Neformální péče, tedy péče o seniory, blízké s hendikepem či dlouhodobě nemocné, je v Česku
stále okrajové téma.
Ukažme pečujícím, že na svou situaci nejsou sami. Jejich obětavost a životní příběhy zaslouží naše uznání.
Letošní ocenění byli vyhlášeni na Fóru rodinné politiky v Ostravě 11. června 2025.
Děkujeme všem! 💙
Martina Melichara oceňujeme v kategorii Neformální pečující – péče o dítě nebo mladistvého (do 18 let) za jeho výjimečnou obětavost, sílu, oddanost a péči o jeho těžce nemocného syna Toníčka, který trpí vzácným genetickým onemocněním vyžadujícím nepřetržitou péči. Společně se svou manželkou přizpůsobili Melicharovi celý svůj život tomu, aby měl Toník co nejlepší podmínky.
Martin navíc aktivně působí v oblasti advokacie pečujících, zapojuje se do výzkumu a komunitních iniciativ, jako je Aliance pro individualizovanou podporu, a prostřednictvím sociálních sítí sdílí na profilu Pečující táta - s humorem i upřímností - každodenní realitu pečujícího života, čímž inspiruje a podporuje ostatní. Výjimečnost tohoto pečujícího dokazuje, že byl letos nominovaný různými subjekty hned třikrát.
Lucii Ovsenákovou oceňujeme v kategorii Neformální pečující – péče o dospělého nebo seniora (nad 18 let) za svou výjimečnou sílu a obětavost v péči o svého manžela s nemocí ALS, který je už šest let zcela imobilní a napojený na domácí plicní ventilaci. Amyotrofická laterální skleróza je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše.
Zatímco sama vychovává tři děti, s láskou zvládá péči o svého manžela 24/7. Lucie zároveň hlasitě a neúnavně bojuje za důstojnost a uznání všech pečujících, upozorňuje na systémové nedostatky a usiluje o změny, které by zlepšily život nejen jejich rodinám, ale celé komunitě. I přes každodenní náročnost zůstává Lucie světlým bodem pro své okolí – lidsky, laskavě a s úsměvem inspiruje ostatní a připomíná, co znamená skutečná péče.
Linku Sluchátko oceňujeme jako Počin roku v oblasti neformální péče za svou jedinečnou a nenahraditelnou roli v podpoře pečujících.
Jako první a dosud jediná specializovaná telefonická služba v Česku poskytuje anonymní a bezplatnou psychoterapeutickou pomoc těm, kteří často pečují v izolaci, bez možnosti odpočinku a bez přístupu k odborné podpoře. Díky možnosti volat z domova, bez cestování a bez obav z hodnocení, dává Sluchátko pečujícím prostor k bezpečnému sdílení a úlevě. Jen za rok 2024 uskutečnila 2600 terapeutických hovorů a přijala přes 6000 telefonátů. Linka Sluchátko představuje maják naděje a psychické opory tam, kde už mnohdy docházejí síly – a i díky tomu právem získává ocenění jako výjimečný počin roku.
Kateřina Novotná, ředitelka Linky Sluchátko k tomu dodává: “Neformálně pečující se často dostávají do finanční i psychické tísně, zároveň však nemohou snadno opustit domov. Sluchátko jim umožňuje mluvit o tom, co je trápí, v klidu a bezpečí – bez nutnosti cestovat, zajišťovat hlídání nebo řešit, jak vypadají. Mohou volat v teplácích a bez studu sdílet své starosti s profesionálním terapeutem, který jim věnuje plnou pozornost. Každý má nárok až na 12 padesátiminutových hovorů.”
Institut Pallium jsme se rozhodli ocenit jako Počin roku v oblasti paliativní péče v domácím prostředí za zásadní přínos při změně systému podpory nejzranitelnějších dětí a jejich rodin.
