"Профилинк": От внос на щори до високотехнологично и зелено производство на профили

Пловдивската компания е с близо 30 години опит на пазара с пластмаса и гледа към бъдещето с инвестиция за 70 млн. лв. в завод за алуминиеви изделия

"Профилинк": От внос на щори до високотехнологично и зелено производство на профили
"Профилинк": От внос на щори до високотехнологично и зелено производство на профили
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Книга на фамилния бизнес

Историята на Здравко и Теодор Линкин и създадената от тях компания "Профилинк" е част от петото издание на "Книгата на фамилния бизнес в България". Проектът се реализира от EY Bulgaria в партньорство с вестник "Капитал" и е част от глобалната инициатива на EY за фамилните компании и приемствеността между поколенията.

Годината е 1968-а, а мястото - югоизточните покрайнини на Пловдив, или днешната индустриална зона "Тракия". Открит е завод "Пишещи машини", който до западането му и приватизацията през 90-те дава работа на 3000 души и нарежда България сред най-големите износители в света. Днес индустриалната му слава се завръща - с друг тип производство и благодарение на пловдивската семейна компания "Профилинк", която купува завода през 2006 г. Тя е водещ производител на PVC системи за врати и прозорци в България и Европа с годишен оборот от над 45 млн. лв.

Собственик и създател на "Профилинк" е Здравко Линкин, който още докато е студент в зората на демокрацията знае, че ще се занимава с бизнес. Първо отваря магазин за телевизори с негов приятел, но скоро след това се оттегля и се захваща с внос и дистрибуция на външни ролетни щори. Тридесет години по-късно Здравко Линкин и семейството му управляват осем компании, специализирани в производство на PVC профили, монтаж на архитектурни системи и рециклиране на PVC отпадъци.

Следващият етап от историята им е начертан - компанията навлиза в още един бизнес сегмент: производство на алуминиеви изделия. В момента в с. Радиново се изгражда заводът за алуминиеви профили, който трябва да заработи през 2024 г. и да произвежда 10 хил. тона годишно. Алуминиевите профили ще са както за архитектурни, така и за индустриални приложения, а допълнителна обработка ще позволи на компанията да произвежда компоненти за автомобилната индустрия, а защо не и космическата. Инвестицията в новия почти изцяло автоматизиран завод е най-голямата за семейство Линкин до момента - 70 млн. лв.

Прочетете останалите истории от "Книга на фамилния бизнес в България 2022" тук

Друга голяма цел на фамилията е не просто да имат печелившо производство, но и да затворят цикъла и да постигнат въглеродна неутралност. Ключова роля по този път има новото поколение в бизнеса в лицето на Теодор Линкин - син на Здравко и управляващ партньор в "Профилинк". С присъединяването си към компанията той я извежда успешно през процес на дигитализация, а преди четири години баща и син откриват първия на Балканите завод за рециклиране на PVC отпадъци, които се влагат отново в производството. "Това е една от полезните характеристики на полимерите, че те могат да бъдат безкрайно рециклирани. Всеки месец в предприятието се преработват 350 тона PVC отпадък, в резултат на което въглеродният отпечатък на "Профилинк" намалява с над 9 хил. тона емисии годишно", казва Теодор Линкин.

"Профилинк" е част от групата "Технолинк инвест" на Здравко Линкин, опериращо като инвестиционно и консултантско дружество. В нея влизат още "Интерлинк груп", която се занимава с недвижими имоти и инвестиции в логистични паркове, както и "Теолино пласт", специализирана в производството и монтажа на прозорци, врати, фасади, щори и слънцезащитни системи. В групата от компании влиза още "Транс експо маркет", която отдава автомобили под наем и извършва спедиторска дейност, както и "Профилинк рисайкъл", зад която оперира заводът за рециклиране на PVC отпадъци. Приходите на "Профилинк" за 2022 г. са над 45 млн. лв. Цялата група около компанията майка "Технолинк инвест" е с приходи от 70.5 млн. лв.

