Бизнесът с музика на живо на "Бий-боп" в Пловдив

Иван Неделев и Симеон Илиев създават платформа, в която да излъчват концерти на групите от бара си

Симеон Илиев и Иван Неделев разработват своят процес по заснемане и продукция, така че да могат да конкурират телевизии
Симеон Илиев и Иван Неделев разработват своят процес по заснемане и продукция, така че да могат да конкурират телевизии
Симеон Илиев и Иван Неделев разработват своят процес по заснемане и продукция, така че да могат да конкурират телевизии    ©  Антон Чепилски
Симеон Илиев и Иван Неделев разработват своят процес по заснемане и продукция, така че да могат да конкурират телевизии    ©  Антон Чепилски
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Темата накратко
  • Вече десет години бар "Бий-боп" е място за събития, които в някои периоди са ежедневни.
  • Изграждането на платформата "Бийбопкафе.тв" ще позволи разширяването на аудиторията както на местни, така и на чужди групи.
  • Иван Неделев и Симеон Илиев подготвят и един от най-големите фестивали в градска среда в страната - "Улица Стационна".

Бар с жива музика, фестивали и стрийминг платформа. Добавете двама души с ясна идея какво точно искат да постигнат и ще получите коктейлната рецепта за бизнес начинанието на Иван Неделев и Симеон Илиев, които стоят зад онлайн платформата "Бийбопкафе.ТВ" и компанията за видеозаснемане "Тролейна станция" в Пловдив. Желанието им е да оставят своя белег върху музикалната и културната сцена в страната, а защо не и по света.

Любовта към музиката и качествения продукт са движеща сила зад техните усилия. За Неделев, който има над 15 години опит в музикалната индустрия, това е естествено. Илиев пък се включва със своята експертиза в IT сферата. Двамата първо започват да обмислят как могат да използват уменията си за нещо ново и по-голямо през 2016 г., три години след като Неделев отваря бара си "Бий-боп". Там, в малкото пространство в центъра на Пловдив, любовта към музиката и фестивалите дава началото на техните общи начинания. Неочаквано пандемията също помага, като ги стимулира да развият по-мащабно онлайн платформата си.

Двамата пловдивски предприемачи работят през три компании. Заведението "Бий-боп", чийто едноличен собственик е Неделев, е основано през 2013 г. От тогава досега то е на загуба само веднъж и макар че през пандемичната 2020 г. приходите спадат, следващата година до голяма степен се възстановяват, като скачат със 70% до 164 хил. лв. Компанията "Бийбопкафе.тв", в която Неделев и Илиев държат по 50%, е основана през февруари тази година за тяхната онлайн платформа. Последната - "Тролейна станция", е изцяло собственост на Илиев и е за техническите услуги, които предлагат по фестивали.

Собствено място под тепетата

Преди да отвори свое заведение, Неделев е активен на музикалната и арт сцена повече от петнадесет години - арт директор е на места като "Петното на Роршах" и "Конюшните на царя" в Пловдив, работи по организацията и техническата част на фестивали като "Капана фест", в който участва от първото му издание през 2010 г. досега. Набелязвайки пространство в центъра на града, което преди е било дом на два други джазклуба, той отваря "Бий-боп" с идеята да успее там, където другите не са.

"Много бързо се разбра, че това е невъзможно. Мястото е достатъчно голямо за джазклуб и сцената е достатъчно малка за такъв тип музика, но горе-долу от самото начало разбрахме, че няма да е само джаз. Едното нещо, което остана константа, бе подборът и качеството на изпълнителите. Идеята, която е и факт, е да могат тук да дойдат световноизвестни изпълнители и да правят концерти, а такива до момента сме имали много", коментира Неделев.

Резултат от промяната в концепцията според управителя на "Бий-боп" е постоянно запълване и месеци, в които има събития всеки ден - от литературно четене до рок концерти. Въпреки този широк набор от участници все пак Неделев подбира хора и изпълнители, които отговарят на неговата визия и имиджа на заведението.

"Отказвал съм на дадени артисти, защото в крайна сметка общата концепция е в основата за оцеляването на едно заведение. Ако веднъж направиш компромис с някой артист, който не пасва, после трудно можеш да откажеш на друг", коментира Неделев.

С добре курирана програма и изпълнители "Бий-боп" през годините се превръща в заведение, което е известно като място за събития - меч, който се оказва с две остриета, тъй като при липса на такива има по-малко посетители. Проблемът се засилва с ковид пандемията, която води и до промяна в нравите на обикалящите изпълнители.

"Не може постоянно да имаш събития, а и тук не можем да имаме концерти за 500 човека, просто няма място. Реално едно такова място трудно се поддържа, защото не е голямо, а и не са много изпълнителите, които често могат да го пълнят догоре. Тези, които могат, постепенно стигнаха до правилната идея, че много концерти не е по-смислено от това да правиш по-малко, но правилните и по-големи такива. Пандемията промени нещата", коментира Неделев.