Projekt Koordinátor péče pro děti se závažným onemocněním a jejich rodiny získal ocenění Počin roku v oblasti paliativní péče v domácím prostředí za zásadní přínos při změně systému podpory nejzranitelnějších dětí a jejich rodin. Koordinátoři péče pomáhají rodinám zvládnout šok ze závažné diagnózy, orientovat se v často nepřehledném systému a propojit potřebné zdravotní, sociální a komunitní služby. Jen v roce 2024 projekt pomohl 82 dětem a jejich blízkým, významně přispěl ke snížení hospitalizací, zvýšení času stráveného doma a zlepšení kvality života. Sto procent zapojených rodin by službu doporučilo dál. Projekt prokazuje, že koordinovaná podpora nejen šetří čas odborníkům, ale hlavně přináší klid, jistotu a lidský přístup tam, kde je péče nejnáročnější.
„Neformální pečující jsou nepostradatelnou součástí naší společnosti – jejich obětavost a nasazení často zůstávají skryté, přesto jsou pro své blízké nenahraditelní. Letos poprvé oceňujeme nejen jednotlivé pečující, ale také ty, kteří jim pomáhají tuto náročnou roli zvládnout.
Zavedením nových kategorií Počin roku chceme vyzdvihnout organizace, projekty a iniciativy, které podporují pečující rodiny či umožňují důstojnou paliativní péči v domácím prostředí. Každý, kdo pečuje o druhé, si zaslouží naše poděkování a respekt."
Marian Jurečka (KDU-ČSL)
ministr práce a sociálních věcí
Cena každoročně upozorňuje širokou veřejnost na důležitost neformální péče, tedy domácí péče o seniory, blízké s hendikepem či dlouhodobě nemocné, a oceňuje obětavost konkrétních pečujících.
Ocenění bude udělováno ve čtyřech kategoriích.
Ocenění pro ty, kdo se starají o dítě s hendikepem nebo vážným onemocněním a umožňují mu žít plnohodnotný život v rámci rodiny.
Poděkování těm, kdo se starají o dospělého blízkého či seniora a poskytují mu podporu, důstojnost a kvalitu života v domácím prostředí
Ocenění pro ty, kdo pomáhají pečujícím zvládnout jejich každodenní výzvy. Může se jednat o projekty, služby, kampaně, vzdělávací aktivity nebo legislativní iniciativy, které usnadňují život těm, kdo pečují o své blízké.
Ocenění pro jednotlivce, organizace či programy, které umožňují lidem strávit poslední chvíle svého života v domácím prostředí s kvalitní, důstojnou a citlivou péčí.
_______
Letošní nominace může veřejnost podávat do 30. dubna 2025.
Nominovaným pečujícím na cenu může být kdokoliv z široké veřejnosti z celé České republiky.
Nominace posoudí komise složená z odborníků na neformální a sociální péči a zástupců občanské společnosti.
Více informací o soutěži je možné získat také na e-mailové adrese forumrodina@mpsv.cz.
11. června, Ostrava
Již tradičně ministr práce a sociálních věcí předá ceny osobně vybraným pečujícím při slavnostním vyhlášením na osmém ročníku konference Fórum rodinné politiky, které proběhne v Ostravě.
Podle kvalifikovaných odhadů představuje 70–90 % veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče právě péči poskytovanou rodinnými příslušníky nebo jinými pečujícími.
V České republice se počet neformálních pečovatelů odhaduje na 250 až 300 tisíc, přičemž polovinu z nich tvoří blízké osoby. Téměř dvě třetiny dlouhodobé péče jsou poskytovány ženami ve středním nebo raném důchodovém věku, tedy mezi 35 a 64 rokem.
Polovina pečujících nezvládá pracovat na plný úvazek a čelí finančním obtížím, stresu a často i zhoršeným partnerským vztahům. Přesto ke tato forma péče mimořádně důležitou součástí systému dlouhodobé péče, které se dlouhou dobu tradiční sociální politika nevěnovala.
Ministerstvo práce a sociálních věcí kontinuálně pracuje na zlepšení postavení pečujících ve společnosti a téma vnáší také do veřejně-politického prostoru..