Върховният съд на САЩ утвърди свой Кодекс за етично поведение за пръв път

Съдията от Върховния съд на САЩ Кларънс Томас позира по време на групов портрет във Върховния съд във Вашингтон. 7 октомври 2022 г.

© REUTERS

Съдията от Върховния съд на САЩ Кларънс Томас позира по време на групов портрет във Върховния съд във Вашингтон. 7 октомври 2022 г.

В понеделник, 13 ноември, Върховният съд прие своя първи етичен кодекс. Върховният съд е изправен пред системна критика заради неразкрити пътувания и подаръци от богати благодетели на някои съдии, но принципите, съгласувани от всичките деветима съдии, по-скоро не налагат значителни нови изисквания, а спазването е оставено изцяло на всеки съдия, отбелязва "Асошиейтед прес".


Трима съдии - Ейми Кони Барет, Брет Кавано и Елена Кейгън, изразиха подкрепата си за етичен кодекс през последните месеци. През септември Каган призна, че има разногласия между съдиите относно съдържанието на етичния кодекс, но не уточни какви са те. Същевременно висшите магистрати твърдят, че отдавна се придържат към етичните стандарти и предположиха, че критиките към съда относно етиката са продукт на неразбиране, а не на някакви погрешни стъпки от тяхна страна.


Според тях липсата на кодекс е довела през последните години до "погрешното разбиране, че съдиите от този съд, за разлика от всички останали юристи в тази страна, се смятат за неограничени от никакви етични правила", пишат съдиите в неподписано изявление, което придружава кодекса.


За да разсеем това недоразумение, ние утвърждаваме този Кодекс, който до голяма степен представлява кодификация на принципи, които отдавна смятаме за ръководни за нашето поведение.

Върховен съд на САЩ



Въпросът за (не)етичните практики се превърна в тема от дневния ред на съда след поредица от истории, много от които се фокусираха върху съдия Кларънс Томас и недекларирани пътувания, гостувания и допълнителни финансови връзки с богати консервативни дарители, включително Харлан Кроу и братята Кох.


В продължение на повече от две десетилетия Кроу е плащал за почти целогодишни ваканции, закупил е от Томас и други имота в Джорджия, в който все още живее майката на съдията, и е помогнал за плащането на таксите за частното училище на роднина, установи изданието ProPublica в серия разследвания, които хвърлят светлина върху връзката между Кроу и Томас.


През юли "Асошиейтед прес" съобщи, че учебни заведения - колежи и университети - са използвали пътуванията на съдии като примамка за финансови дарения, като са ги провеждали в зали за събития с богати дарители.


Според скорошно проучване на "Галъп", публикувано непосредствено преди началото на новия мандат на съда на 2 октомври, общественото доверие и одобрението на доминирания от консерваторите съд се движат близо до рекордно ниски нива.


По повод на новоприетия кодекс либералните критици на съда отбелязват, че той "се чете много повече като приятелско предложение, отколкото като задължителна, изпълнима инструкция". Републиканците пък се оплакват, че демократите най-вече реагират на решения, които не им харесват, включително отмяната на федералното право на аборт.


Сенаторът-демократ Дик Дърбин, председател на съдебната комисия на Сената, каза в понеделник, че кодексът, изглежда, не отговаря на необходимото, за да се очаква, че ще допринесе за смекчаване на критиката.


Комисията, ръководена от Дърбин, която разследва етиката на съда, планираше да призове Кроу и консервативния активист Леонард Лео, за да свидетелстват за ролята им в организирането и плащането на луксозните пътувания на съдиите. Комисията е насрочила гласуване на призовките за четвъртък, 16 ноември.


"Този кодекс на поведение е по същество извлечен от Кодекса на поведение на съдиите в САЩ, но е адаптиран към уникалната институционална среда на Върховния съд. В някои случаи гореизложените правила (Canons) предоставят доста конкретни насоки. Един съдия например "не трябва да атестира доброволно репутацията на друго лице в съда", записано е в новоприетия кодекс. Принципите и практиките в него са описани в девет страници, а коментарът към тях е поместен на пет страници.


В България има действащ кодекс за етично поведение на българските магистрати, приет с Решение на Висшия съдебен съвет от 20 май 2009 г. Той е приложим към всички съдии, прокурори и следователи, членове на Висшия съдебен съвет, инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет.