Ще се превърне ли бичият пазар в балон

Цените на акциите растат. Инвеститорите са възхитени, но и нервни

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Преди две години всички бяха съгласни, че един от най-големите балони се е спукал. Ерата на рекордно ниски лихви беше към края си, разтърсвайки основните на почти всеки клас активи.

Цените на акциите падаха, държавните облигации бяха ударени, криптопазарите бяха в свободно падане. Пророците за гибелта на Уолстрийт крещяха от възторг. Консенсусът от предишното десетилетие - че инфлацията е мъртва и че евтините пари ще бъдат вечни - изглеждаше толкова абсурден, колкото масовото приемане на всяка предишна финансова мания. Така махалото беше на път да се завърти: от изобилие към скептицизъм, поемане на риск към трупане на пари и от алчност към страх. Ще отнеме много време, за да се обърнат нещата.

Или не. Най-ниското ниво на американските акции дойде през октомври 2022 г. По-малко от 18 месеца по-късно фондовите пазари по света се върнаха на исторически върхове (виж графика 1). Специално в Америка движенията са шокиращи - индексът S&P 500 на големите фирми се повиши през 16 от последните 19 седмици.

Стойността на Nvidia, производител на хардуер за изкуствен интелект (AI), е нараснала с повече от 1 трилион долара в рамките на няколко месеца. Биткойн удари нов рекорд на 11 март. Всичко това идва след брутална кампания на централните банкери да върнат нещата обратно към по-нормални нива (вижте графика 2). И още веднъж всеки разговор за пазарите води до един и същ въпрос. Това балон ли е?

За мнозина паралелът, който изниква в съзнанието, не е последният бичи пазар, а този от края на 90-те години, когато се наду dotcom балонът. Тогава, както и сега, новата технология обещаваше да изпрати производителността и печалбите на Луната, като въпросната иновация беше интернет, а не изкуственият интелект. Биковете през 90-те години бяха прави, че напредъкът в телекомуникациите ще трансформира света и ще породи ново поколение корпоративни гиганти.

И все пак мнозина загубиха ризите си - дори и след като заложиха на фирми, които постигнаха феноменален успех. Каноничният пример е Cisco, която, подобно на Nvidia, направи хардуера ключов за новата технологична ера. Въпреки че през последната фискална година нетната печалба е 12.8 млрд. долара спрямо 4.4 млрд. долара през 2000 г. (и двете в днешни пари), онези, които са купили акции в пика през март 2000 г. и ги държат до днес, са на реална загуба от близо 66%.

Cisco илюстрира важна характеристика на балоните. Те се надуват, когато инвеститорите купуват активи на цени, напълно необвързани с икономически основи като търсене и предлагане или бъдещи парични потоци. Въпросът колко "струва" активът не се задава; всичко, което има значение, е дали по-късно може да се продаде по-скъпо.

Това от своя страна зависи от това колко хора може да увлече спекулативната лудост и колко дълго може да продължи тя - с други думи, от това колко луда става тълпата. След като купувачите вече ги няма, лудостта се разсейва и няма нищо, което да задържа цените. Прогнозирането на размера на последващото падане е също толкова глупава игра, колкото и опитът да се определи времето на върха.

Добрата новина е, че този вид мания е малко далеч. Изследователи от Goldman Sachs са анализирали оценките на десетте най-големи акции в американския индекс S&P 500, около който се върти голяма част от шума за AI. С цени от средно 25 пъти очакваните печалби за следващата година те изглеждат скъпи. Но са по-евтини, отколкото бяха миналата година, и са изгодни в сравнение с пика на дотком балона, когато цените бяха 43 пъти по-високи от печалбите.

Има и други признаци, че въпреки скока на цените на акциите липсва еуфория. Последното месечно проучване на Bank of America сред мениджърите на фондове ги намира за по-бичи настроени, отколкото са били преди около две години, но не са особено оптимистично в дългосрочен план. Техните средни парични наличности са ниски, но не изключително, което означава, че не са вложили на пазара всичко, което имат (и също така не трупат пари в очакване на спад, както беше в края на 90-те). Сред инвеститорите на дребно, тълпата, която обикновено поддържа последния и най-опасен етап на балона, няма повторение на блъсканицата в технологичните фондове и акциите на миймове, наблюдавана през 2021 г.