Историята

"Профилинк" се ражда като малък бизнес за доставка и монтаж на "пластмасови капаци за прозорци" - външни ролетни щори. В началото на 90-те българският пазар е гладен за такива изделия, защото никой не ги предлага. Търсенето толкова се разраства, че компанията достига обеми от 40-50 хил. кв.м щори на месец. "Толкова се развихме, че производителите в Гърция и Сърбия, откъдето внасяхме материала, не можеха да ни смогнат", спомня си Здравко Линкин.

Логично той стига до идеята за собствено производство на ПВЦ профили, което постоянно се разширява. През 2006 г. "Профилинк" купува бившия завод за пишещи машини в индустриалната зона в район "Тракия", разположен на 120 дка площ. Инвестицията в сградата и преустройството е от порядъка на 13-14 млн. евро. Следват силни години, в които освен за местния пазар, "Профилинк" започва износ на PVC профили и за близките Сърбия, Чехия, Румъния, Украйна, Молдова и др. Днес компанията изнася PVC системи за цяла Европа под собствен бранд (Profilink) и също така се явява като подизпълнител на световни марки в същия бранш.

Бодра смяна

Синът на Здравко - Теодор, помага в семейната компания още докато е ученик. След като завършва икономика във Великобритания през 2011 г., се завръща в България и се присъединява към "Профилинк". От 2018 г. е управляващ партньор.

"Бяхме достигнали един сериозен обем и капацитет като производство, но процесите си течаха постарому", спомня си Теодор за първите си години, когато му се е налагало да работи по 16 - 18 часа. "Едно е да управляваш 60 или 100 човека преди това, а към онзи момент вече бяхме близо 700 - 800 души", разказва още той.

Така узрява идеята за дигитализация като неин катализатор се явява и партньорството с голяма немска компания, която иска да използва производствените капацитети на "Профилинк". В един момент немските партньори "започнаха да ни изискват данни за контролни параметри за това как се променя суровината и производството, какъв е капиталът, разходите за труд и електроенергия", казва Теодор.

Оказва се, че екселските таблици не са достатъчни и Теодор с подкрепата на баща си решават да внедрят един от най-големите програмни продукти на SAP. Внедряването на ERP системата на SAP, както и прехвърлянето на огромна част от бизнес процесите на "Профилинк" в облака на Amazon става реалност през 2021 с помощта на френска IT компания. Този проект, ръководен от Теодор Линкин, печели наградата "Дигитална трансформация на бизнеса" за 2022 г. на SAP Winning Tomorrow.

Въпреки промените, диктувани от развитието на технологиите, ценностите на компанията не са се променили и си остават същите: "Да изградим нещо хубаво и добро, а в компанията да цари взаимно уважение между колегите и към партньорите ни", казва Линкин-баща. Той и синът му взимат решенията заедно, като "всеки трябва да докаже и обоснове пред другия идеята си".

Управляващи партньори: Здравко Линкин, Теодор Линкин

Управител: Йордан Фиданов

Година на създаване: 1992 под името Теолино пласт

Оборот 2022: 45 млн. лв.

Брой служители: 250

Освен баща и син като директор "Човешки ресурси" в "Профилинк" работи съпругата на Теодор. Заедно с това се надяват, че по-малката му сестра, която в момента следва и живее в Италия, ще се завърне в България и ще се присъедини към семейния бизнес.

В унисон със своето желание да се развиват като фамилна компания, семейство Линкин членуват в основаното през 2007 г. "Сдружение на фамилния бизнес - България". Целта му е чрез обучения и обмяна на опит да подкрепя средата на развитие на такъв бизнес в страната. Част е от международната организация Family Business Network, обединяваща над 3500 фамилни компании от цял свят.

Прочетете останалите истории от "Книга на фамилния бизнес в България 2023" тук

По пътя към въглеродна неутралност

При 20 хил. тона произведени PVC профили годишно отпадъкът е 5%, или около 1000 тона. Той идва от изрезки по време на процеса на екструдиране на пластмасата. Допреди четири години този отпадък е трябвало да се заравя, гори и т.н. Затова семейството решава да инвестира близо 7 млн. евро в завод за рециклиране. "Бизнесът създаде нужда от такова предприятие", казва Здравко Линкин и обяснява, че постепенно в Европа се е наложила практиката в изделията от PVC да се влага голям процент рециклиран продукт.

