САЩ продават на Гърция до 40 изтребителя F-35 в замяна на оръжейна помощ за Украйна

Вашингтон ще продаде още толкова F-16 Block 70 на Турция, след като Анкара одобри приемането на Швеция в НАТО

В допълнение към предложената продажба на изтребители F-35, САЩ предвиждат да предоставят на Гърция два самолета C-130H, десет двигателя за самолети P-3, 60 бойни машини на пехотата Bradley и четири фрегати LCS от излишната си отбранителна техника
В допълнение към предложената продажба на изтребители F-35, САЩ предвиждат да предоставят на Гърция два самолета C-130H, десет двигателя за самолети P-3, 60 бойни машини на пехотата Bradley и четири фрегати LCS от излишната си отбранителна техника
В допълнение към предложената продажба на изтребители F-35, САЩ предвиждат да предоставят на Гърция два самолета C-130H, десет двигателя за самолети P-3, 60 бойни машини на пехотата Bradley и четири фрегати LCS от излишната си отбранителна техника
В допълнение към предложената продажба на изтребители F-35, САЩ предвиждат да предоставят на Гърция два самолета C-130H, десет двигателя за самолети P-3, 60 бойни машини на пехотата Bradley и четири фрегати LCS от излишната си отбранителна техника
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен поиска от Гърция да изпрати свои излишни оръжия на Украйна, след като Вашингтон даде зелена светлина за сделка, в която Атина да придобие супермодерни стелт-изтребители от пето поколение F-35. В писмо до гръцкия премиер Кириакос Мицотакис Блинкен изрази интерес към отбранителните системи на Гърция, които са съветско производство и биха могли да бъдат полезни на Украйна, при условие че Киев прояви интерес и след това направи оценка на състоянието и приблизителната стойност на предложените активи. В момента Гърция разполага със съветски системи за противовъздушна отбрана като TOR, OSA, S-300 и ZU-23-2, някои от които вече не се използват. Все още не е известно кои от тях евентуално ще бъдат прехвърлени на Украйна.

"Продължаваме да се интересуваме от отбранителния потенциал на Гърция за трансфер или продажба на Украйна. Ако тези възможности представляват интерес за Украйна и преди правителството на САЩ да оцени състоянието им и приблизителната им стойност, можем да проучим възможностите за потенциално отпускане на допълнително чуждестранно военно финансиране в размер до 200 млн. долара за Гърция", заяви Блинкен, цитиран от гръцките медии.

Сделката за изтребителите

Това предложение идва след последното разрешение на Държавния департамент на САЩ за бъдеща продажба на стелт-изтребители F-35 и свързано с тях оборудване на Гърция на стойност 8.6 млрд. долара.

Според Агенцията за сътрудничество в областта на сигурността към Пентагона тази сделка може да включва закупуването на до 40 бойни самолета, 42 двигателя, системи за управление, резервни части и друго спомагателно оборудване, като се предоставят гаранции, че подобни сделки няма да подкопаят военната готовност на САЩ или да нарушат регионалния военен баланс.

През юни 2022 г. Гърция официално подаде искане до САЩ за одобрение за придобиване на 20 изтребителя F-35, произведени от Lockheed Martin. Очаквайки положителен резултат, Атина предвижда доставките на самолети да започнат през 2027-2028 г.

В допълнение към предложената продажба на изтребители F-35, САЩ предвиждат да предоставят на Гърция два самолета C-130H, десет двигателя за самолети P-3, 60 бойни машини на пехотата Bradley и четири фрегати LCS от излишната си отбранителна техника.

Военната подкрепа на Атина за Киев

От началото на руската инвазия в Украйна Гърция вече е доставила на украинските въоръжени сили широк набор бойни машини и оръжия, включително 40 бойни машини на пехотата (БМП)-1А1 от гръцките резерви. Това е част от програмата Ringtausch, в рамките на която Гърция получи в замяна 40 немски БМП Marder. Освен това в момента има текущ план за доставка на още бронирани машини за Украйна.

