Седем или девет години: мандатите на новите конституционни съдии пак са под въпрос

null

© Дневник

null

Колко време ще са конституционни съдии новоизбраните Десислава Атанасова и Борислав Белазелков? Въпросът, който уж беше изяснен, отново търси отговор, а Конституционният съд (КС) отново ще тълкува казуса, след като БСП обяви, че ще го сезира.


До тази ситуация се стигна, след като в решенията, с които кандидатите на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и ГЕРБ бяха избрани от Народното събрание, за първи път беше записано за какъв срок се случва това - девет години, или пълен мандат.


Преди седмица обаче КС се произнесе, че Атанасова и Белазелков трябва да имат по-къси мандати, защото са избрани с 2 години закъснение и защото ритъмът на смяна на конституционните съдии е точно определен по закон и не може да бъде нарушаван - по четирима през 3 години. Идеята е всеки от тях да изкара 9-годишен мандат, но за целта ритъмът не може да се нарушава и това се спазва от създаването на съда. При забавяния като сегашния избор или при оставка или смърт - правилото е, че мандатът е непълен.




Този път обаче мнозинството в парламента създаде прецедент. Така новоизбраните конституционни съдии от квотата му ще положат клетва следващата седмица, но при встъпването им в длъжност няма да е известно колко ще продължи мандатът им. И още един парадокс - ако опозицията сезира КС и въпросът бъде допуснат, двамата може да вземат участие в тълкуването на собствените си мандати. Въпреки че правилата на КС предвиждат, те да не трябва да участват в обсъждането и гласуването. Но от изслушването им пред ресорната комисията стана известно, че Атанасова не мисли, че трябва да си прави отвод.


"Там, където въпросът се отнася конкретно до съдия, правилата за работа на Конституционния съд предвиждат той да не участва в обсъждането и гласуването", коментира пред "Дневник" Наталия Киселова.


Секретар на президента намекна, че Радев може да бламира избора на конституционни съдии
Секретар на президента намекна, че Радев може да бламира избора на конституционни съдии

Какво реши Конституционният съд за мандатите


Именно заради риска от подобна неяснота преди време президентът Румен Радев отправи питане до Конституционния съд колко трябва да е мандатът на членовете, избрани по-късно.


На 11 януари единодушно Конституционният съд постанови, че мандатът им се скъсява с толкова, с колкото е бил забавен изборът им.


Така би трябвало Белазелков и Атанасова да са в Конституционния съд не девет години, а седем години, защото процедурата по избирането им беше проведена с две години закъснение.


Изборът стана с голяма бързина и ден преди тълкувателното решение на Конституционния съд да влезе в сила. Решението е от 11 януари, а беше обнародвано в Държавен вестник на 16 януари. То влиза в сила три дни след това, т.е денят на избора, 19 януари, е последният ден, в който то не е в сила.


Какво пише в решенията на Народното събрание


В решенията, с които парламентът избра членовете на КС, е записано, че срокът на мандата им е девет години. В това за Атанасова се казва:


"Избира Десислава Вълчева Атанасова за съдия в Конституционния съд на Република България на мястото на Гроздан Николов Илиев за срок от 9 години".


Идентично Белазелков беше избран на мястото на Анастас Анастасов за срок също от 9 години.


Досега практиката е била да не се посочва срок на мандата. За първи път в решението пише и на мястото на кого влиза новоизбраният, твърдят експертите.


Юристи: Бързане, за да се изпревари влизането в сила на решението на Конституционния съд


Според конституционалиста доц. д-р Наталия Киселова в решението не е трябвало да се записва срок. Наличието му поставя в риск тази част от решението на парламента - тя може да бъде обявена за противоконституционна. Не е известно защо управляващите са решили да променят досегашната практика.


"Само и само да осигури две годинки повече мандатец на избраните днес конституционни съдии, парламентарното мнозинство извърши тежко посегателство срещу правовата държава като не се съобрази с тълкуването на Конституционния съд за срочността на мандата. Използвайки безумния аргумент, че решението на КС още не било влязло в сила, депутатите изрично отбелязаха, че избират Атанасова и Белазелков за 9 години, противно на парламентарната практика досега в решението за избор да не се вписва срок. За две годинки повече ей такива тарикатлъци като от битпазара. Ако изборът на г-жа Атанасова за конституционен съдия беше защитен с нейния политически опит, то какво е обяснението за това?", написа бившият прокурор Андрей Янкулов в профила си във фейсбук.


Подобен коментар направи и адвокат Валя Гигова: "За три дни ще отмине скандалът с избора на конституционни съдии, ще дойде друг. И той ще отмине. Три дни - обичайният срок за влизане в сила на закон, от който зависят съдби. Три дни и за решенията на Конституционния съд, от които също зависят съдби. И затова решение, което казва, че мандатът на новоизбраните е 7, а не 9 години. Затова депутатите бързали да изберат новото попълнение в КС, за да не влезело решението за 7-те години мандат в сила! Ама, господа депутати, това решение тълкува Конституцията, а не я пише, затова ще действа от приемането й, а не отсега!", пише Гигова. Тя призова мнозинството да си поправи решението за избор, защото е срамно.


Обяснението на депутатите


Представители на управляващото мнозинство, с които "Дневник" разговаря, но пожелаха да останат неназовани, коментираха, че срокът е бил записан, за да няма безкрайни дебати колко е мандатът на новоизбраните членове на Конституционния съд. Но няма официален или неофициален отговор защо изборът е бил забързан.


Преди гласуването обаче от БСП обявиха, че мнозинството се "опитва да надхитри Конституцията" - по думите на заместник-председателя на парламента Кристиан Вигенин, а Георги Свиленски от левицата заяви: "Какво се опитвате да направите сега? Мандатът да е 9 години?" и предложи от проекторешението да отпадне изричното записване на срок.


Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък заяви: "Ще бъде много позорно, ако с решение, с което се избират членове на Конституционния съд, се нарушава решение на Конституционния съд".


Може да се очаква, че с подписите на депутати от тези партии КС ще се занимае отново с мандатите.

Ключови думи към статията: