Новото транспортно дружество на Пловдив - "Екобус", загуби лиценза си

Без лиценз за превозвач общинската фирма не може да изпълнява курсове и да кандидатства по европейски програми

През последните 15 години качеството на обществения транспорт в Пловдив прогресивно се влошава
През последните 15 години качеството на обществения транспорт в Пловдив прогресивно се влошава
През последните 15 години качеството на обществения транспорт в Пловдив прогресивно се влошава    ©  Анелия Николова
През последните 15 години качеството на обществения транспорт в Пловдив прогресивно се влошава    ©  Анелия Николова
Бюлетин: От Седмото Тепе От Седмото Тепе

Най-важното и интересното от седмицата в Пловдив и региона, през погледа на местната редакция

Темата накратко
  • Дружеството трябваше да започне с две линии, като за тази цел бе предвидено закупуването на 20 електрически автобуса.
  • В програмата на компанията беше предвидена и нова услуга - почасов наем на общински електрически велосипеди.
  • Преди още обаче "Екобус" да успее да започне реална дейност, дружеството загуби лиценза си за превозвач.

Съживяването на пловдивския общински транспорт се сблъска с фалстарт. Общинското дружество "Екобус Пловдив", което преди две години бе учредено с амбицията да разреши поне частично проблема с изцяло частния транспорт в Пловдив, загуби лиценза си на превозвач.

Пред "Капитал" общината заяви, че лицензът на "Екобус" е бил върнат в Държавната автомобилна администрация, тъй като дружеството не отговаря на изискванията за получаването и притежаването на такъв съгласно Закона за автомобилните превози.

Учредяването на "Екобус" бе част от по-мащабна стратегия на старата общинска администрация, която бе приета и от новата. Пловдив е единственият голям град в България с изцяло частен транспорт, а "Екобус" беше създадено, за да получи пари от еврофондовете за нови автобуси и да поеме линии.

Заедно с него започна и проектът за електронно таксуване в автобусите, който трябваше да заработи още през 2016 г. Там има нова поръчка за 12 млн. лв., спечелена от "Тикси", която трябва да завърши до средата на годината.

Неслучилото се възстановяване на общинския градски транспорт

"Екобус" бе създадено 15 години след приватизацията на градския транспорт в Пловдив. Дългоочакваното завръщане на общината в сектора внесе нова надежда за градската мобилност, тъй като в годините, след като общественият транспорт стана изцяло частен, качеството му прогресивно се влошаваше във всяко едно отношение - от неспазване на разписанията и подминаване на спирки до груб персонал, малки и мръсни автобуси, както и пълното отсъствие на транспорт в по-късните часове на денонощието. Наред с това липсва ефикасен механизъм за контрол от страна на общината.

Сред целите, които управителят на "Екобус" Илко Търпов начерта през 2022, когато спечели конкурса, беше дружеството да започне с две линии, което, макар да е под 7% от общия размер на линиите, е едно добро начало. А и по думите му в лицето на дружеството частните превозвачи трябваше да "имат пред себе си един образец". В тази връзка бе предвидено финансиране по европейски програми за закупуване на 20 електрически автобуса, 18 от които да оперират по тези две линии, а другите 2 да са резервни. Въпросните линии 103 и 104 бяха обявени през 2023 г., като общината дори тества електрически автобус по линия 103, но до реализация все още не се е стигнало.

В програмата на дружеството беше предвидено и стартирането на нова услуга - почасов наем на общински електрически велосипеди, като за тази цел в бюджета на Пловдив за 2024 г. бяха вкарани 200 хил. лв., които дружеството да получи под формата на безлихвен заем.

Без лиценз за превозвач

Първата стъпка пред дружеството логично беше да вземе лиценз за превозвач. Без подобен лиценз то нито може да изпълнява курсове, нито да кандидатства по европейски програми. Документът беше взет още в края на 2022, като тогава нямаше отворена програма, по която Пловдив би могъл да кандидатства за безвъзмездна финансова помощ за екологичен градски транспорт. Следващата предвидена стъпка бе изграждането на депо за планираните електрически автобуси - това е и част от изискванията за кандидатстване по програмите.

Преди "Екобус" да успее да започне реална дейност, на 6 март тази година в местната медия Trafficnews излезе информация, че дружеството е загубило лиценза си. Според публикациите, за да си осигури лиценза, фирмата е разполагала с един автобус, взет под наем, като срокът на договора е изтекъл и това е довело до загубата на лиценза.

От администрацията не уточниха кога дружеството е загубило лиценза си и отказаха да се ангажират с конкретен срок за подновяване. "Правим всичко, което законодателството изисква, за да може "Екобус Пловдив" ЕООД да разполага с такъв", заявиха от общината пред "Капитал". Петкова обаче отказа да даде повече подробности. От коментар се въздържа и управителят на дружеството Илко Търпов, като по думите му "по съвет на колегите в общината всяка медийна проява трябва да е съгласувана с PR-а на общината".

Тази тъмна завеса над ставащото изглежда, не е само за гражданите, но и за общинските съветници в Пловдив, които не знаят какво се случва с дружеството. По тази причина в местния парламент бе внесено за втори път предложението на групата на ПП-ДБ "Екобус" да се отчита регулярно пред съвета. На последната сесия ПП-ДБ бяха подкрепени от "Браво, Пловдив", но предложението бе отхвърлено от мнозинството от ГЕРБ, "Възраждане", ИТН и половината от "Съединени за Пловдив".

В момента в учредителния акт на "Екобус" е вписано дружеството да се отчита пред общината на всеки 3 месеца, като по думите на Веселина Александрова, общински съветник от групата на ПП-ДБ, това е някакво недоразумение, тъй като общинският съвет е този, който изпълнява ролята на едноличен собственик на капитала и като такъв той има отговорността да взема решения относно дружеството. В момента без отчети тези решения се вземат на сляпо.

Към настоящия момент заместник-кметът по транспорт Савина Петкова е възложила на управителя на дружеството да представи доклад и отчет за дейността му. "Досега такъв не е представян пред Общински съвет - Пловдив, който упражнява правата на собственик на капитала на дружеството", уточниха от общината.

"Да, няма пречка всеки общински съветник да ходи в общината и да изисква отчетите, които управителят е давал там, но това е работа на парче. 51 човека по един да отидат и да поискат. Затова смятаме, че е редно, както е и по закон, те да се отчитат пред общинския съвет, съответно ние вече да можем своевременно да взимаме решения как да помогнем, да видим дали има пречки и отсреща някакви затруднения, които среща управителят, как да помогнем с тези затруднения, дали се иска нещо по бюджета да направим, дали се иска някакво друго действие, с което да подпомогнем дейността", коментира пред "Капитал" Александрова.

По думите ѝ е важно общинските съветници да разберат какво е свършено по бизнес програмата на "Екобус" след близо две години от неговото съществуване. "Най-малкото, което трябва да е свършено или поне да е започнато, е за този за имот, който предоставихме за депо, да е поискано издаване на скица и визия за проектиране на депо, свързано с енергиен доставчик. Има няколко процедурни неща, които следва да е свършил управителят и ако не ги е свършил, това е червена лампа."

От общината отказаха да дадат конкретна информация за развитието и плановете на "Екобус", но обещаха да предоставят такава в бъдеще. "Всички усилия на звената на общината ще бъдат насочени в посока дружеството да заработи и осъществява функцията на оператор на обществена услуга. В момента, в който бъде събрана цялата налична информация и бъде получен подробен доклад и отчет за дейността, ще ви бъдат предоставени по-подробни данни, както и планове с по-голяма конкретика, за развитието на "Екобус Пловдив" ЕООД."