Продължете към съдържанието
Home » Велотранспортът в Пловдив

Велотранспортът в Пловдив

Липсва стратегия за развитието на велотранспорта

Къде греши Пловдив?

Въпреки подходящите географски и климатични дадености, в Пловдив велосипедният транспорт далеч не е развит. Хората, които използват велосипед за ежедневните си задачи, са изключително малко, а ние имаме идея защо:

Разкъсана веломрежа

Велоалеите в града не са добре свързани една с друга, а на много места дори самите те са разкъсани от спирки, кръстовища и други препятствия. Случаят с бул. „Руски“, където ако гледаме знаците велоалея изобщо не съществува, но дори да приемем, че алеята между двете платна е предназначена за велосипедисти, то тя се прекъсва на почти всяко пресичане с друга улица. А централната част на Пловдив сякаш не е и чувала за велоалеи, което прави пътуването в посока изток-запад изключително затруднено. Изграждането на нови качествени велоалеи трябва да бъде приоритет за града.

Най-приоритетно е на първо време да се започне изграждането на нови велоалеи по бул. Цар Борис III Обединител, бул. Христо Ботев, ул. Иван Вазов и бул. 6-ти Септември, които биха осигурили добра първоначална свързаност в централна градска част. 

Бул. Пещерско шосе е логичното продължение на веломрежата, която почти изцяло липсва в район Западен, ако не броим Гребния канал (където велоалеите са с рекреационна цел). При ремонтът на улица Царевец задължително трябва да бъдат предвидени велоалеи, които да осъществят връзката и с пробива Модър-Царевец. 

От другата страна на пробива велоалеята задължително трябва да продължи по бул. Александър Стамболийски, който е основна улична артерия за район Южен и зоната около него вече е гъстозаселен жилищен квартал. 

Трябва да се обърне внимание и на малки, на пръв поглед незначителни връзки в голямата картина, като връзката на бул. Хаджи Димитър с бул. Христо Ботев/Коматевско шосе, както и прекъсванията по бул. Руски и редица подобни недоразумения.

Разкъсана веломрежа велоалеи Руски
Разкъсана веломрежа велоалеи Хаджи Димитър

Ремонти без интеграция - бул. Хаджи Димитър

Ремонтите на парче и проектите без интегриран замисъл продължават да ощетяват пловдивчани от качествена и добре свързана градска среда. При ремонта на бул. Хаджи Димитър, новоизградените велоалеи приключват в нищото, при положение, че напълно безконфликтно, съвместно с пешеходната алея, могат да бъдат продължени между платната на булеварда (там дори и сега съществува пешеходна връзка) и да се свържат с вече изградената велоалея по бул. Копривщица/бул. Христо Ботев на Коматевски възел. 

Към момента велоалеята по бул. Хаджи Димитър започва и свършва без връзка с друга велоалея. Планирано е да бъде свързана с бъдещата велоалея след ремонта и разширението на ул. Царевец, но това е действие с неясно бъдеще, а така или иначе е важно алеята да има връзка с веломрежата и от двете си страни. Това би ѝ придало истинско значение и би повишило многократно броя хора, които я използват. 

Важното в момента е Община „Пловдив“ да изготви проект за връзка между двете съоръжения, за да има поне минимален ефект дори малкото нова велосипедна инфраструктура, която се изгражда към момента. Ключов фактор за по-масово използване на велотранспорт е добрата свързаност на веломрежата!

Велосипедистът пешеходец

Заради липсата на добро проектиране, а понякога и лоша оптимизация на пространството, немалка част от велоалеите споделят пространството си с пешеходци. Такъв е случаят в южната част на бул. „Васил Априлов“, част от бул. „Никола Вапцаров“, както и целият бул. „Санкт Петербург“. По този начин велосипедистите са отделени от автомобилите с цел безопасност, но за сметка на това животът на пешеходците се застрашава, а пътуването се усложнява.

(Не)споделени велосипеди

В Пловдив отскоро има частна система за наемане на велосипеди, но за съжаление тя се оказва твърде неизгодна и недостатъчно развита за осъществяване на ежедневни пътувания. Общината трябва да се заеме с изграждането на система за споделени велосипеди, интегрирана с градския транспорт, достъпна в целия град, която да бъде на достъпни цени. Такава система би подтикнала към използването на велоалеите, защото прави велосипеда достъпен за употреба на момента.