В сферата на противотанковите оръжия Гърция е доставила на Киев 815 броя РПГ-18, като този процес е започнал през февруари 2022 г. В допълнение към тези доставки Гърция е осигурила и 20 хил. автомата "Калашников" през същия период.

Подкрепата с боеприпаси от Гърция включва също неуточнен брой 122-милиметрови ракетно-артилерийски снаряди за БМ-21 "Град" и РМ-70 MRL, които са започнали да пристигат в Украйна през февруари 2022 г. Бъдещите доставки трябва да включват артилерийски боеприпаси, боеприпаси за стрелково оръжие и закупуване на 155-милиметрови снаряди чрез Европейската агенция по отбрана.

Освен за оборудване Гърция допринася и за обучението на украинския военен и медицински персонал.

Самолети и за Турция

През миналата седмица администрацията на Байдън също така одобри и продажбата на изтребители F-16 на Турция, след като турското правителство ратифицира членството на Швеция в НАТО. Този ход е важно събитие в процеса на разширяване на алианса, който придобива допълнително значение след нахлуването на Русия в Украйна. Късно в петък Държавният департамент уведоми Конгреса за одобрението на продажбата на F-16 на Турция на стойност 23 млрд. долара, заедно със съпътстващата продажба на модерни изтребители F-35 на Гърция на стойност 8.6 млрд. долара.

Предвижда се Анкара да придобие до 40 броя от най-новата модификация на изтребителя Block 70 - същата, която България закупи за своите ВВС и трябва да започне да получава в началото на 2025 г. Освен това ще бъдат закупени и 79 пакета за модернизация, което ще позволят част от съществуващите турски F-16 да бъдат осъвременени до стандарта F-16V (еквивалент на Block 70, но използващ съществуващия по-стар фюзелаж на машината).

Турция, която е съюзник в НАТО, отдавна се стреми да модернизира изтребителите си F-16 и беше поставила условието ратификацията на членството на Швеция да доведе до одобрението на продажбата на новите самолети. Администрацията на Байдън подкрепи продажбата, но няколко законодатели имаха възражения поради опасения, свързани със спазването на човешките права в страната.

Окончателното официално присъединяване на Швеция към НАТО сега зависи от Унгария, която е последният останал съюзник на военния алианс, който не е одобрил нейното членство. Представители на САЩ и НАТО заявиха, че очакват Унгария да действа бързо, особено след решението на Турция.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    mickmick avatar :-|
    mickmick

    Последно, дава или продава?

    Нередност?
  • 2
    bpn29646885 avatar :-|
    bpn29646885
    • - 1
    • + 5

    А за най-послушните си пудели, управлявани директно от Посолството: Ф16 на цената на Ф35, с предплащане и доставка след 20 години ...

    Нередност?
  • 3
    pixtura avatar :-|
    oIo
    • - 3
    • + 1

    До коментар [#2] от "bpn29646885":

    докато в българската армия и държава има пробити рубладжии няма как да ни се доверят и продадат F35.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#1] от "mickmick":

    Някой обръща ли внимание - дори в този преразказ горе се чете между редовете, - че Вашингтон (където все още управлява местната социалистическа партия - Дем.партията), прехвърля интересите си от Турция към Гърция.

    Инджирлик се загърбва и се разработват US ВМС база на Крит, в Александруполис (която да контролира турските проливи), ВВС база в Ларнака и в Пелопонес. Пък и Ф-35, офериран за Гърция, е значително по-модерен от мъчения 70-годишен ъпдейт на Ф-16, който ще се продава на Турция.

    Нямам представа доколко този подход ще има време да се реализира, докато Тръмп влезе в Белия, но на 6 януари догодина всички мокри сънища за превръщането на Балканите в поредното US бойно поле ще се разсеят, защото консервативната Републиканска партия ще събере разкрачените по разни войни крака на Америка. Или поне ще трябва да се опита да го направи, за да не рухне от само себе си хегемонът и Кипай просто да отиде и - както масово правят китайските туристи по Европа - да се изпикае на старата му слава.

    Чичо Си, сега е прозорецът да си прибереш Тайван!
    При Тръмп ще е доста по-ядрено...

    Нередност?
Нов коментар