"Филкаб" инвестира 13.2 млн. евро в собствен 18-мегаватов соларен парк

Новата енергийна мощност край Пловдив ще заработи до края на годината и ще продава енергия на пазара

Досега компанията е изградила близо 500 мВт соларни паркове в страната и чужбина
Досега компанията е изградила близо 500 мВт соларни паркове в страната и чужбина
Досега компанията е изградила близо 500 мВт соларни паркове в страната и чужбина    ©  Филкаб
Досега компанията е изградила близо 500 мВт соларни паркове в страната и чужбина    ©  Филкаб
Бюлетин: От Седмото Тепе От Седмото Тепе

Най-важното и интересното от седмицата в Пловдив и региона, през погледа на местната редакция

Когато си построил соларни паркове в България и в чужбина с мощност близо 500 мВт, идва моментът да използваш опита си за своя собствена фотоволтаична електроцентрала (ФЕЦ). През 2021 г. "Филкаб" взема решение да създаде проектна компания "ФЕЦ Оризари" с една цел: да проектира, изгради и експлоатира собствен фотоволтаичен парк близо до Пловдив с мощност 18 мВт, като произведеното електричество ще е за продажба.

Управителят на новосъздадената фирма Александър Приходков споделя: "Още през далечната 2008 г. дружеството ни придоби 114 декара промишлен терен край село Оризари, Пловдивско. Много скоро обаче световната икономическа криза от 2009 г. промени инвестиционните намерения на компанията и земята остава незастроена. През последните няколко години започнахме усилено да обсъждаме как да експлоатираме този актив на дружеството и така се стигна до решението за изграждане на собствена ФЕЦ".

Бизнес параметри

"Филкаб" планира инвестицията в този проект да е почти 13.2 млн. евро. Бизнес планът на компанията е "ФЕЦ Оризари" да произвежда по 22 500 мВтч електроенергия годишно. Очакваните приходи от продажбата й са по 1.9 млн. евро (около 85 евро/мВтч), така че срокът за откупуване на инвестицията е 7.5 години. Срокът за пускането в експлоатация на фотоволтаичната електроцентрала край Оризари е краят на 2023 г.

На следващ етап е предвидена и възможност към вече изградената фотоволтаична система да се добавят батерии за съхранение на енергия, които да помагат за баланса на мрежата.

"Филкаб" вече разполага със соларна мощност за собствено потребление, която е инсталирана върху покривите на част от административните и производствени сгради на компанията в Пловдив. Тя е с инсталирана мощност от 900 кВт, като това дава възможност на компанията да покрива около 60% от нуждите си от електричество.

Фотоволтаичната централа край Оризари ще представлява система от 3 самостоятелни соларни парка, като върховата мощност на всеки от тях ще бъде по 6 мВт. Приходков обясни, че финансирането на проекта се осъществява с банков кредит от Обединена българска банка, както и със собствени средства в съотношение приблизително 75:25.

"Предпочитаме кредит пред емисията на акции, за да може собствеността да си остане в рамките на групата "Филкаб". При наличие на инвестиционен интерес сме отворени да водим преговори за продажбата на един или два от соларните паркове", коментира той.

Съоръжението и поддръжката

Александър Приходков не скрива, че голяма част от трудностите, които имат, са от чисто административно естество. Компанията все пак е съгласувала проекта с различните институции, включително с регионалната екоинспекция, и вече има издадени строителни разрешения.

Благодарение на дългогодишното си партньорство с големи производители на соларни модули, инвертори и компоненти за изграждане на фотоволтаични мощности, при проектирането са заложени надеждни и ефективни компоненти. Край село Оризари ще бъдат монтирани общо 28 056 соларни модула, които вече са докарани на строежа. Самата конструкция е съобразена с геоложкия доклад и с факта, че земята е песъчлива, защото теренът е близо до река Марица. Проведени са необходимите тестове за устойчивост на конструкцията, с което да се гарантира дългогодишната й експлоатация.

Ориентацията на соларните панели ще бъде фиксирана в посока изток и запад, което позволява постигане на по-голяма инсталирана мощност на единица площ. Не на последно място това ще даде възможност за повишено производство на електроенергия в сутрешните и следобедните часове, когато и цената и е по-висока. Долните ръбове на соларните панели ще бъдат на значително отстояние от земята. Това ще облекчи поддръжката на соларния парк, за да се почиства по-лесно растителността под конструкциите и ще намали разходите по поддръжката.

"Охраната ще извършваме с видео наблюдение, но ще възложим тази дейност на специализирани фирми за охрана. Избрали сме и ще закупим видокамери, които ще осигурят наблюдение през деня, през нощта и при мъгла. Поддръжката и мониторингът на парка ще бъде възложено на "Филкаб Солар" (част от групата "Филкаб" - бел. ред.). Това е част от дейността им и те извършват тази услуга за подобни паркове в цялата страна", обясни Приходков.

Панелите в Оризари ще работят минимум 25 години или около 30 години оптимално. А целта е след това те да бъдат преработени и частично оползотворени. Рецикирана ще бъде и металната конструкция.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    lcp01393483 avatar :-|
    lcp01393483
    • + 2

    Защо за продажба!? Предлагам да инвестират в производство и да консумират поне половината от произведената продукция електричество! Да продава всеки може!

    Нередност?
Нов коментар