"Лично аз разбрах, че трябва да се инвестира много в хората. До ден днешен имаме над 50 човека, които са с нас от самото начало. Това ме кара да вярвам, че сме работили и постъпвали правилно през годините." Здравко Линкин

Заводът оперира чрез дружеството "Профилинк рисайкъл" и по думите на баща и син е първият в Източна Европа и за момента единственият в България. Всеки месец в него се преработват 350 тона отпадък, в резултат на което въглеродният отпечатък на "Профилинк" намалява с над 9 хил. тона емисии годишно. Освен PVC отпадъка от собствените им производства заводът изкупува пластмасовите изрезки на "цялата индустрия в България".

"Профилинк" прави още една крачка към въглеродната неутралност с фотоволтаичен парк за собствени нужди на площ от 22 хил. кв.м, изграден върху покрива на предприятието в индустриална зона "Тракия". Мощността му е 1.3 мегавата. Здравко Линкин си спомня: "Бяхме първите и много хора ни се чудеха защо го правим", и посочва, че покрай увеличените цени на електроенергията през 2022 г. са си спестили доста разходи. Паркът покрива около 35-40% от консумацията на завода за PVC профили. Инвестицията е около 1.1 млн. евро и вече се е изплатила.

Кризи през годините

Всяка компания в своето развитие преминава през различни трудности. "Профилинк" не е изключение - освен "болежките на растежа" има още няколко проблемни момента, които баща и син определят като основни.

Единият е пандемията от ковид-19 - заради затварянията заводът не може да функционира и да изпълнява поръчките си, докато партньорите им настояват за готовата продукция. Нарушената линия на доставки в световен мащаб и скъпата суровина също ги бави и оскъпява труда им. "Ковид-19 смачка пазара, беше много тежко", споделя Здравко Линкин.

Синът му си спомня, че по време на пандемията спадът е бил около 80%. "Първият и вторият месец стискахме зъби, но след това започнахме да намаляваме производствения капацитет и да освобождаваме хора", разказва той. Вследствие на пандемията са се разделили със 150 души от общо около 400. Впоследствие благодарение на оптимизация не се е налагало да възстановят тази бройка.

Най-мащабната инвестиция до момента

След като 30 години "Профилинк" трупа опит в производството на PVC изделия, през 2021 г. стартира изграждането на завод за алуминиеви профили в индустриалната зона край с. Радиново до Пловдив. Производството ще е автоматизирано и ще използва машини и роботи предимно от Италия.

В завода трябва да работят около 120 нови служители, като стотина ще са машинните оператори и поддържащите ги инженери, а останалите позиции ще са ръководни. Хората, които ще управляват завода, от повече от година са наети. "Теодор ги намери и събра от цяла Европа. Става въпрос за много сериозни кадри от различни европейски заводи, които се преместиха и вече живеят тук", разказва основателят на "Профилинк".

В завода край Радиново ще се произвеждат 10 хил. тона годишно. Тъй като процесът по екструзия на алуминиеви профили е енергоемък, на покрива ще има фотоволтаичен парк, който да покрива около 50% от разходите за електричество. Освен слънчева енергия в завода ще се използва и природен газ. Произвежданите алуминиеви профили ще се използват както за системи за врати, прозорци и фасади, така и за различни индустриални приложения, но Здравко Линкин казва, че с новия завод "искаме да влезем в най-високия клас на производството - автомобилостроенето и аероспейс сектора".

Инвестицията е над 70 млн. лв., като в сумата влиза покупката на земята, строежа на сградата, довеждащата инфраструктура и оборудването. Инвеститор в проекта е "Интерлинк груп", част от групата компании на семейството.

Прочетете останалите истории от "Книга на фамилния бизнес в България 2023" тук
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    dobar_chovek_007 avatar :-|
    dobar_chovek_007
    • + 3

    браво, това, което са постигнали, никак не е малко и никак не е за подценяване. Все пак профилите са важни и без тях няма как.

    Нередност?
Нов коментар