Как би изглеждал обаче един еуфоричен обрат?

Силен сигнал би бил ако, печалбите, които досега са били концентрирани около няколко акции с мегакапитализация, се разпространят по-широко на пазара. Поредицата от победи през последните няколко месеца не беше доминирана от "великолепната седморка" на американските технологични гиганти, а само от четири от тях. Amazon, Meta, Microsoft и Nvidia накараха останалите 496 акции в S&P 500 да им дишат прахта.

Те от своя страна са се възстановили от разорението през 2022 г. много по-добре от по-малките компании, включени в индекса Russell 2000 (виж графика 3). Ако инвеститорите наистина започнат да внимават, очаквайте от тях да започнат да залагат на по-рискови корпоративни малки фирми, както и на гиганти - особено на тези, които успяват да вмъкнат буквите AI в годишните си отчети.

В резултат на всичко това тръбопроводът с първични публични предлагания (IPO) най-накрая трябва да бликне. Както през 1999 г., така и през 2021 г. той течеше паралелно с покачващи се цени на акциите и кипящи инвеститори, които се оказаха неустоими за шефовете на компании, търсещи капитал. Озадачаваща характеристика на текущия бичи пазар е, че той се случи на фона на IPO суша.

EY, консултантска компания, изчислява, че компаниите, които са излезли на борсата в Америка, са събрали едва 23 млрд. долара през 2023 г. в сравнение със 156 млрд. долара през 2021 г. Може да се окаже, че шефовете на компании просто са по-притеснени от икономическите проблеми, отколкото инвеститорите. В еуфоричен пазар е невъзможно да се поддържа тази уравновесеност.

Подобни опасности дебнат и професионалните мениджъри на активи, чиято цел е да победят пазара, независимо дали смятат, че той се движи рационално. Ако активите изглеждат опасно надценени, има смисъл да ги избягвате. Но в един балон да избягваш надценени акции - които в крайна сметка са тези, които се покачват най-много - започва подозрително да изглежда като обикновена посредственост.

Когато лудостта на dotcom достигна своя връх, Джулиан Робъртсън, един от най-уважаваните мениджъри на хедж фондове на ХХ век, твърдо отказа да купи технологични акции. Неговите инвеститори в крайна сметка се разбунтуваха и изтеглиха парите си, принуждавайки фонда му да затвори точно преди сривът да започне. Оттук следва още един сигнал, че балонът е напът да се спука - някои от по-мрачните гласове на пазара са заглушени.

Инвеститорите все още не изглеждат достатъчно възбудими, за да се случи нещо подобно. Но както през 2021 г., по-евтиният дълг може да им помогне да вдигнат настроението си. Кредиторите насочват пари към рискови високодоходни (или "боклук") корпоративни кредитополучатели, стеснявайки спреда, който плащат над доходността на държавния дълг (виж графика 4).

Когато служителите на Федералния резерв се срещнат на 20 март, всеки намек, че намаляването на лихвените проценти е неизбежно, може да бъде точно този вид хайп, който инвеститорите търсят. Просто имайте малко парацетамол подръка за отрезвяването.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fpd1488699386518396 avatar :-|
    Ivan Mitev
    • - 1

    Поради нямане на необходима грамотност на министъра на финансите е с нарастващи трудности.

    Употребите на валута са с добри и лоши резултати.
    Сега министърът на финансите не ползва необходими знания за постигане на благодатно държавно управление.
    Държавната власт не осъществява наложителната обща защита срещу щети от заеми и сходни договори. Последиците са неограничавани лоши резултати от употреби на пари.
    Въведената неразвита структура на държавния бюджет прикрива държавната сгрешеност. Държавният бюджет е без необходими приходи и има увеличени разходи. Прикритите държавни субсидии подсигуряват сегашната инфлация. Въведената финансова неправилност поразява националното стопанство.

    Нередност?
Нов коментар