Да запечаташ спомена

Още откакто се запознават и работят заедно по фестивали, Неделев и Илиев обсъждат често помежду си идеята за създаване на качествени записи на концертите в "Бий-боп". Първоначалната форма, която тези дискусии приемат, е с наемането на помещения за студиа в Дома на техниката, който е точно над тях. "Ще си правим телевизия! Така го бях решил аз тогава", споделя Неделев. В крайна сметка те изоставят идеята за телевизия с водещи, тъй като най-малкото тогава те не разполагат с апаратурата и човешкия ресурс за това, но все още държат едно от помещенията под наем. "Оставихме си го така, за вдъхновение. Нещо ще се роди от там", споделят двамата.

Започват малко по малко да трупат материален актив и да купуват камери и оборудване през годините със собствени средства и бавно да изграждат своята идея, като заснемат първоначално на случаен принцип концертите в "Бий-боп". "Първият истински тест беше, когато заснехме един концерт в двора на "Фабрик"(заведение в Пловдив - бел. авт.). Беше голям успех, качеството беше много добро и тогава разбрахме, че можем да работим заедно и че можем да направим и качествен продукт", коментира Илиев.

Въпреки доброто начало двамата все още не влизат с пълна сила в тази насока, докато ковид не ги принуждава. "Първия локдаун бяхме постоянно на телефона и обсъждахме какво точно да направим, почти по цял ден. Това, което ни даде пандемията, е малко възможност да изгладим идеята и да автоматизираме работния процес. Иначе щяхме да имаме повече концерти, но нямаше да сме имали време за всички детайли. През втората част на пандемията пък бара го превърнахме в хижа - тук бяхме почти по цял ден и правехме тестове на камера, на пултове и т.н.", коментира Неделев.

По времето на пандемията в "Бий-боп" се заснемат концерти, които се пускат на живо и също така се записват. А пък Илиев, който е съдружник в американската IT компания Ioio.TV, започва да работи над кода, който е в основата на платформата "Бийбопкафе.тв".

Без нашите любими котки

Привидно идеята за заснемане на концерти и после качването им в онлайн пространството би била най-лесно постижима чрез гиганти като YouTube, където има голям набор от музика и лесен достъп до широка аудитория. Това е първоначалното хрумване на Неделев и Илиев, но те бързо го отхвърлят, тъй като решават, че има две основни пречки пред този модел.

"Нямаш контрол в една чужда платформа - от какво си заобиколен като предложения. Концепцията и визията не са изцяло под твой контрол по този начин. Добре е да си заобиколен от същите качествени неща, а не след уникален концерт например да започнат видеа със смешни котки. И аз ги харесвам тези животинки, но ние лежим върху концепцията като основа и идеята, че изкуството все пак струва пари", коментира Илиев.

Начинът, по който е изградена платформата, предвижда да има отделни безплатни клипове от различни концерти, а ако съответно на слушателите им хареса, да могат да купят дигитален билет, с който да гледат целия концерт като на живо. По договор всяка от групите, която записва своето участие в "Бий-боп", получава процент от онлайн продажбите. Досега са направени над 240 записа, които ще станат достъпни, след като платформата тръгне официално.

"Едно от нещата, които всички тези платформи като YouTube постигнаха, е, че създадоха едно усещане у хората, че изкуството не струва пари, че е безплатно. Това е голям проблем, защото изкуството струва. Това е труд и емоция", коментира Илиев.

В момента платформата е в своята бета-тест фаза, а Илиев очаква тя да бъде официално пусната през септември тази година.

Бъдещето е повече от същото

Две са основните задачи пред Илиев и Неделев в момента. Двамата участват активно в първото издание на подготвения от тях и техни съмишленици фестивал "Улица Стационна", който ще затвори част от една от улиците в центъра на Пловдив - ул. "Иван Вазов", за периода 1 - 6 септември.

"Ще направим фестивала и или тогава, или след него ще обявим и платформата вече официално. А след 6 септември директно почваме организацията за второто издание на фестивала догодина, защото това си е сложен процес", коментира Илиев.

Q&A

От колко време се занимавате с фестивали и защо?

Иван Неделев: Честно да си кажа, без фестивалите не бих могъл да поддържам "Бий-боп". Участвам дейно по някои фестивали из страната и съм част от "Капана фест" още от първото му издание досега. Те са много важни както за бизнеса тук, така и за самата музикална сцена. Ако си чуждестранен музикант и свириш на тях, после знаеш, че ще имаш аудитория в клубовете из града, а ако си местен, ти най-вероятно си минал през малките клубове и си стигнал до тях, където имаш досег до по-голяма публика.

Какво се надявате да постигнете с платформата си?

Симеон Илиев: Първото нещо е, че ние сме наясно, че този проект е развитие в бъдещето, не сме с очакване, че ще я пуснем и тя ще гръмне. Желанието ни е тя да се развива стабилно и ако това, което правим, се развие дотам, докъдето го мислим, и по начин, по който мислим, това място би могло да стане интересно и да направи възможно минаването от тук на артисти, които иначе бихме могли да гледаме само на големи фестивали в чужбина. А по този начин ще се отвори и един изцяло нов пазар според нас.

Как работите с нови артисти, които искат да записват с вас?

И. Н.: Това е много интересно нещо. Предимно органично и от уста на уста. Примерно имахме една италианска група, която мина и свири при нас и им заснехме концерта. Те бяха много впечатлени от цялото преживяване и седмица-две по-късно получихме запитване от една италианска агенция, която ни предложи 16 отделни групи, които да минат през "Бий-боп".
Все още няма коментари
Нов коментар