Плати си, ако искаш: Полицията съобщава с електронна поща и SMS за нарушения на пътя

Плати си, ако искаш: Полицията съобщава с електронна поща и SMS за нарушения на пътя

© Георги Пауновски

Въведена е нова практика за известяване при издаден фиш, електронен фиш или наказателно постановление за нарушение на Закона за движението по пътищата чрез кратко текстово съобщение по телефона (SMS), по електронна поща или с приложението Вайбър. Системата беше представена официално на пресконференция в МВР от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов и зам.-министъра на електронното управление Валентин Мундров.


Министър Стоянов припомни, че първата крачка е била законовата промяна, която позволява от август месец насам конфискацията на моторните превозни средства на водачите, управляващи след употреба на алкохол с над 1,2 промила или наркотични вещества. Тази мярка работи, подчерта Стоянов и посочи, че от влизането в сила на промените до момента са отнети 78 автомобила, а присъдите за шофиране след употреба на наркотици и алкохол са 194. Това е втората стъпка, която позволява по-добра събираемост на налаганите глоби и по-бързото достигане на известието за извършеното нарушение, смятат от ведомството.


Хвани ме, ако можеш: известяването за пътни глоби ще е по-лесно, но пак може да се заобикаля
Хвани ме, ако можеш: известяването за пътни глоби ще е по-лесно, но пак може да се заобикаля


Новата система за известяване обаче на практика ще работи само за тези шофьори, които така или иначе искат да си платят глобите и няма да търсят "вратички в закона" или изтичане на давностни срокове за връчването на наказателните постановления.


Как работи системата




След обработване на нарушението новата система ще позволява собственикът на автомобила да получава съобщение с кратко текстово съобщение по телефона (SMS), по електронна поща или с приложението Вайбър.


SMS-ът ще е озаглавен "МВР: Извършено нарушение МПС". Той ще информира за самото нарушение, ще съдържа номера на автомобила, с който е извършено нарушението, и размера на дължимата сума.


Във Вайбър и по електронна поща текстът ще е по-дълъг и ще съдържа два линка - единият ще води към Системата за сигурно електронно връчване, а другият - към Портала за административни услуги на МВР. При отваряне на самото съобщение нарушението, за което се известява, няма да се счита за връчено, обясни комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция".


До месец известия за глоби на пътя ще идват по телефона или мейла
До месец известия за глоби на пътя ще идват по телефона или мейла


Ако шофьорът обаче си направи профил и се регистрира с него през системата за сигурно електронно връчване, при отваряне на линка наказанието ще се счита за официално връчено, а сумата по него ще бъде дължима. Регистрацията в Системата за сигурно електронно връчване за физическите лица става с квалифициран електронен подпис или с Персонален идентификационен номер (ПИК), издаден от НАП или НОИ.


Министър Калин Стоянов призна, че един от основните проблеми е събираемостта на глобите за нарушения на пътя, което той определи като най-съществения елемент в борбата с пътния травматизъм.

© Велко Ангелов

Министър Калин Стоянов призна, че един от основните проблеми е събираемостта на глобите за нарушения на пътя, което той определи като най-съществения елемент в борбата с пътния травматизъм.


През друг линк, който води към Портала за електронни услуги на МВР, гражданинът ще може да види самото нарушение и при желание може веднага да го плати, дори и невръчено. Самото плащане ще е по познатите и досега начини, а датата на плащане ще се счита и за дата на връчването на документа, обясни още Мария Ботева.

Министър Стоянов обясни, че новата система реално работи от 16 октомври 2023 година. От тази дата до 2 ноември към Системата за сигурно електронно връчване са изпратени 12 490 наказателни постановления и над 100 000 електронни фиша. Досега връчени са над 5000 документа, като голяма част от тях са платени. Министърът посочи, че през октомври тази година платените глоби са над 11 милиона лева, което е с 2,5 млн. повече спрямо същия период на миналата година.


"Съобщенията, които в момента гражданите получават, не са 100% задължителни за изпълнение, а са информативни. Ако гражданите смятат, че санкцията не е правилна, не е вярна и т.н., има възможност за оспорване", обясни Ботева.


Проблемът със събиранията


Стоянов призна, че един от основните проблеми е събираемостта на глобите за нарушения на пътя, което той определи като най-съществения елемент в борбата с пътния травматизъм. "Ние ще подобрим събираемостта на глобите", увери министърът. Към момента обаче МВР уведомява единствено шофьорите с нарушения, чиито актуални телефони и e-mail адреси има, както и тези, които доброволно влизат в Системата за сигурно електронно връчване и си правят профил там.


"Целта е да се увеличи броят на връчените наказателни постановления. Към момента имаме проблеми със събираемостта. Промените в Закона за движение по пътищата дадоха възможност за по-малко от два месеца да се интегрират двете системи - тази на МВР и тази на Министерството на електронното управление, за да се събират глоби чрез Системата за сигурно електронно връчване", обясни министър Стоянов.


Според зам.-министъра на електронното управление Валентин Мундров информационната система има голяма добавена стойност, тъй като, от една страна, двете ведомства се борят за превенция и пътна безопасност, а от друга - услугата предоставя възможност максимално бързо бъде получена информация за извършеното нарушение.


До месец известия за глоби на пътя ще идват по телефона или мейла
До месец известия за глоби на пътя ще идват по телефона или мейла

"Сега работим за минимално закъснение след извършване на нарушението. Целта ни е максимално бързо след заснемане на превишаване на скоростта например водачът да получи съобщение за превишена скорост. Услугата не изисква задължителна регистрация, но ако има такава, всеки може да провери и проследи нарушенията, за които е санкциониран. Може и да посочи контактите, на които да получава известията", обясни зам.-министър Мундров. По думите на Калин Стоянов гражданите са удовлетворени, че имат тази възможност за по-бързо известяване и по-лесно плащане.


"Никой няма интерес да му бъдат връчвани глобите"


Въпреки технологичните възможности събираемостта на глобите за пътни нарушения няма да се повиши, докато държавата не създаде стриктен и работещ механизъм за известяване за тях, след това започва да тече срокът за плащане на санкциите, обясниха юристи пред "Дневник" в началото на октомври.


Фишовете се издават за по-маловажни нарушения, предимно превишена скорост, и не е предвидено наказание за отнемане на шофьорска книжка или отнемане на контролни точки.


"Никой няма интерес да му бъдат връчвани глобите", обобщи практическата ситуация пред "Дневник" Георги Гълъбов - юрист в Института за пътна безопасност.


Системата беше представена официално на пресконференция в МВР от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов и зам.-министъра на електронното управление Валентин Мундров.

© Велко Ангелов

Системата беше представена официално на пресконференция в МВР от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов и зам.-министъра на електронното управление Валентин Мундров.


Един от потенциалните минуси освен самата санкция е, че ако електронен фиш бъде връчен и влезе в сила, след което се пропусне 14-дневният срок за доброволно плащане, глобата се изпраща към НАП като публично задължение. Ако след това нарушителят кандидатства по мярка, за която е упоменато, че не трябва да има задължение към държавата, то няма да отговаря на изискванията, коментира юристът.


По думите му връчването на фишовете и наказателните постановления чрез Системата за сигурно електронно връчване е уредено чрез Закона за административните нарушения и наказания, а не в Закона за движение по пътищата, което прави режима по-облекчен. А нормативна уредба, според която издаден фиш за нарушение да се счита за връчен в известен срок след изпращането му, няма.


Как се връчват глобите в момента:

  • От патрулиращ полицай след спиране за проверка на пътя.
  • Ако шофьорът проверява сам в портала за електронни административни услуги на МВР - там единствената информация е за невръчен електронен фиш или наказателно постановление, без да се дават подробности. Санкционираният следва да отиде в "Пътна полиция", където да му бъде връчен документ за нарушението, като глобата може да бъде платена на място или допълнително.
  • Чрез призовка за явяване при районния полицейски инспектор, който да връчи уведомлението, а плащането отново трябва да стане в отдел "Пътна полиция".
  • През пощальон с обратна разписка.
  • На граничен пункт при излизане от страната.